Tredje året på rad uten tradisjonspoteten
25.9.2025 08:10:00 CEST | BAMA | Pressemelding
Det blir nok et år uten Ringerikspotet i butikkhyllene.

Husker du ekstremværet «Hans», som i 2023 la store jordbruksområder i Norge under vann?
Selv om hverdagen er tilbake til normalen for de fleste som ble rammet, er dessverre ikke det tilfellet for alle. Uværet har enda store konsekvenser for Ringerikspoteten.
– Det er en tung situasjon. Ringerikspoteten er en høyt verdsatt tradisjonspotet. Mange forbrukere lurer på når den kommer tilbake, men dessverre må vi meddele at produksjonen fortsatt ikke er på beina, sier Devi Ahuja, potetsjef i BAMA.
«Hans» herjer fortsatt
På Lerberg gård i Ringerike har potetbonde Bernt Gran dyrket Ringerikspotet. I 2023 skulle han fornye store deler av settepotetene sine.
Tidspunktet kunne ikke vært verre.
– Det ble helt katastrofe, sier Gran.
– Utskiftningen av settepotetene skulle sikre framtiden, men alt druknet. Når grunnlaget forsvinner over natten, kan vi ikke hente det inn på kort tid.
Ringerikspotet er en gammel og krevende sort som gir lavere avlinger og er mer utsatt for plantesykdom enn moderne poteter.
Derfor er sterke settepoteter helt avgjørende.
Settepoteter er selve grunnlaget for all potetproduksjon. Det er de potetene man legger i jorda for å få fram nye avlinger. Gode settepoteter lages over flere år og kan ikke erstattes på én sesong.
– Da «Hans» oversvømte potetjordene, druknet alt som skulle gi poteter i 2023, 2024 og 2025, forteller Gran.
Ønsker ikke å gi opp
Etter tre sesonger uten poteter til markedet står Lerberg gård ved et veiskille. Før «Hans» var det flere produsenter som dyrket Ringerikspotet, nå er det bare Gran igjen.
– Vi skal nå snart ta opp neste års settepoteter. Ser avlingen dårlig ut, kan det bety slutten også for oss. Det går ikke an å drive på dugnad år etter år, sier han.
Men det sitter langt inne å skulle gi opp. For familien har den lokale poteten også en dypere betydning.
– Kona mi er tipp-tipp oldebarn til han som først dyrket Ringerikspoteten. Den er en del av identiteten vår, forteller Gran.
Hos BAMA følger man situasjonen tett og håper på gode nyheter når årets avling av settepotet skal tas opp.
– Vår ambisjon er å kunne tilby forbrukerne Ringerikspotet igjen i 2026. Tradisjonsrike sorter er en viktig del av norsk matkultur, og derfor håper vi at Bernt klarer å få en bærekraftig produksjon på beina igjen, sier Devi Ahuja.
Nøkkelord
Kontakter
Joakim IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 943 14 650join@bama.noBilder





Følg pressemeldinger fra BAMA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra BAMA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra BAMA
Her finner du Norges mest kresne barn9.3.2026 08:14:40 CET | Pressemelding
Vestlandsforeldre sliter mest med å få barna til å spise grønt, men løsningen kan være enklere enn mange tror!
Eplerekordene stopper ikke: Enda en er knust!20.2.2026 08:18:22 CET | Pressemelding
Den norske eplesesongen har overgått alle forventinger. Rekord etter rekord har blitt slått. Nå er en ny milepæl nådd.
Søtpoteten tar over sosiale medier – salget eksploderer9.2.2026 10:31:34 CET | Pressemelding
Folk lar seg inspirere av TikTok og Instagram. Resultatet er en salgsvekst på over 40 prosent!
Tulipanene du kjøper til morsdagen er lurt trill rundt5.2.2026 07:15:00 CET | Pressemelding
Norske gartnere overbeviser blomstene om at det er vår.
Solid vekst for frukt og grønt: Vi spiste i snitt 43 porsjoner mer i 20253.2.2026 08:48:16 CET | Pressemelding
I 2025 økte BAMA volumet med fem prosent sammenlignet med året før – tilsvarende mer enn 24 000 tonn frukt og grønt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom