Trangt, brannfarlig og helsefarlig: De som sliter mest bor også dårligst
Tall fra Frelsesarmeens fattigdomsbarometer i andre kvartal 2025, viser at blant de som sliter økonomisk oppgir 1 av 5 at de har dårlige boforhold. Dette betyr trangboddhet, manglende rømningsveier, dårlige elektriske anlegg, eller at boforholdene går på helsa løs på grunn av fukt, mugg, skadedyr e.l.

– Å bo handler om mer enn fire vegger og et tak. Det handler om grunnleggende behov for trygghet, tilhørighet og forutsigbarhet, sier Ida Sollien Kjeldal, avdelingsleder i Familiebosatt i Frelsesarmeen.
Hun påpeker at en god bolig er grunnmuren i livet.
– Vi i Frelsesarmeen møter dessverre mange medmennesker som ikke får dekket disse behovene – og som bor uverdig, sier Kjeldal.
Størst utfordring blant de som leier
Fattigdomsbarometeret viser også at andelen nordmenn som oppgir dårlige boforhold, er høyere blant de som leier enn de som eier bolig (16 prosent mot 4 prosent).
Forskningsstiftelsen FAFO peker på at en usikker bosituasjon, der man risikerer å måtte flytte ofte, vil kunne ha en rekke negative konsekvenser for både barn og voksne.
Trangboddhet er dessuten langt mer vanlig blant personer i husholdninger med lav inntekt, viser deres ulikhetsbarometer – Ulikhetsbarometeret – ulikhet og boforhold |
– Utfordringer med bolig medfører stress, søvnløse netter og bekymringer som også går utover barna. Trange boliger gjør også at eldre barn ikke har noe sted å trekke seg tilbake, eller til å invitere venner hjem til. Det gjør at de ofte velger å henge på gata eller på kjøpesentre hvor de er mer utsatt for å havne i dårlige miljøer, sier Kjeldal.
Krevende økonomi gir økte psykiske plager
Tall fra Fattigdomsbarometeret viser også at de som har utfordrende økonomi, oftere enn andre opplever nedstemthet og håpløshet. Halvparten (47 %) av de som har en utfordrende økonomi, sier at de ofte har opplevd manglende tro på fremtiden som følge av sin økonomiske situasjon.
Til sammenligning er det kun 15 prosent som svarer det samme i befolkningen generelt.
Krevende økonomi er en stressfaktor som kan gi lavere livskvalitet. Dette påpekes også i regjeringens nasjonale livskvalitetsstrategi som ble lansert i sommer.
De ferske tallene fra Fattigdomsbarometeret bekrefter forholdene som Frelsesarmeen pekte på i sin rapport “Bo verdig”; at det fortsatt er store utfordringer, og at det er aller mest krevende for de med en vanskelig økonomi. Rapporten finner du her - Frelsesarmeens boligsosiale melding - Frelsesarmeen


Nøkkelord
Kontakter
Mette KalvePolitisk rådgiver - koordinator for Fattigdomsbarometeret
Tel:98457947mette.kalve@frelsesarmeen.noIda Sollien KjeldalLeder FamiliebosattFrelsesarmeen
Tel:45878008ida.sollien.kjeldal@frelsesarmeen.noBilder



Lenker
Om Frelsesarmeen og fattigdomsbarometeret
Frelsesarmeen og Opinion måler hvert kvartal hvordan endringer i økonomien får konsekvenser for befolkningen generelt, og for foreldre og deres barn. Dette for å kunne vite mer om utviklingen i behovet for hjelp og omsorg ute i samfunnet, og vurdere denne opp mot hjelpen Frelsesarmeen gir. Fattigdomsbarometeret første kvartal 2025 ble gjennomført i uke 8 og 9, i et landsrepresentativt utvalg av befolkningen på 1000 personer over 18 år.
Frelsesarmeen er en kristen kirke, bevegelse og organisasjon som arbeider i over 130 land og har til sammen 300 enheter rundt i Norge.
Gjennom rause og inkluderende møteplasser bidrar Frelsesarmeen til sosialt engasjement, tilhørighet og tro. Dørene våre er åpne for alle barn, unge, voksne, familier og eldre.
En sentral del av arbeidet er tjenester og tilbud for mennesker som lever i fattigdom, ensomhet eller rusavhengighet, de som sitter i fengsel, er utsatt for omsorgssvikt eller er ofre for menneskehandel, og de som er psykisk syke, pårørende, arbeidsledige eller arbeidsinnvandrere.
Frelsesarmeen har vært med å utvikle FNs bærekraftsmål og er en pådriver for å nå dem.
Følg pressemeldinger fra Frelsesarmeen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frelsesarmeen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frelsesarmeen
Nye fattigdomstall: 1 av 3 har fått dårligere økonomi siste halvår19.6.2025 07:45:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Frelsesarmeens fattigdomsbarometer viser at det fortsatt er over en av tre som svarer at de har fått dårligere økonomi det siste halve året. Halvparten av barnefamiliene har endret ferieplanene sine.
Slik rammer fattigdommen dem som sliter26.3.2025 15:13:30 CET | Pressemelding
De som sliter med å få endene til å møtes dropper helsetjenester, legger seg sultne og har ikke nok penger til å betale regninger i tide. Samme gruppe sliter langt mer med psykisk uhelse enn befolkningen ellers, viser Frelsesarmeens fattigdomsbarometer.
Nye fattigdomstall: Hver femte nordmann sliter med økonomien17.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
– Det er alvorlig at mange ikke har kommet ut av sine økonomiske problemer, sier Frelsesarmeen. Én av fem nordmenn sliter med å få endene til å møtes, men Frelsesarmeens siste fattigdomsbarometer peker likevel i mer positiv retning enn på samme tid i fjor.
Dronning Sonja besøker Gatehospitalet17.12.2024 10:03:11 CET | Presseinvitasjon
Fredag 20. desember kl. 11.30 vil Dronning Sonja besøke Frelsesarmeens gatehospital i Borggata 2 i Oslo. I 20 år har gatehospitalet vært et livsnødvendig tilbud til de som strever med rus. Hans Majestet Kongen åpnet kvinneavdelingen samme sted for 15 år siden.
– Mange isolerer seg i jula på grunn av dårlig økonomi17.12.2024 08:00:00 CET | Pressemelding
Frelsesarmeens fattigdomsbarometer viser at 1 av 4 nordmenn opplever ensomhet på grunn av økonomi. I jula er det mange som dropper familiebesøk og sosiale aktiviteter fordi de ikke har råd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom