VR gir milliongevinster
Virtuell virkelighet (VR) gir høyere læringseffekt, tryggere ansatte og økonomiske gevinster i millionklassen, sier Keith Mellingen, leder for teknologiklyngen VRINN.

–VR er ikke lenger en futuristisk idé, men et kraftfullt og lønnsomt verktøy i daglig bruk. Både næringsliv og offentlig sektor gjør stadig mer opplæring og praktisk trening i VR, forteller Keith Mellingen, leder for teknologiklyngen VRINN.
– Et nytt eksempel fikk vi forrige uke, da det ble det kjent at norske Fynd Reality har fått en avtale med Forsvarsdepartementet til 82,5 millioner kroner for XR (utvidet virkelighet) til bruk for opplæring i sikkerhet og beredskap i Ukraina.
Lønnsomhet med VR
Aktørene henter ut økonomiske og praktiske gevinster. Ringerike kommune trener 850 ansatte i håndtering av vold og trusler med VR.
– Å sende 130 ansatte på fysisk kurs ville kostet 280.000 kroner i reise og fravær. Med VR får vi bedre opplæring lokalt og langt billigere, sier rådgiver i Ringerike, Astrid Lundesgaard.
ASKO Hedmark halverte opplæringskostnadene for nye ansatte og vikarer da de gikk i gang med VR, forteller direktør Terje Flaatrud.
Jotun distribuerer 70 VR-sett til fabrikker over hele verden.
– For oss er VR et nyttig og lønnsomt verktøy, og ikke en gimmick, sier opplæringsansvarlig i Jotun, Magnus Mackay.
Nye muligheter
Gevinstene med VR er tydelige i opplæring, byggplanlegging og kvalitetssikring.
– Forskning viser at VR gir høyere læringsutbytte, reduserer feil og trygger ansatte. De siste årene har kunstig intelligens også gitt nye muligheter. Nå kan vi ha muntlig dialog i sanntid med virtuelle instruktører. De lytter og svarer på individuelle spørsmål, sier Mellingen.
Bedre bygg
I bygg og anlegg gir VR visuell tilgang til prosjekter før spaden settes i jorden. Fagfolk kan bevege seg rundt i byggene og inspisere strukturer, installasjoner og romløsninger.
– Én byggefeil kan koste flere millioner. Med VR blir feil avverget før bygget reises, sier Mellingen.
Engasjerende opplæring
Kommuner og læringsinstitusjoner over hele landet bruker VR som treningsarena. VR gir realistiske scenarier med lyd, bilde og interaksjon. Ansatte kan trene på vanskelige situasjoner uten risiko og så ofte de vil.
– Forskning viser at VR matcher eller overgår tradisjonell opplæring i læringsutbytte, motivasjon og mestring, sier Mellingen.
– I tillegg opplever de fleste VR som imponerende teknologi som gir et løft i arbeidsdagen.
Mye å spare
– VR er blitt modent. Det finnes nå så mye å velge mellom at både offentlige og private virksomheter kan bruke VR til brannøvelser, førstehjelp, håndtering av vold og trusler, medarbeidersamtaler og mye mer.
– VRINN oppfordrer virksomheter til å finne ut hva de kan hente ut av VR i tid, kostnader og kompetanse, sier Mellingen. Investeringene er små sammenlignet med gevinstene.
– Ta gjerne kontakt med oss i VRINN, så henviser vi videre til landets mange dyktige teknologibedrifter.
Nøkkelord
Kontakter
Keith MellingenCluster Manager VRINN
Tel:99356898keith.mellingen@radinfall.noBilder





Lenker
VRINN Immersive Learning Cluster jobber med å endre læring i bred forstand, gjennom å skape nye løsninger for læring, trening og kunnskapsoverføring ved bruk «omsluttende» teknologier som VR og AR (ofte omtalt som XR), spill og «spillifisering».

Følg pressemeldinger fra VRINN Immersive Learning Cluster
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra VRINN Immersive Learning Cluster på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra VRINN Immersive Learning Cluster
Norsk XR styrker Ukraina29.8.2025 10:34:54 CEST | Pressemelding
Fynd Reality har inngått en avtale med Forsvarsdepartementet på 82,5 millioner kroner. Avtalen gjelder opplæring i Ukraina ved bruk av utvidet virkelighet (XR). Plattformen Fynd CORE skal brukes til realistisk trening i sikkerhet og beredskap.
Europas militærelite ser til Norge25.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I dag samles forsvarsledere og teknologiselskaper fra hele Europa på IT²EC-messen i Lillestrøm. Blant foredragsholderne står norske Fynd Reality, som viser hvordan XR-teknologi effektiviserer opplæring for soldater i felt.
Fynd til Europas ledende forsvarsteknologimesse19.3.2025 09:46:00 CET | Pressemelding
Neste uke vil norske Fynd Reality AS vise frem sin egenproduserte XR-plattform for effektiv opplæring på forsvarsmessen IT²EC. Publikum består av militære ledere, teknologiselskaper og eksperter som utforsker hvordan ny teknologi styrker operativ beredskap og trening.
Norsk VR til polske elektrikere11.3.2025 08:20:00 CET | Pressemelding
Norske 3DLearning (3DL) har utviklet VR-kurs for fagskolen i Krakow. Med interaktiv læring blir elektrikere og elever kjent med vann-til-luft-teknologi for varmepumper.
Jotun sparer millioner med VR-opplæring26.2.2025 10:35:33 CET | Pressemelding
Malingsprodusenten Jotun satser stort på VR (virtual reality). Bedriften har funnet nye måter å bruke innovativ kompetanseteknologi på i sin globale virksomhet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom