Norges Gymnastikk- og Turnforbund

Sebastian Sponevik (20) imponerte i VM-finalen i turn

Del

Sebastian Sponevik leverte en solid mangekampfinale under turn-VM i Jakarta. Han forbedret resultatet fra kvalifiseringen og endte på en imponerende 18. plass med 76.864 poeng totalt.

Sebastian Sponevik
Sebastian Sponevik FIG

Sebastian Sponevik deltok i sin første VM-finale i mangekamp og leverte en solid konkurranse. I kvalifiseringen endte han på 22. plass med 75.898 poeng, han klatret derfor fire plasser i dagens finale. Han imponerte blant annet stort i hopp, der han fikk den tredje høyeste poengsummen i mangekampfinalen.

I finalen deltok de 24 beste gymnastene i verden i mangekamp. Sponevik sin 18. plass er derfor et fantastisk resultat, i et felt fullt av verdensstjerner.

Sponevik sine poeng i mangekampfinalen:

  • Frittstående: 13.233 poeng.
  • Bøylehest: 11.466 poeng.
  • Ringer: 12.633 poeng.
  • Hopp: 14.233 poeng.
  • Svingstang: 12.366 poeng.
  • Skranke: 12.933 poeng.

Syk i forkant av kvalifiseringen

Espen Jansen, som er trener for de norske guttene, var imponert over Sponevik sin prestasjon i kvalifiseringen. Sammen med det norske støtteapparatet gleder han seg over at Norge er representert med en gymnast som hevder seg på det øverste nivået i verden.

-Det er jo selvfølgelig veldig stort, jeg er veldig imponert over Sebastian og hvordan han klarer å gjennomføre kvalifiseringen. Han var ganske syk natten før og det var tøft å gjennomføre en så beinhard kvalifisering. Det gikk veldig fort, vanligvis har vi mer tid, så det at han har den kontrollen i så ung alder. Det er bare å bøye seg i støvet. Det er helt rått, forteller treneren.

Sterk prestasjon i hopp

I tillegg til å levere i mangekampfinalen gjorde Sponevik også en meget sterk prestasjon i hoppkvalifiseringen, der han endte som andre reserve til hoppfinalen med sin 10. plass. Dersom to gymnaster trekker seg fra lørdagens finale er Sponevik klar.

-Om to stykker plutselig skulle trekke seg så står jeg klar til å hoppe i finalen, forteller Sponevik.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Sebastian Sponevik i VM i Jakarta
Sebastian Sponevik i VM i Jakarta
NGTF
Last ned bilde
Sebastian Sponevik i aksjon i VM
Sebastian Sponevik i aksjon i VM
FIG
Last ned bilde
Sebastian Sponevik og trener Espen Jansen i VM.
Sebastian Sponevik og trener Espen Jansen i VM.
NGTF
Last ned bilde
Sebastian Sponevik
Sebastian Sponevik
FIG
Last ned bilde

Gym og turn fra tidlig alder stimulerer den motoriske utviklingen og gir et godt utgangspunkt for å bedrive idrett og få livslang glede av fysisk aktivitet. Vi tilbyr en rekke forskjellige aktiviteter på alle nivå.

Vi er et av de største særforbundene i Norge, med rundt 102.000 medlemmer og 420 lag.

Hovedorganisasjonen holder til på Idrettens Hus ved Ullevål stadion i Oslo, men vi har også organisasjonskonsulenter som sitter rundt i kretsene i Norge.

Følg pressemeldinger fra Norges Gymnastikk- og Turnforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Gymnastikk- og Turnforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges Gymnastikk- og Turnforbund

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye