Sjeføkonom om bedriftenes forventninger: – Overraskende positive
SpareBank 1 Sør-Norges ferske konjunkturbarometer gir et innblikk i tilstanden i næringslivet i Sør-Norge. Sjeføkonom Kyrre M. Knudsen karakteriserer bedriftene som overraskende positive, men på ett område er de fortsatt tilbakeholdne.

Vi har spurt til sammen 1050 bedriftsledere i Vestland, Rogaland, Agder, Telemark, Buskerud, Vestfold og Stor-Oslo om hvordan de forventer at utviklingen blir for bedriften de neste 12 månedene. Undersøkelsen dekker omtrent to tredeler av norsk næringsliv.
– Flertallet av bedriftene er positive og venter vekst det kommende året. De forventer blant annet flere ansatte, økt omsetning og en større ordrereserve, sier sjeføkonom i SpareBank 1 Sør-Norge, Kyrre M. Knudsen.
– Samtidig merker vi oss at næringslivet fortsatt er tilbakeholdne med investeringer, utdyper han.

Bransjer og regioner
Det er verdt å merke seg at det er mindre bransjeforskjeller nå enn tidligere. Varehandelen er bransjen med størst optimisme. Det går også i riktig retning for bygg og anlegg, etter en lengre periode med nedgang.
– Det er gledelig at bygg og anlegg nå har mer positive utsikter etter noen krevende år, sier Knudsen.
Oljeindustrien viser fortsatt optimisme, til tross for medieoppslag om en del oppsigelser i bransjen.
– Det har vært et stort mediefokus på ny oljekrise, derfor er det ekstra overraskende at oljebedriftene fortsatt har positive forventninger.
Undersøkelsen viser også ganske store regionale forskjeller. Likevel ventes det vekst i alle fylker.
– Det er størst optimisme blant bedriftene i Rogaland. Like bak følger Vestland og Buskerud, mens bedriftene i Vestfold har lavest forventninger, forteller sjeføkonomen.
Fakta om SpareBank 1 Sør-Norges Konjunkturbarometer
- Hovedindeksen er på 55 i denne siste målingen, mot 54 i januar og 53 i mai i år.
- En indeks på 50 er nøytralt. Er den høyere, er det flere positive enn negative bedrifter.
- Konjunkturbarometeret måler bedriftenes forventninger til det kommende året, og faktisk utvikling det siste året.
- Konjunkturbarometeret undersøker forventningene til 1.050 bedrifter i hele Sør-Norge, et område som dekker rundt to tredjedeler av landets bedrifter. Utvalget av bedrifter er tilfeldig.
Nøkkelord
Kontakter
Craig Russell Lundervik BøthunKommunikasjonssjef VestlandSpareBank 1 Sør-Norge
Tel:+47 928 41 278craig.bothun@sb1sornorge.noKyrre M. KnudsenSjeføkonomSpareBank 1 Sør-Norge
Tel:+47 938 83 518kyrre.knudsen@sb1sornorge.noBilder


Om SpareBank 1 Sør-Norge
SpareBank 1 Sør-Norge er en av landets største sparebanker, med medarbeidere og kontorer i hele landsdelen.
Våre røtter går tilbake til første halvdel av 1800-tallet, da de første bankene ble opprettet i Norge. Vi gir kraft til vekst og utvikling i lokalsamfunn og til kunder rundt oss, enten de er privatpersoner, bedrifter eller organisasjoner.
SpareBank 1 Sør-Norge er et resultat av en rekke sammenslåinger. Konsernet ble dannet da SpareBank 1 SR-Bank og SpareBank 1 Sørøst-Norge slo seg sammen 1. oktober 2024.

Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Sør-Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Sør-Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Sør-Norge
Solid resultat med god drift, vekst og høy aktivitet7.8.2025 09:34:42 CEST | Pressemelding
Med et resultat på 1.668 millioner kroner etter skatt leverte SpareBank1 Sør-Norge et solid resultat i andre kvartal 2025.
Svindlere utnytter feriemodus: Sommersvindel truer både bedrifter og privatpersoner11.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Når feriemodusen slår inn, senkes skuldrene – og beredskapen. Svindlerne vet å utnytte vår tillit i en avslappet tid. – Vær på vakt, og anmeld dersom uhellet er ute, oppfordrer bankens anti-svindel-avdeling.
Sparing til barn: Dette må du tenke på4.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Visste du at sparing i fond i barnets navn kan påvirke både skatt, stipend til utdanning og disposisjonsrett på pengene? Bankdirektøren anbefaler foreldre å tenke nøye gjennom hvordan de sparer.
God drift og lave tap i første kvartal8.5.2025 07:10:00 CEST | Pressemelding
Med et resultat på 1.737 millioner kroner og egenkapitalavkastning på 13,5 prosent etter skatt, leverte SpareBank 1 Sør-Norge ASA et godt resultat i første kvartal i 2025.
Uvanlig råd fra banken: – Det er helt greit å kjøpe seg noe fint23.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Konfirmasjonspengene er mer enn bare en gave. De kan være starten på en sunn økonomi for livet. Bankdirektøren anbefaler å snakke med ungdommen om både økonomisk ansvarlighet og å unne seg noe fint av og til.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom