Digitale helsetjenester må tilpasses brukerne!
24.9.2026 09:21:02 CEST | Pensjonistforbundet | Pressemelding
Rundt 750 000 mennesker strever med å bruke digitale helsetjenester. Samtidig viser en gjennomgang at ingen av 19 undersøkte offentlige helseløsninger oppfyller alle kravene til universell utforming. – Dette er alvorlig. Når mennesker trenger helsehjelp, må tjenestene være tilgjengelige for dem som skal bruke dem, sier Pensjonistforbundets leder Erna Ansnes.

Tilsynet for universell utforming av IKT (Uu-tilsynet) har undersøkt 19 offentlige digitale helseløsninger. Resultatet er publisert i dag, og er nedslående: Ingen av løsningene oppfylte alle kravene til universell utforming.
– Syke mennesker som trenger informasjon, oppfølging eller medisinsk hjelp, må kunne bruke tjenestene de blir henvist til. Da er det ikke godt nok at offentlige digitale helsetjenester har barrierer som gjør dem vanskelige eller umulige å bruke for mange, sier Ansnes.
Uu-tilsynet fører tilsyn med at digitale løsninger følger kravene til universell utforming. Kravene skal sikre at flest mulig kan bruke digitale tjenester, uavhengig av blant annet alder, funksjonsevne og digitale ferdigheter.
Mange strever med å finne fram
Uu-tilsynet har også undersøkt brukernes egne erfaringer med digitale helsetjenester. Nær ni av ti bruker slike tjenester, fra helsenorge.no og regionale sykehusportaler til kommunale oppfølgingsverktøy. De mest brukte tjenestene er blant annet timebestilling og reseptfornying.
For mange fungerer løsningene godt. Men nesten én av fem opplever utfordringer med å bruke dem, og nær halvparten synes det er vanskelig å finne fram mellom de ulike løsningene. BankID og innlogging er blant utfordringene brukerne møter.
Pensjonistforbundet mener funnene må tas på alvor. Når stadig flere helseoppgaver flyttes over på digitale plattformer, må løsningene utformes slik at de faktisk kan brukes av hele befolkningen.
Krever rask oppfølging
– Det offentlige har et særlig ansvar for at viktige tjenester er tilgjengelige for alle. Derfor forventer vi at funnene fra tilsynet følges opp raskt, og at feil og mangler blir rettet. Universell utforming er ikke noe man kan velge bort – det er et lovkrav, sier Ansnes.
Samtidig understreker Pensjonistforbundet at bedre digitale løsninger ikke fjerner behovet for andre måter å få hjelp på.
– Selv den beste digitale løsningen vil ikke fungere for alle. Derfor må det fortsatt være mulig å få informasjon, bestille time og komme i kontakt med helsetjenesten uten å være avhengig av digitale løsninger. Det handler om likeverdig tilgang til helsetjenester, trygghet og rettssikkerhet, sier Erna Ansnes.
Kontakter
Bjørg-Karin B. ButtedahlKommunikasjonssjef
Kommunikasjon
Erna AnsnesForbundslederPensjonistforbundet
erna.ansnes@pensjonistforbundet.noBilder

Pådriver og talerør for pensjonister og uføre
Pensjonistforbundet er landets største organisasjon for pensjonister og har 255 000 medlemmer. Pensjonistforbundet har fylkesforeninger i alle fylker og om lag 700 lokallag og -foreninger spredt over hele Norge. Vi er partipolitisk nøytrale og jobber med å påvirke myndighetene til å skape et mer aldersvennlig samfunn. Målet er at alle som lever av pensjon skal kunne leve gode, trygge og aktive liv, hele livet.

Følg pressemeldinger fra Pensjonistforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Pensjonistforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Pensjonistforbundet
Ny rapport: Store forskjeller i pensjonisters levekår24.9.2026 13:16:40 CEST | Pressemelding
Pensjonistenes kjøpekraft øker i år, men bak gjennomsnittstallene skjuler det seg store forskjeller. Mange enslige minstepensjonister lever fortsatt under fattigdomsgrensen, stadig flere eldre har gjeld, og omsorgstilbudet bygges ikke ut i takt med veksten i antall eldre. Det kommer fram i Pensjonistforbundets nye rapport «Pensjonisters levekår 2026».
Krever over en halv milliard tilbake til fripolisekundene16.9.2026 19:45:14 CEST | Pressemelding
Pensjonistforbundet krever at Storebrand tilbakebetaler over en halv milliard kroner som selskapet har krevd inn i gebyr fra fripolisekunder. Finanstilsynet har slått fast at gebyret er i strid med regelverket.
Pensjonistforbundet advarer mot pensjonsfelle i nytt slitertillegg24.8.2026 16:47:58 CEST | Pressemelding
Pensjonistforbundet støtter regjeringens forslag om et slitertillegg som skal gi personer med lange og krevende yrkesliv bedre mulighet til å gå av med pensjon tidligere. Samtidig advarer forbundet mot deler av ordningen, som kan få store og utilsiktede konsekvenser.
Pensjonistforbundet krever lik rett til trygghetsalarm i hele landet19.8.2026 14:50:40 CEST | Pressemelding
Ingen skal betale for en tjeneste som etter regelverket skal være gratis. Pensjonistforbundets landsmøte krever at kommunene rydder opp i ulik praksis for trygghetsalarm.
Erna Ansnes valgt til ny leder i Pensjonistforbundet17.8.2026 13:03:07 CEST | Pressemelding
Pensjonistforbundets landsmøte har i dag valgt Erna Ansnes til ny forbundsleder. Hun tar over etter Jan Davidsen, som har hatt vervet siden 2015. - Jeg er både stolt og glad over den tilliten landsmøtet har vist meg, sier Ansnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom