Norges ledende ballettskole endrer navn
9.10.2025 07:58:00 CEST | Den Norske Opera & Ballett | Pressemelding
Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett har vært Norges ledende skole for grunnutdanning i klassisk ballett siden oppstarten for 60 år siden. Nå, i forbindelse med jubileet, får skolen nytt navn: Nasjonalballettskolen.

Høsten 2025 fyller Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett 60 år. Helt siden Joan Harris grunnla skolen i 1965, har formålet vært å utdanne dansere som i framtiden kan rekrutteres til Nasjonalballetten. Dette formålet blir enda tydeligere når skolen nå endrer navn til Nasjonalballettskolen.
– Vi må bli det vi er, sier ballettskolesjef Christine Thomassen om navnebyttet. – Vi er Nasjonalballettens egen skole, og det er både riktig og viktig at dette reflekteres i navnet vårt. Med nytt navn håper vi å synliggjøre vår rolle som en sentral del av Nasjonalballettens rekruttering – og inspirere nye generasjoner dansere.
Nasjonalballettskolen gjennom historien
Da Ballettskolen ble opprettet i 1965, var det under navnet Operaens Ballettskole. Den Norske Opera & Ballett het fortsatt Den Norske Opera, og institusjonens ballettkompani gikk under navnet Operaballetten. I 1983 ble Operaballetten til Nasjonalballetten.
Det var likevel først i 2008, da virksomheten flyttet inn i det nye operahuset i Bjørvika, at ballettkunsten fikk sin rettmessige plass i organisasjonens navn: Den Norske Opera ble til Den Norske Opera & Ballett, og Operaens Ballettskole fikk navnet Ballettskolen ved DNO&B.
Blant Nordens fremste ballettskoler
Nasjonalballettskolen er Nasjonalballettens egen skole, og har i 60 år vært landets fremste institusjon for grunnutdanning innen klassisk ballett. Den er nå blant de ledende ballettskolene i Norden, og flere av elevene rekrutteres til noen av verdens fremste høyere utdanninger innen ballett. I dag danser mange av skolens tidligere elever i Nasjonalballetten og Nasjonalballetten UNG.
Nasjonalballettskolens målsetting er å gi de rundt 130 elevene en grundig utdanning innen klassisk ballett i et profesjonelt, inspirerende og motiverende miljø.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon og intervjuavtaler, vennligst kontakt:
Oda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballett)
Tel:+47 97148917oda.tomte@operaen.noLenker
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Brittens spøkelseshistorie «The Turn of the Screw» settes opp for første gang i Operaen15.1.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Den Norske Opera & Ballett setter for første gang opp Benjamin Brittens psykologiske kammeropera The Turn of the Screw – med premiere 17. januar på Hovedscenen. Forestillingen markerer også regissør Peer Perez Øians operadebut.
Ingrid Lorentzen hedret med fransk orden for kunst og litteratur11.12.2025 10:28:06 CET | Pressemelding
Det franske kulturdepartementet har utnevnt ballettsjef Ingrid Lorentzen til ridder av Ordenen for kunst og litteratur, en av Frankrikes høyeste utmerkelser innen kunstfeltet. Hun mottok dekorasjonen under en seremoni i Den franske ambassadørboligen i Oslo i går, 10. desember.
Gjensyn med Alan Lucien Øyens alternative juleforestilling2.12.2025 08:41:41 CET | Pressemelding
Ti år etter urpremieren er suksessregissørens Jingle Horse! — en julespesial tilbake på Scene 2 i Operaen 4. desember.
Flere enn noensinne skal oppleve Nasjonalballettens Nøtteknekkeren27.11.2025 10:46:31 CET | Pressemelding
Adventstiden danses inn når Nasjonalballettens juleeventyr har sesongpremiere 28. november – for fullsatte saler i Oslo og Leipzig.
Gratis visning av Wayne McGregors storverk på OperaVision21.11.2025 08:04:50 CET | Pressemelding
Det var en begivenhet da den verdenskjente koreografen og regissøren la en verdenspremiere til Den Norske Opera & Ballett. Fra 21. november kan publikum verden over se Jocasta’s Line via strømmeplattformen OperaVision.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom