Seier for Pensjonistforbundet: 60 mill. til eldres frivillighet i 2026
Regjeringen foreslår 60 millioner kroner i statsbudsjettet for 2026 til frivillighet og aktivitet blant eldre — en pott Pensjonistforbundet har etterlyst i flere år. I 2025 var tilsvarende bevilgning 20 millioner kroner. - En viktig anerkjennelse for den viktige ressursen eldre er, sier forbundsleder Jan Davidsen.

Han fortsetter: Å legge til rette for å utnytte eldrekraften er bra for den enkelte og lønnsomt for samfunnet!
Ifølge helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre skal midlene gå til seniororganisasjoner og pensjonistlag som driver frivillig aktivitet som skaper verdi for samfunnet.
– Pensjonistforbundet er klare til å gjøre vår del. Vi har over 700 lokallag som hver uke mobiliserer til turer, foredrag, kurs, kulturtilbud og sosialt fellesskap. Vi bidrar også med klassevenner i skolen og mentorer for lærlinger. Med flere frivillighetsmidler kan denne viktige innsatsen styrkes, sier Davidsen.
Pensjonistforbundet har i flere år bedt om en øremerket pott til eldrepolitiske tiltak. I statsbudsjettet for 2025 fikk organisasjonen gjennomslag for 20 millioner kroner. Forslaget for 2026 innebærer 60 millioner kroner, forutsatt at Stortinget vedtar budsjettet.
– Altfor ofte omtales eldre som en utfordring og utgiftspost. Men sannheten er at eldre gjør en stor og viktig innsats, både som pårørende og i den organiserte frivilligheten. Undersøkelser viser at de også ønsker å bidra mer, om det legges til rette for det, sier Davidsen.
En avgjørende forutsetning for suksess er at bevilgningen er friske midler i tillegg til dagens rammer, ikke en omdisponering fra andre ordninger. Blant annet må frivilligsentralene må styrkes, uavhengig av denne potten.
– Frivillighetspotten er bra, viktig og nødvendig. Vi vet at behovet er stort og håper potten vokser i takt med dette. I tillegg trenger frivillig sektor gode og forutsigbare økonomiske rammer, slik at sektoren kan frigjøre tid og midler til det frivilligheten skal og vil drive med. Derfor ønsker vi også at regjeringen garanterer full momskompensasjon hvert år, sier Davidsen.
– Denne potten viser at våre regelmessige møter med regjeringen gir resultater. Vi er glade for at regjeringen lytter, og vi er overbevist om at dette vil komme både eldre og samfunnet som helhet til gode, avslutter Davidsen.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørg Karin B. ButtedahlKommunikasjonssjef
Kommunikasjon
Jan DavidsenForbundsleder
Politisk leder av forbundet
Bilder

Pådriver og talerør for pensjonister og uføre
Pensjonistforbundet er landets største organisasjon for pensjonister og har 255 000 medlemmer. Pensjonistforbundet har fylkesforeninger i alle fylker og om lag 700 lokallag og -foreninger spredt over hele Norge. Vi er partipolitisk nøytrale og jobber med å påvirke myndighetene til å skape et mer aldersvennlig samfunn. Målet er at alle som lever av pensjon skal kunne leve gode, trygge og aktive liv, hele livet.

Følg pressemeldinger fra Pensjonistforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Pensjonistforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Pensjonistforbundet
Viktig med et reelt eldreløft13.8.2025 13:20:56 CEST | Pressemelding
Norge har over én million alderspensjonister – og antallet vil øke kraftig de neste årene. Likevel har eldre så langt fått lite oppmerksomhet i valgkampen og i partienes programmer. – Regjeringspartiets utspill om et eldreløft er derfor både positivt og nødvendig, sier Jan Davidsen, leder i Pensjonistforbundet.
Pensjonistforbundet på Arendalsuka: Datasvindel, beredskap, kommuneøkonomi og seksualitet8.8.2025 11:59:47 CEST | Pressemelding
Pensjonistforbundet setter nok en gang aktuelle og viktige temaer på agendaen under Arendalsuka. Stadig flere eldre blir utsatt for datasvindel. Er det et problem det er mulig å løse? Og hva gjør eldre som bor alene i eget hjem når strøm, vann og nett forsvinner i lang tid? Er det fortsatt mulig å "bo trygt hjemme"?
Dårligere avkastning enn bankrente: Pensjonene blir stadig mindre verdt30.5.2025 15:03:52 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra Pensjonistforbundet viser at pensjonsmidler forvaltet av livsforsikringsselskaper gir lavere avkastning enn høyrentekontoer i banken. Samtidig fortsetter pensjonsytelsene å tape kjøpekraft. Nå krever forbundet strakstiltak og ny regulering.
Årets trygdeoppgjør: De som har minst må få mer!22.5.2025 11:13:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen presenterte i dag tallene i årets trygdeoppgjør, med en økning av løpende pensjoner på 3,71 prosent fra 1. mai. Årsveksten blir på 3,4 prosent. Uføretrygden øker med 4,94 prosent med virkning fra 1. mai, som gir en årsvekst på 4,82 prosent. - Dette er en vekst som forventet, men vi jobber videre for at alle med lave pensjoner skal få et ekstra løft, sier forbundsleder Jan Davidsen i Pensjonistforbundet.
Pensjonistforbundet: Nå må SV og SP sikre eldre et løft i budsjettforhandlingene15.5.2025 14:58:17 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett inneholder ingen vesentlige forbedringer for eldre. Pensjonistforbundet hadde klare forventninger til økt minstepensjon, styrket kommuneøkonomi, redusert sykehuskø og en reell oppfølging av Bo trygt hjemme-reformen – men tiltakene uteblir.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom