Norsk Folkehjelp skuffet over manglende satsing på redningstjenesten
15.10.2025 10:59:29 CEST | Norsk Folkehjelp | Pressemelding
-Det haster å komme i gang med opprustingen av de frivillige redningsorganisasjonene. Ekstremværet Amy viste hvorfor, sier generalsekretær Raymond Johansen.

Stortinget har vedtatt en historisk opprusting av de frivillige redningsorganisasjonene på 100 millioner over åtte år, men regjeringen følger ikke opp med penger i 2026.
– Vi vet at de frivillige i redningstjenesten leverer en livsviktig beredskap over hele landet. Vi vet også at denne beredskapen er svært kostnadseffektiv, bidrar til å styrke egenberedskapen i befolkningen og er viktig for tilliten i samfunnet vårt. Derfor er vi utålmodige. Vi står klare til å øke kapasiteten og vi er skuffet over at regjeringen holder igjen satsingen, sier Johansen.
I 2024 rykket Norsk Folkehjelps frivillige redningsmannskaper ut på over 500 søk- og redningsoppdrag, som var ny rekord og kraftig økning fra året før. Oppdragsmengden i 2025 ligger foreløpig på samme nivå.
– Slik utviklingen er nå, kreves flere frivillige, mer utstyr og ny teknologi for å møte det økende behovet. Vi etterlyser derfor fortgang og en plan for hvordan opptrappingen Stortinget har vedtatt, skal omsettes til økt beredskap på bakken, sier Johansen.
Under ekstremværet Amy brukte frivillige redningsmannskaper for første gang ny teknologi som sikret mobildekning og internett for blant andre lokale helseinstitusjoner.
– Det er ikke til å komme fra at frivilligheten er en viktig del av kriseresponsen i landet vårt. Vi har utstyr og kapasitet det offentlige mangler i disse situasjonene, sier Johansen.
Kontakter
Håkon ØdegaardPresseansvarligNorsk Folkehjelp/Norwegian People's Aid
Tel:95045667hakono@npaid.orgBilder

Om oss
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Uten åpen debatt om atomvåpen blir Norge et farligere sted27.5.2026 19:40:38 CEST | Pressemelding
Norges beslutning om å slutte seg til fransk framskutt kjernefysisk avskrekking markerer et historisk og dypt problematisk veivalg i norsk sikkerhetspolitikk.
Norsk Folkehjelps mineryddingsbase i Ukraina rammet av russisk angrep26.5.2026 15:31:48 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelps kontor for minerydding i Sumy, i det nordøstlige Ukraina, fikk skader fra et russisk angrep tidlig i morges. Selv om det ikke var noe direkte angrep, landet russiske droner nær kontoret og ødela flere kjøretøy.
Fem minehunder sendt til Ukraina – med støtte fra Coop21.5.2026 12:52:03 CEST | Pressemelding
Fem nytrente minehunder er nå sendt til Ukraina – klare til å redde liv i noen av verdens farligste områder. Hundene er trent av Norsk Folkehjelp med støtte fra Coop Norge.
Norsk Folkehjelp om rekordangrep mot Ukraina: «Stopp bombingen av sivile»!15.5.2026 12:17:44 CEST | Pressemelding
«Omfanget og intensiteten i disse angrepene som i stor grad rammer sivile og sivil infrastruktur representerer en farlig utvikling i moderne krigføring, dette må ikke normaliseres, advarer Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Regjeringen kutter støtte til fattige og krigsrammede i sør for å finansiere flyktningtiltak i Norge12.5.2026 13:11:26 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp mener at dette er en trend over tid, og uthuler bistanden til land i sør. Situasjonen i verden med mer krig og uro, tilsier at vi må satse mer på fred og forsoningsarbeid. Revidert budsjett kutter i fredsarbeidet og det kutter i bevilgningen til land i krig og kriser, eller i fredsprosesser, som Myanmar, Colombia og Cuba, som nå blir trues av USA og er i en kritisk situasjon. Vi mener denne støtten må opprettholdes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom