Skolevalget 2025: Brakvalg for FrP
Årets skolevalg er avsluttet, etter uker med debatter, valgtorg og til slutt avstemning. Partiene på høyresiden er valgets vinnere sammenlignet med skolevalget før stortingsvalget i 2021, mens partiene på venstresiden går tilbake.
Årets resultat bekrefter også tendensen fra skolevalget i forbindelse med kommune- og fylkestingsvalget i 2023, der Høyre og FrP gikk mest fram. Da var det Høyre som trakk det lengste strået, men med stor økning og 26 prosent av stemmene er FrP årets valgvinner og størst av alle partiene.
Høyre går også fram fra 2021, men litt tilbake fra 2023, og lander på 19,7 prosent. Arbeiderpartiet får 17,1 prosent, og er med det mindre enn Høyre. Både Rødt, MDG og KrF faller under sperregrensen i skolevalget for 2025.
I sametingsvalget ble Norske samers riksforbund (NSR) den soleklare valgvinneren, med 43,1 prosent av stemmene.
Du finner flere resultater på skolevalg.sikt.no
Skolevalget er demokratiopplæring
– Skolevalget er en viktig del av demokratiopplæringen i skolen. Gjennom skolevalget får elevene muligheten til å delta i politiske diskusjoner, få kunnskap om politiske retninger og selv å avgi stemme. Det er viktigere enn selve resultatet, sier Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
379 skoler var påmeldt skolevalget i år. Når fristen for å rapportere gikk ut, var over 157 000 stemmer talt opp. Valgdeltakelsen ligger på 77,3 prosent.
– Jeg er glad for at så mange skoler bruker skolevalget som en arena for å øke elevenes demokratiforståelse. Her får de øve opp evnen til å tenke kritisk, lære seg å håndtere meningsbrytninger og respektere uenighet, sier Rosenkvist.
35 skoler var også påmeldt sametingsvalget. Det er en stor økning sammenlignet med de 15 som deltok i 2021.
Skolevalget ble gjennomført som urnevalg, i likhet med det ordinære valget.
Skolevalgsundersøkelse
I etterkant av valget, får elevene tilbud om å delta i en skolevalgsundersøkelse. Undersøkelsen gir innsikt i norske ungdommers holdninger om politikk og samfunn.
– Skolevalget gir ikke bare elevene en unik mulighet til å øve på demokratisk deltakelse, det genererer også verdifulle data for forskere og andre som ønsker å forstå hvordan ungdom engasjerer seg i politikk, sier Terje Mørland, direktør i Sikt.
Resultatene fra skolevalgsundersøkelsen blir klare rundt oktober.
– Sikt er stolte over å kunne støtte dette viktige arbeidet, både gjennom tilrettelegging av valget, og gjennom formidling av data fra skolevalget og skolevalgsundersøkelsen, sier Mørland.
Om tallene og årets valg
- Valgdistriktene i skolevalget er likt som stortingsvalget 2021.
- Sammenligninger av resultater er gjort med forrige skolevalg under stortingsvalget i 2021
- Muligheten for å registrere resultater fra skolene ble stengt tirsdag 2. september kl. 16.30. Da hadde 367 av 379 påmeldte skoler registrert resultatene sine. I sametingsvalget hadde 23 av 35 påmeldte skoler rapportert inn resultater innen fristen.
- Fram til 5. september kan skoler etterregistrere og korrigere eventuelle feil i innmeldt resultat.
36 år med demokratiopplæring og datainnsamling
- Skolevalgene er en del av demokratiopplæringen i norsk skole. Skolevalg, skoledebatter og valgtorg skal gi elevene opplevelsen av å være en aktiv medborger i et demokrati. Elevene skal øve opp evnen til å tenke kritisk, lære seg å håndtere meningsbrytninger og respektere uenighet.
- Ordningen med å arrangere skolevalg har eksistert siden 1989. Siden den gang har det vært gjennomført skolevalg annethvert år i forbindelse med de ordinære valgene.
- Utdanningsdirektoratet samarbeider med Sikt – Kunnskapssektorens tjenesteleverandør, om skolevalget. Valgdirektoratet bidrar med informasjon om det ordinære valget.
- Før 2023 var det NSD – Norsk senter for forskningsdata som arrangerte skolevalg på oppdrag fra Utdanningsdirektoratet. I 2022 ble NSD en del av Sikt.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt i Utdanningsdirektoratet (for overordnede spørsmål om skolevalget og demokratiopplæring):
Lin Bull-Valen
lin.bull-valen@udir.no | 466 16 097
Pressekontakt i Sikt (for spørsmål om datagrunnlaget og valgstatistikk, teknisk løsning og gjennomføring av valget):
Marianne Mathiesen
marianne.mathiesen@sikt.no | 917 38 475
Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utdanningsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet
17 nominert til Dronning Sonjas skolepris20.8.2025 08:22:00 CEST | Pressemelding
17 skoler fra 11 ulike fylker konkurrerer om Dronning Sonjas skolepris 2025. Prisen deles ut annethvert år til en skole som har utmerket seg ved å praktisere likeverd og inkludering.
7 av 10 skoleledere melder om grov språkbruk blant elever26.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
En ny rapport viser at hele 7 av 10 skoleledere opplever utfordringer med elevers språkbruk i skolehverdagen. – En trussel mot det trygge skolemiljøet, sier direktør i Utdanningsdirektoratet Morten Rosenkvist.
Grete Ollila skal lede Udirs nye samiske avdeling i Tromsø29.4.2025 11:30:04 CEST | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet skal opprette en ny avdeling for samisk i grunnopplæringen i Tromsø. Avdelingen skal følge opp de samiske videregående skolene og Sørsamisk kunnskapspark, og vil gjøre direktoratet bedre rustet til å følge opp utdanning i samisk språk og kultur. Grete Ollila er ansatt som leder for avdelingen fra august 2025.
Gjør nye grep mot KI på eksamen28.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Til årets eksamen har Udir fjernet forberedelsesdelen og strammet inn tilgangen til hjelpemidler. – Vi er godt forberedt. Samtidig er det viktig å huske på at eksamen er et så stort arrangement at det kan oppstå feil, sier Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
Han skal leie nytt nasjonalt senter for yrkesfag22.4.2025 13:00:15 CEST | Pressemelding
Yrkesfaglege utdanningar er meir populære enn nokon gong. No etablerer Utdanningsdirektoratet eit nytt nasjonalt senter i Molde, som skal bidra til å utvikle og styrkje fag- og yrkesopplæringa i heile det yrkesfaglege utdanningsløpet. Konrad Lillevevang skal leie senteret, som opnar dørene i august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom