VRINN Immersive Learning Cluster

Norge får sitt Tech Valley

Del

Fire sterke teknologiklynger går nå sammen for for å bygge Norges egen Tech Valley, i Innlandet.
– Her har vi kunnskapen, industrien, viljen og samholdet. Nå kobler vi kreftene, sier Eli Bryhni, leder i teknologiklyngen VRINN (VR INNovation). 

GLEDELIG: Teknologiklyngenes ledere gleder seg til å løfte Innlandet med solid teknologikompetanse.
GLEDELIG: Teknologiklyngenes ledere gleder seg til å løfte Innlandet med solid teknologikompetanse. VRINN

– Tech Valley er mer enn et slagord, dette blir et kraftsenter. Nå viser vi hvordan felleskap, bærekraft og digital kompetanse kan bygge både nye arbeidsplasser og et sterkere samfunn, sier Gunn Mari Sund Rusten, daglig leder i Digital Innlandet, en av de fire teknologiklyngene. 

NORSKE VERDIER
Tech Valley bygges ikke på konkurranse, men på fellesskap og delt innsats for å løse store og viktige utfordringer. 
– Vi skal ikke kopiere Silicon Valley, men jobbe for at samarbeid, trygghet og bærekraft blir drivkraft bak videre teknologisk utvikling, sier Eli Bryhni.
"Vi vil være et fyrtårn for innovasjon, samarbeid og grønn teknologi, midt i landet. Innlandet skal vise vei" skriver klyngene i en felles uttalelse.

REGION INNOVASJON
Når cybersikkerhet møter VR, matindustri møter teknologi og digitalisering kobles med produksjon, da oppstår helt nye løsninger. Dette blir selve kjernen i Norges Tech Valley. Det ambisiøse prosjektet bygges sammen med Innovasjon Norge og Innlandet fylkeskommune.
– Innlandet har allerede blitt Norges mest spennende innovasjonsregion. To av de fire sist etablerte nasjonale innovasjonsklyngene kommer herfra, begge teknologiklynger, forteller Øyvind Sørbu, daglig leder i Norwegian Cybersecurity Cluster.

INTERNASJONAL OPPMERKSOMSHET
De fire klyngene representerer over 400 bedrifter og fagmiljøer, fra Kongsvinger og Raufoss til Hamar og Gjøvik.
– Herfra gror prosjekter som allerede får nasjonal og internasjonal oppmerksomhet, forteller klyngeleder i VRINN Keith Mellingen.
Denne uken arrangerer VRINN Nordic VR Forum på Hamar for deltakere fra hele nord-Europa. 

SAMABEID
Flere nye samarbeid er allerede i gang for Tech Valley. VRINN og Raufoss-industrien planlegger en felles EU-søknad om bruk av VR til visualisering i industriproduksjon og forsvar. NCE Heidner Biocluster kobler seg til Norwegian Cybersecurity Cluster for å sikre digital trygghet i norsk matproduksjon og beredskap. Samtidig samarbeider NCE Manufacturing og Digital Innlandet om bærekraftige produksjonsløsninger og grønn teknologi.
– Vi ser at samarbeid på tvers av sektorer gir umiddelbar effekt. Dette er bare begynnelsen, lover Gurill Mediaa, klyngeleder i NCE Heidner Biocluster.
– Vi fungerer som motorer for bedriftene. Sammen har vi en slagkraft som gjør at Tech Vally vil bli lagt merke til, langt utover Norges grenser. 

De fire klyngene inviterer nå næringsliv, kommuner, utdanningsinstitusjoner og investorer til å bli med på utviklingen av Tech Valley i Innlandet.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

SAMHOLD: Fire sterke teknologiklynger i Innlandet går sammen om å gi Norge vårt eget Tech Valley.
SAMHOLD: Fire sterke teknologiklynger i Innlandet går sammen om å gi Norge vårt eget Tech Valley.
VRINN
Last ned bilde

Lenker

Dette er VRINN

VRINN Immersive Learning Cluster (VR INNovation) samler produsenter som forbedrer måten vi lærer og utvikler kompetanse på, med immersiv teknologi, KI, VR og AR.
Klyngen fokuserer på utvikling av forskningsbaserte, interaktive og erfaringsdrevne læringsmetoder, spesielt for utdanning, helse, industri og beredskap.
Gjennom samarbeid mellom akademia, næringsliv og offentlig sektor fremmer VRINN teknologisk og pedagogisk innovasjon med aktiv deltakelse i simuleringer og realistiske opplevelser i trygge, digitale miljøer.

Følg pressemeldinger fra VRINN Immersive Learning Cluster

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra VRINN Immersive Learning Cluster på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra VRINN Immersive Learning Cluster

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye