Birger Emanuelsen får Riksmålforbundets litteraturpris 2025
29.10.2025 12:39:36 CET | Bonnier Norsk Forlag | Pressemelding
Med Odysseen har Birger Emanuelsen skrevet noe så sjelden som en roman om omsorg mellom menn. Nå får han Riksmålforbundets litteraturpris 2025.

– En bunnløst ærlig roman og mangefasettert kjærlighetserklæring fra en sønn til en far, mener juryen om Odysseen.
– Forfatteren skriver både presist og lyrisk, men til tider også med et kraftfullt raseri hvor språket skildrer minnets kamp mot glemselen. I mangelen av et felles språk mellom hovedpersonene, klarer Birger Emanuelsen å beskrive hvordan sønnens fysiske nærhet blir farens hukommelse. Det gir ham tilbake verdigheten og små glimt av veien tilbake til seg selv, sier juryleder Anne Gaathaug.
– Jeg er rett og slett veldig takknemlig – og veldig glad. Dette er en pris som har gått til så mange forfattere jeg har lest, beundret og lært av, sier Emanuelsen. – Det har vært et helt vilt litteratur-år i år. Så å få denne prisen når så mange gode forfattere har gitt ut bok, føles nesten litt uvirkelig. Men jeg er selvsagt helt enig med juryen.
Riksmålforbundets litteraturpris går til en forfatter av et skjønnlitterært eller faglitterært verk som i løpet av 2025 har utmerket seg med fremragende bruk av språket.
En roman som treffer
Odysseen er en roman om omsorg mellom menn. Når faren blir syk, tar sønnen ham med til familiens hytte ytterst i havgapet. Her skal de møte alderdommen og døden med grenseløs vilje – og forsøke å finne et liv utenfor fellesskapets velferd.
Det har blitt en rørende, morsom og viktig roman, skal vi tro landets lesere og anmeldere. Adresseavisens anmelder Stein Roll har gitt den terningkast 6 og skriver at Odysseen er «en helt suveren roman» som gir «et skarpt og følsomt blikk på menneskelivets skrøpelighet».
Mimir Kristjanson skriver i Klassekampen at boken «utfordrer det feminine monopolet på omsorg», og «skildrer varsomt, men knivskarpt, hvordan sønnen som pårørende står i en spagat mellom å forsørge og fornedre sin egen far.»
– På mange måter er det en fortelling om hva som står igjen når ordene svikter. Da er det ekstra stas å få en pris som feirer nettopp språket, sier Emanuelsen.
En høythengende pris
Riksmålforbundets litteraturpris gis nettopp til en forfatter som utmerker seg med fremragende bruk av språket. De siste årene har prisen gått til Maria Kjos Fonn, Pedro Carmona-Alvarez og Nina Lykke.
Prisseremonien finner sted torsdag 6. november på Litteraturhuset i Oslo, der jurylederne Anne Gaathaugog Taran Bjørnstad vil kunngjøre sine begrunnelser og dele ut både litteraturprisen og barne- og ungdomsbokprisen.
Ta kontakt for mer informasjon.
Nøkkelord
Kontakter
Mathias LordPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:929 86 349mathias.lord@bonnierforlag.noFølg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Eli Fossdal Vaage romandebuterer30.4.2026 10:52:41 CEST | Pressemelding
Eli Fossdal Vaages romandebut Dei vaksne utforsker makt og vold, omsorgens dilemmaer, og spenningen mellom anonymitet og tilhørighet i by og bygd.
Ulvebundet – Fantastisk forlags første utgivelse!28.4.2026 08:25:00 CEST | Pressemelding
Endelig er Fantastisk forlag lanseringsklar med sin første bok. Nemlig Ulvebundet, skrevet av Sable Sorensen og oversatt til norsk av Line Almhjell. Ulvebundet, eller Dire Bound på engelsk, er romantasy-fenomenet som har tatt BookTok med storm og blitt en internasjonal bestselger!
Birger Emanuelsen er tildelt Sørlandets litteraturpris 2026 for Odysseen24.4.2026 12:47:31 CEST | Pressemelding
«Birger Emanuelsen har skrevet en usentimental, sanselig, vakker og tankevekkende roman», uttalte juryen i Sørlandets litteraturpris. Sammen med publikum har de kåret Odysseen til årets vinner i prisens skjønnlitterære kategori.
La stjernene vise vei til ditt fulle potensial24.4.2026 09:59:40 CEST | Pressemelding
Hva om stjernetegnet ditt kan hjelpe deg å ta bedre valg? I Omgitt av stjerner viser Sophia Lea hvordan arketyper inspirert av stjernetegn, kombinert med coaching, kan brukes som et praktisk verktøy for personlig vekst og bedre relasjoner.
Debutant utforsker ensomhet, psykisk helse og ferietilværelsen24.4.2026 08:10:24 CEST | Pressemelding
DOG MODE av debutant Kristine Kling er en novellesamling om mennesker som på ulike måter mister forbindelsen – til hverandre, språket, virkeligheten og seg selv. Fortellingene utforsker ensomhet i vår tid, i relasjoner, livsvilkår og sinn som gradvis lukker seg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom