Skaun ungdomsskole vinner Dronning Sonjas skolepris for sitt arbeid med likeverd og inkludering
Skaun ungdomsskole i Trøndelag får prisen for sitt målrettede og helhetlige arbeid med likeverd, trivsel og inkludering, og for å sikre at hver elev blir sett og anerkjent gjennom hele skoleløpet.
– Skaun ungdomsskole har utviklet en helhetlig skolekultur der både elever, ansatte, foresatte og lokalmiljøet aktivt deltar i å skape en inkluderende hverdag. Skolen har tydelige strategier for å forebygge og håndtere utfordringer, og arbeidet med inkludering er godt forankret i ledelsen og hos alle ansatte, sier juryleder Mirjam Harkestad Olsen.
Alle skal føle at de duger
Skolens visjon er at «alle skal føle at de duger». Dette gjenspeiles i en rekke tiltak som sikrer at hver elev blir sett, verdsatt og får mulighet til å lykkes.
– Elevene ved Skaun ungdomsskole har reell medvirkning, både gjennom et aktivt elevråd og ved å delta i planlegging, gjennomføring og evaluering av praktiske prosjekter. Skolen er også en Erasmus+-skole, og deltakelse i internasjonale prosjekter gir både elever og ansatte et utvidet perspektiv på inkludering og likeverd, sier Mirjam Harkestad Olsen.
Tett samarbeid mellom hjem og skole
Skolen har et tett samarbeid med hjemmet, og foreldrene opplever å være en del av skolens fellesskap. Gjennom tydelige rutiner og åpen dialog bygges et sterkt partnerskap mellom hjem og skole, noe som understreker betydningen av gjensidig respekt og felles ansvar for elevenes trivsel og utvikling.
Direktør i Utdanningsdirektoratet, Morten Rosenkvist, gratulerer elever og ansatte ved Skaun ungdomsskole med prisen.
– Et godt skolemiljø er avgjørende for både faglig og sosial utvikling. Når skolene jobber systematisk med inkludering og likeverd, legger de grunnlaget for at alle elever skal oppleve trygghet, tilhørighet og mestring. Det arbeidet Skaun ungdomsskole gjør, kan være til inspirasjon for andre, sier Morten Rosenkvist.
Dronning Sonjas skolepris
-
Dronning Sonjas skolepris deles ut annethvert år til en skole som utmerker seg ved å praktisere likeverd og inkludering på en fullverdig måte.
-
Prisen ble etablert etter initiativ fra Hennes Majestet Dronning Sonja, og ble første gang delt ut i 2006.
-
Det er statsforvalterne som nominerer skoler til prisen.
-
Vinnerskolen får 250 000 kroner og et kunstverk utformet av Dronningen.
-
Utdanningsdirektoratet administrerer arbeidet med prisen, og en egen jury velger årets vinner.
-
Hele juryens begrunnelse, samt mer informasjon om prisen og kriteriene, finnes på udir.no.
Nøkkelord
Kontakter
Juryleder Mirjam Harkestad Olsen, tlf. 918 24 512
Lin Bull-ValenPressekontaktUtdanningsdirektoratet
Tel:+4746616097lin.bull-valen@udir.noBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utdanningsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet
Skolevalget 2025: Brakvalg for FrP2.9.2025 19:00:05 CEST | Pressemelding
Årets skolevalg er avsluttet, etter uker med debatter, valgtorg og til slutt avstemning. Partiene på høyresiden er valgets vinnere sammenlignet med skolevalget før stortingsvalget i 2021, mens partiene på venstresiden går tilbake.
17 nominert til Dronning Sonjas skolepris20.8.2025 08:22:00 CEST | Pressemelding
17 skoler fra 11 ulike fylker konkurrerer om Dronning Sonjas skolepris 2025. Prisen deles ut annethvert år til en skole som har utmerket seg ved å praktisere likeverd og inkludering.
7 av 10 skoleledere melder om grov språkbruk blant elever26.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
En ny rapport viser at hele 7 av 10 skoleledere opplever utfordringer med elevers språkbruk i skolehverdagen. – En trussel mot det trygge skolemiljøet, sier direktør i Utdanningsdirektoratet Morten Rosenkvist.
Grete Ollila skal lede Udirs nye samiske avdeling i Tromsø29.4.2025 11:30:04 CEST | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet skal opprette en ny avdeling for samisk i grunnopplæringen i Tromsø. Avdelingen skal følge opp de samiske videregående skolene og Sørsamisk kunnskapspark, og vil gjøre direktoratet bedre rustet til å følge opp utdanning i samisk språk og kultur. Grete Ollila er ansatt som leder for avdelingen fra august 2025.
Gjør nye grep mot KI på eksamen28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Til årets eksamen har Udir fjernet forberedelsesdelen og strammet inn tilgangen til hjelpemidler. – Vi er godt forberedt. Samtidig er det viktig å huske på at eksamen er et så stort arrangement at det kan oppstå feil, sier Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom