Tror på norsk medaljefest under VM i friidrett
5.9.2025 07:00:00 CEST | NRK | Pressemelding
De største friidrettsstjernene i verden samles i Tokyo for å kjempe om edelt metall. NRKs eksperter har stor tro på de norske utøverne i VM.

Norge er inne i en gullalder i norsk friidrett. Den norske troppen tok med seg to OL-gull og et sølv under lekene i Paris i fjor sommer. I VM i Budapest i 2023 ble det fire medaljer totalt.
Om en uke står verdens beste friidrettsutøvere på startstreken i VM i Tokyo. Det er store forventninger til hva de norske medaljekandidatene kan få til.
– Årets VM kan bli fantastisk sportslig for det norske laget. Vi har en rekke stjerner og outsidere som kan levere store idrettsøyeblikk. Karsten Warholm, Jakob Ingebrigtsen og Sander Skotheim er de største gullkandidatene. I tillegg har vi flere utøvere som er klare for å ta steget opp i det gjeveste selskapet. Det er sjelden jeg har gledet meg så mye til et mesterskap som det jeg gjør denne gangen, sier Jann Post, friidrettskommentator på NRK.

Nytt stort arrangement i Tokyo
Mesterskapet starter lørdag 13. september og pågår til søndag 21. september. Øvelsene finner sted på natta og dagtid norsk tid.
Det er flere nordmenn som har vist kjempeform i forkant av mesterskapet. Henriette Jæger har senket sin norske rekord rett i forkant av VM og ble historisk da hun som første norske kvinne vant et Diamond League-stevne i august.
Hun er også en medaljekandidat når Tokyo nok en gang skal arrangere et stort mesterskap.
– Jeg har store forventninger til det som skal skje i Tokyo. Byen arrangerte OL i koronaåret 2021 og jeg er helt sikker på at vi får se den fra sin beste side under VM. Det blir en folkefest. Det blir en fantastisk ramme og forhåpentligvis mange store øyeblikk utover i mesterskapet, sier Christina Vukicevic, friidrettskommentator på NRK.
All dramatikken på NRK
NRK sender all dramatikken på NRK1 og i NRK TV. Du kan også følge alle de største begivenhetene på radiokanalen NRK Sport.
Ida Nysæter Rasch er som vanlig programleder fra studio inne på arenaen. Jann Post, Christina Vukicevic og Vebjørn Rodal kommenterer øvelsene.
I tillegg blir det selvfølgelig bred dekning av mesterskapet på NRK.no og på NRKs nyhetsflater.
– NRK er friidrettens hjem. Vi gleder oss stort til høstens definitivt største eventyr. Norge sender ned en tropp smekkfull av store profiler med store gull- og medaljesjanser, så her kommer høydepunktene til å stå i kø, sier Espen Olsen Langfeldt, sportsredaktør i NRK.

Mer Skiklubben og humor
Podkasten «Skiklubben» vil ha hyppigere publisering i NRK Radio underveis i mesterskapet.
Trioen Emil Gukild, Silje Nordnes og Anders Aukland skal løpe halvmaraton under Oslo Maraton lørdag 20. september. Det blir daglige oppdateringer hele siste uka fra de siste forberedelsene til løpet deres, og selvfølgelig en god dose prat om VM i friidrett.
Det blir også litt japansk kultur og humor. NRK har inngått et samarbeid med den norske komikeren Claud Bonde som gjør stor suksess i Japan som karakteren «Mr. Yabatan». Han skal gi det norske publikummet innhold som skiller seg litt ut fra den øvrige dekningen av mesterskapet.
Kontakter
Vetle NielsenKommunikasjonsansvarligNRK
Tel:+47 99473874vetle.nielsen@nrk.noBilder



Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Ny podkastserie fra NRK: Demonutdriveren26.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Et ektepar ble i 2024 dømt for grov mishandling etter å ha forsøkt å drive onde ånder ut av en ung kvinne. I NRK-podkasten «Demonutdriveren» har NRK-dokumentarist Trude Lorentzen og Dagen-journalist Bjørn Olav Hammerstad hatt unik tilgang til det domfelte paret.
NRK og TV 2 klare for norsk VM-fest20.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Endelig skjer det igjen. Etter 28 års ventetid er de norske herrene tilbake på verdens største scene. NRK og TV 2 gir deg all dramatikken fra sommerens fotball-VM.
Erlend Mørch til fotball-VM i USA20.5.2026 09:39:34 CEST | Pressemelding
I den nye NRK-podkasten «Mørch og VM» får lytterne en reisedagbok fylt med stort engasjement for USA, grenseløs kjærlighet til det norske landslaget og profilerte gjester.
«Nordens svar på en urolig verden»13.5.2026 09:24:03 CEST | Pressemelding
Nordiske toppolitikere møtes til felles debatt om sikkerhetspolitikk. Danske DR er vertskap for sendingen, mens NRKs Åsa Vartdal er en av programlederne.
Kristine Grændsen blir ny lagleder i «Nytt på nytt»8.5.2026 10:05:00 CEST | Pressemelding
Skuespiller og komiker Kristine Grændsen tar over som lagleder for Isalill Kolpus i «Nytt på nytt» på NRK.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom