Returner ubrukt antibiotika til apoteket – returkampanjen er i gang
3.11.2025 12:07:40 CET | UiO - Det medisinske fakultet | Pressemelding
Antibiotikaresistens utgjør en stor global helsetrussel. Som et ledd i arbeidet mot resistens initieres en årlig returkampanje for å få flest mulig til å returnere ubrukt antibiotika til apotekene. Det er Antibiotikasenteret for primærmedisin (ASP) ved UiO i samarbeid med Apotekforeningen og Apotekene som står bak kampanjen.

Unødig bruk av antibiotika og antibiotika som havner i naturen, kan bidra til å gjøre bakterier motstandsdyktige eller resistente. Gjennom returkampanjen oppfordres alle som har ubrukt antibiotika liggende til å returnere disse til apoteket.
– Antibiotika som kastes i søpla eller i toalettet kan være med på å skade naturen og gjøre bakterier resistente mot antibiotika. Returnerer du ubrukt antibiotika til apoteket bidrar du både til å ta vare på naturen og å forebygge antibiotikaresistens, sier Sigurd Høye, allmennlege, førsteamanuensis og leder for Antibiotikasenteret i primærmedisin (ASP).
I tillegg til å unngå at antibiotika havner i naturen, er formålet med kampanjen å øke kunnskapen om antibiotikabruk og resistensutvikling.
– Vi er avhengig av at det vi har av antibiotika fungerer når det skal. Unødvendig bruk av antibiotika, og antibiotika som kastes i naturen utgjør en trussel mot dette. Når du får forskrevet antibiotika av legen, er dette tilpasset din infeksjon. Det er derfor viktig å ikke dele antibiotika med andre, eller å begynne på en ny antibiotikakur uten å ha avklart dette med lege, understreker Høye.
Nytt kampanjemateriell: Post-it-lapper og skjermplakater
I år består kampanjemateriellet av post-it-lapper og digitale plakater som kan brukes på skjermer i apotekene.
– Selv om denne kampanjen pågår nå, kan du alltid, gjennom hele året, returnere ubrukte medisiner til apoteket, presiserer Høye.
Post-it-blokker med budskap om å levere tilbake rester av antibiotika er sendt ut til alle apotek. Ved å feste en lapp direkte på antibiotikapakken får kundene en tydelig påminnelse om riktig håndtering av ubrukt antibiotika.
Den årlige internasjonale antibiotikauken markeres i perioden 18.-24. november.
Hvorfor er retur av antibiotika viktig?
- Ubrukt antibiotika skal alltid leveres tilbake til apoteket.
- Den skal ikke kastes i toalett eller søppel, da dette kan bidra til utvikling av antibiotikaresistens i miljøet.
- Antibiotika er kun ment for den personen og den infeksjonen den er forskrevet for – den skal ikke deles eller brukes av andre.
Les mer om Antibiotikasenteret for primærmedisin på antibiotika.no
Nøkkelord
Kontakter
Thea Cecilie EngelsenKommunikasjonsrådgiver ved Institutt for helse og samfunn ved MED-fakultetet
+47 22 85 05 05 / +47 910 09 941
Bilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra UiO - Det medisinske fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det medisinske fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det medisinske fakultet
25 millioner til nytt forskningssenter for autoimmune sykdommer ved UiO18.5.2026 08:18:25 CEST | Pressemelding
K.G. Jebsen-senter for spesifikk autoimmunterapi skal utvikle mer presis behandling for autoimmune sykdommer som systemisk sklerose, leddgikt og cøliaki. Målet er tryggere og mer effektiv behandling med færre bivirkninger.
Skal utvikle et enhetlig digitalt merkesystem for medisinske utstyr20.4.2026 10:05:00 CEST | Pressemelding
Målet med den UiO-ledede storsatsingen er å sikre mer tilgjengelig produktinformasjon om medisinske produkter og diagnoseverktøy, samt gjøre informasjonen mer forståelig for brukerne.
Tegnell, Stoltenberg og Grødeland om beredskap for neste biologiske krise10.3.2026 12:35:33 CET | Presseinvitasjon
Mandag 23. mars innleder Anders Tegnell og Camilla Stoltenberg om hva vi lærte fra SARS-CoV-2-pandemien som vil kunne komme til nytte også ved neste biologiske krise. Gunnveig Grødeland er møteleder.
Menns helse rammes hardere av sosiale forskjeller18.11.2025 16:33:25 CET | Blogginnlegg
Menn lever i gjennomsnitt kortere enn kvinner. Om vi ser nærmere på menns levealder og sosiale forskjeller, er forskjellen mellom menn og kvinner enda større. Professor Øyvind Næss, Medisinbloggen, i anledning den internasjonale mannsdagen 19. november.
Hva om antibiotika slutter å virke?17.11.2025 15:40:53 CET | Pressemelding
Antibiotikaresistens er blant de største helsetruslene vi har. Antibiotikaresistens kan ta flere liv enn kreft i 2050 dersom vi ikke gjør noe med det.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom