Innovasjon Norge

Sterk vekst i lånegarantier fra Innovasjon Norge

Del

Flere innovative og raskt voksende bedrifter etterspør lånegaranti fra Innovasjon Norge. Ordningen med vekstgaranti har økt med 55 prosent i første halvår i år. 

- De usikre handelstidene gjør norske bedrifter mer tilbakeholdne. De trenger hjelp til å redusere risiko, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
- De usikre handelstidene gjør norske bedrifter mer tilbakeholdne. De trenger hjelp til å redusere risiko, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge. Tom Hansen

Innovasjon Norge hjelper bedrifter som vil vokse, men som mangler sikkerhet banken vanligvis krever. Bedrifter som har betjeningsevne, men mangler sikkerhet i form av pant, kan få en vekstgaranti fra Innovasjon Norge. Eksempel på bedrifter som ikke har sikkerhet i form av pant, er teknologiselskaper som ikke eier andre materielle verdier enn kontorutstyr.

Innovasjon Norge ga 622 millioner kroner i garantier til små og mellomstore bedrifter i første halvår i år. Tilsvarende tall for første halvår 2024 var 400 millioner kroner.

-Vi ser at det er et udekket kapitalbehov i markedet, noe som er en utfordring for verdiskaping og eksport fremover. Vår rolle er å korrigere for denne markedssvikten, slik at norske bedrifter kan utnytte de store markedsmulighetene, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.

Bedriftene får lånet gjennom en vanlig bank, mens Innovasjon Norge gir en garanti. I praksis fører ordningen med vekstgaranti til at norske banker kan ta større risiko og tilby finansiering til selskaper de normalt ikke ville finansiert. Ordningen gir bankene tilstrekkelig sikkerhet og begrenser bankenes potensielle tap.

Innovasjon Norge er også en bank som gir lån direkte til bedrifter. Lånene brukes til å dekke deler av kapitalbehovet for prosjekter innen etablering, nyskaping og internasjonalisering. Dette utlånsvolumet har også økt fra 2024 til 2025. 

Flere vil ha hjelp med eksport

På grunn av den urolige verdenen, har det blitt enda viktigere med bistand i internasjonale markeder, slik Innovasjon Norge tilbyr på de internasjonale kontorene. Innovasjon Norge har også økt pågang til Eksportsenteret.

-De usikre handelstidene gjør norske bedrifter mer tilbakeholdne. De trenger hjelp til å redusere risiko, sier Haugli.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
Astrid Waller, Innovasjon Norge
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye