Braud Håndverksbakeri er Årets Bakeri 2025!
Det forholdsvis nye konseptet til Valaker bakeri og konditori, Braud Håndverksbakeri, er kåret til vinner av Årets Bakeri 2025. Den mest prestisjefylte kåringen i norsk baker- og konditorbransje fant sted på datoen for verdens brøddag, torsdag 16. oktober.

Liv Valaker Røren og Alf Røren er medeiere i familiebakeriet på Sunnmøre, og mottok prisen under kåringen på Næringslivets hus torsdag kveld.
- Dette er en ære! Det har vært vedig mange flinke nominerte i kåringen, og i finalen var det tre familiebakerier som har utmerket seg på alle vis. Vi har hatt en transformasjon fra å drive industribakeri til rent håndverk som vi holder på med nå. Vi har jobbet hardt, og det er fint å bli lagt merke til. Vi takker alle våre ansatte som har fått til dette sammen med oss. Uten dem hadde det overhodet ikke gått, sa Valaker Røren etter å ha mottatt prisen.
De tre finalistene i årets kåring, er alle familiebakerier som har gjennomgått store omstillinger i løpet av de siste årene. Foruten vinneren fra Møre og Romsdal, var det Moseid Bakeri & Konditori i Agder og Nøtterø Bakeri & Konditori i Vestfold som nådde helt til finalen i kåringen Årets Bakeri 2025.
- I år har konkurransen vært tøff. Vi har sett rekordmange nominerte og ikke minst kvalifiserte bakerier, sier juryleder Vigdis M. Næsseth (Fossekall as). Med seg i juryen har hun hatt Lars Lian (Snurr håndverksbakeri), Beret Mette Haga (Innovasjon Norge) og Paal-Andrè Schwital (Metro Branding as).
Juryen har vurdert følgende kriterier hos finalistene:
- Hvordan bakeriet har jobbet med en konkret omstilling
- Endret markedsfokus og en tydeligere markedsposisjon
- I hvilken grad omstillingen har gitt en økonomisk effekt
Juryens begrunnelse
31 bakerier fra hele landet var i år nominerte til kåringen, og etter to kvalifiseringsrunder sto de tre sterkeste kandidatene igjen. Hovedkriteriet for årets kåring var endrings- og omstillingsevne.
Finalerunden har gitt oss i juryen innblikk i store omstillingsprosjekter som har vært svært vellykkede, men det er spesielt en finalist som utmerker seg med en omfattende endring, som har resultert i en større satsing. De har våget å ta steget ut av en trygg og stabil industriproduksjon med store volumer og begitt seg over i et rendyrket håndverkskonsept. Ikke bare har de klart å etablerere et nytt og spennende konsept med en egen merkevare, men de har også en pågående omstillingsprosess i det opprinnelige bakeriselskapet. Den nye merkevaren står nå støtt som et attraktivt samlingspunkt.
Vi ønsker å sitere vinneren:
"Vi har vært hodestups engasjert i industrien, men nå har vi trådt ut av dette og brakt den lokale bakeren tilbake for å gi våre kunder så fersk bakst som det er mulig å få til".
Vant bakerikunden tilbake
Valaker Bakeri & Konditori er et familiebakeri, grunnlagt i Søvik i 1957. Braud Håndverksbakeri er deres satsing for å vinne tilbake bakerikundene som mer eller mindre var blitt kafégjester.
I dag står det bakere og baker fra morgen til kveld i alle Braud-butikkene, og de kan tilby kunden ferskest mulig bakst gjennom hele dagen. Dette har virkelig slått an, og nå selger de mer boller og brød i butikkene enn noen gang.
Viktig å synliggjøre ekte bakerier
Det er Baker- og Konditorbransjens landsforening som står bak den årlige kåringen av Årets Bakeri. Direktør i bransjeforeningen, Gunnar Bakke, sier at det blir viktigere og viktigere å trekke frem bakerier som satser på fagkunnskap, håndverk og norske mattradisjoner.
- De siste årene har vi sett en enorm økning av utsalg som kaller seg bakeri uten å være dette, men kun selger produkter de har importert fryst fra utlandet og steiker på stedet. Dette er et resultat av toll- og importregler som nå truer hele den norske baker- og konditorbransjen. Denne årlige kåringen av Årets Bakeri er med på å synliggjøre de ekte bakeriene, sier Bakke.
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar BakkeBKLF AS
Tel:970 19 591gb@nhomd.noSolveig LygreBKLF AS
Tel:932 61 050solveig@bakerkonditor.noOm BKLF
Baker- og konditorbransjens Landsforening (BKLF) er en bransjeforening for bakeri og konditori i Norge. Organisasjonen har i over 120 år vært en pådriver for å fremme baker- og konditorfaget og virksomhetenes interesse. Både bedriftsmedlemmer og personlige medlemmer med svennebrev kan være medlem av organisasjonen.

Følg pressemeldinger fra BKLF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BKLF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BKLF
Gullet gikk i bakken for Norge27.8.2025 21:46:42 CEST | Pressemelding
Det ble en dramatisk avslutning på Nordic Bakery Cup i Berlin i kveld. Da brødskulpturen til det norske bakerlandslaget gikk i bakken, røyk gullmedaljen for bakerne, og de måtte nøye seg med sølvet.
Tre finalister klare for Årets Bakeri 20254.7.2025 15:13:20 CEST | Pressemelding
Hele 31 bakerier var i år nominerte til kåringen Årets Bakeri. Etter to kvalifiseringsrunder er tre finalister nå plukket ut til bransjens mest prestisjefulle kåring.
Nå starter vårens tøffeste bakeprosess27.3.2025 10:44:36 CET | Pressemelding
Juryen settes nå til heving – de neste seks månedene skal det avgjøres hvem som blir «Årets bakeri 2025».
Ble Norgesmester med Joey's Adventureland20.3.2025 20:02:06 CET | Pressemelding
NM i konditorkunst 2025 ble avholdt på Umami Arena torsdag 20. mars. De fire dyktige finalistene gjorde en imponerende innsats før dommerne kunne konstatere at det var Xiao Juan Peng som hadde sanket flest poeng, og dermed fikk tittelen Årets Konditor 2025.
Større og sterkere enn på lenge6.2.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Baker- og Konditorlandslaget 2025 er nå offisielt, og laget er større enn det har vært på mange år. Etter å ha strevd litt med rekrutteringen under og etter pandemien, har både baker- og konditorlaget i år mange sterke utøvere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom