Fjøsnissebrusen er reddet – norske bringebær sikrer julestemningen
Felleskjøpets julebrus står likevel ikke i fare. Etter en periode med stor usikkerhet, der mangelen på norske bringebær truet årets produksjon, er brusen nå sikret.

Gladmeldingen skyldes først og fremst et godt samarbeid med grøntprodusent Morten Gustad i Trøndelag og foredlingsbedriften Epleblomsten i Telemark.
Gustad, som holder til på Sparbu, reagerte da han leste om Felleskjøpets utfordringer.
– Jeg hadde fått en avbestilling fra en annen kunde, og satt plutselig med 9,8 tonn bringebær tilgjengelig. Samtidig leste jeg om at julebrusen sto i fare, og tok kontakt, forteller han.
Produksjon som planlagt
Det viste seg å bli en telefon med ringvirkninger. Felleskjøpet tok raskt kontakt med Epleblomsten i Telemark, som tidligere hadde vært aktuell som leverandør av ferdigpresset bringebærjuice.
– Epleblomsten var positive fra første stund og ønsket å kjøpe hele partiet fra Trøndelag. Det gjorde det mulig å komme i gang med produksjonen som planlagt, sier Maren Dahl, senior kategorisjef i Felleskjøpet Agri.
Epleblomsten, som også produserer Felleskjøpets solbærsaft, tar nå imot hele bringebærpartiet og leverer allerede ferdig presset bringebærjuice til julebrusproduksjonen.
– Vi er utrolig takknemlige for henvendelsen fra Morten, og ikke minst for det raske samarbeidet med Epleblomsten. Nå kan vi starte produksjonen i løpet av de nærmeste ukene, og vi regner med at Fjøsnissebrus blir å finne både i nettbutikken og i alle våre fysiske butikker i god tid før advent, sier Dahl.
Testvinner
Fjøsnissebrus ble lansert i 2023 som et pilotprosjekt, og ble raskt populær blant julebrusentusiaster. I fjor ble produksjonen mangedoblet, men flaskene ble likevel utsolgt før jul.
Brusen er laget av norske bringebær og kirsebær, og ble i 2023 vurdert til 9 av 10 poeng i Dagens Næringslivs store julebrustest. Den er en del av Felleskjøpets voksende sortiment av matvarer basert på norske råvarer – der også kornprodukter, havrebarer, chips, spekepølse og honning inngår.
– Vårt mål er å synliggjøre bredden i norsk landbruk og gjøre det enklere for forbrukerne å velge norske alternativer. Responsen på Fjøsnissebrus viser at det er stor interesse for produkter med tydelig norsk opprinnelse, sier Dahl.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldPressesjef
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder

Felleskjøpet Agri hadde i 2024 en omsetning på 21,2 milliarder kroner og 4 217 ansatte. Felleskjøpet Agri er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk, og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge.
Felleskjøpet Agri eier Granngården i Sverige som også har over 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av om lag 36 000 bønder.
Felleskjøpet Agri er markedsregulator og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt formål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet advarer: – Egenberedskapen i landbruket er for svak7.10.2025 12:16:05 CEST | Pressemelding
Bondesamvirket leverte sist helg en rekke aggregater til bønder i akutt behov for nødstrøm. Nå advarer selskapet mot å vente med beredskapstiltak.
– Akkurat nå er alle kornmottak helt fulle24.9.2025 08:04:53 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri står nå i en situasjon der alle kornmottak og lagre er fylt til randen. – Selv om vi har mobilisert alle ressurser – med utskiping, transport og døgnkontinuerlig drift – er kapasiteten sprengt.
Julebrus i fare – Felleskjøpet etterlyser norske bringebær23.9.2025 09:25:57 CEST | Pressemelding
Felleskjøpets julebrus har på kort tid blitt et populært innslag i adventstida. Nå står årets produksjon i fare. Årsaken er svikt i den norske bringebæravlingen etter en varm og krevende sommer.
Jens Ludvig Sørli (23) fra Skjeberg er Årets unge bonde 202512.9.2025 18:24:14 CEST | Pressemelding
Med en tydelig visjon for framtida, stort engasjement for norsk matproduksjon og evnen til å kombinere tradisjon med nyskaping, er Jens Ludvig Sørli fra Sørli gård i Skjeberg kåret til Årets unge bonde 2025.
Ny prognose bekrefter stort byggoverskudd11.9.2025 12:47:55 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri markedsregulering presenterer septemberprognosen for kornsesongen 2025/2026. Tallene ligger på omtrent samme nivå som i august, og bekrefter bildet av en svært god kornhøst – med en rekordstor byggavling som skaper utfordringer for markedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom