Halvparten av norske bileiere tror de alltid vil kjøre bedre enn datamaskiner
En ny undersøkelse viser stor skepsis til selvkjøring og kunstig intelligens blant norske bileiere. – Utviklingen har kommet lenger enn mange tror, mener Morten Maastad i Xpeng.

Bilprodusenter verden over har jobbet med kunstig intelligens og selvkjøring i flere tiår, men teknologien er fortsatt langt unna norske veier.
Det kommer den også til å forbli, hvis vi skal tro norske bileiere. Det viser en ny undersøkelse utført av Opinion på vegne av Xpeng.
47 prosent svarer at de tror de er bedre sjåfører enn de beste selvkjørende bilene i dag. 44 prosent tror mennesker alltid vil være bedre sjåfører enn selvkjørende biler.
Bare 22 prosent er villige til å sitte på med en bil som er helt selvkjørende, mens dette er uaktelt for 44 prosent.
– Nordmenn er generelt mer skeptiske til å bruke teknologi til å forbedre kjøreopplevelsen. Vi ser også at for eksempel andelen som bruker cruise-kontroll er lavere i Norge enn andre steder. Det henger sammen med at Norge har krevende kjøreforhold, både når det kommer til veiene og klimaet, sier Morten Maastad, produktsjef i Xpeng.
Allerede på veiene i Kina
Maastad mener selvkjøringsteknologi har kommet lenger enn mange tror.
Det gjelder blant annet i Kina, hvor myndighetene allerede har åpnet for selvkjøring med sjåfør i bilen.
Selv har Xpeng i flere år hatt selvkjørende biler på veiene i Kina, som kan kjøre av seg selv både på motorveier og i byer basert på høyoppløste kartdata. Maastad sier teknologien også kan fungere i Norge.
– Teknologien er allerede testet på norske forhold. Men på grunn av EU-reguleringer kan den ikke lanseres kommersielt helt ennå, sier han.
Når selvkjøring først kommer til Norge, vil det imidlertid sannsynligvis være snakk om en annen variant, som kun er basert på kameraer på bilen.
– Kartbasert navigasjon fungerer veldig bra når du allerede har høyoppløste kart tilgjengelige. Men kamerabasert kjøring gjør at teknologien kan tas i bruk flere steder, forklarer han.
Mer enn selvkjøring
Undersøkelsen spør også om norske bileieres generelle holdning til kunstig intelligens i bil.
37 prosent tror kunstig intelligens i biler kan gjøre bilkjøringen tryggere, mens 26 prosent er uenige. 31 prosent tror kunstig intelligens kan gi en bedre kjøreopplevelse, mens 29 prosent er uenige.
Når det kommer til å ta teknologien i bruk, er nordmenn likevel skeptiske: 47 prosent ønsker seg ikke mer kunstig intelligens i biler, mens bare 18 prosent er positive.
– Kunstig intelligens er et stort begrep som omfatter veldig mange forskjellige teknologier. Det er nok ganske lav kunnskap om hva bilprodusenter egentlig mener med kunstig intelligens, og hvilken forskjell forskjellige KI-teknologier gjør for kjøreopplevelsen. Blant annet bruker de fleste i dag allerede kunstig intelligens ved at de bruker ulike kart-tjenester, uten at de kanskje tenker over at kunstig intelligens er med på å forbedre disse tjenestene, sier Maastad.
Bilprodusenten har flere KI-nyvinninger på trappene, blant annet det nye systemet AI Hawk, som kan oppdage hindringer og tilpasse kjøringen etter forholdene, og en egenutviklet språkmodell kalt Xgpt, som sjåføren kan diskutere med og blant annet bruke til å planlegge ruter.
Undersøkelsen er utført av Opinion i april i år blant et representativt utvalg av norske bileiere. Det var 211 respondenter.
Ta gjerne kontakt for mer informasjon og data fra undersøkelsen.
Kontakter
Knut Arne MarcussenPR ManagerXPENG MOTORS (NORWAY) AS
Tel:92041422knut.marcussen@xiaopeng.comBilder





Dokumenter
Om oss
XPENG Motors er en av Kinas ledende selskaper innen smarte elektriske biler. Selskapet designer, utvikler, produserer og selger smarte elbiler som er sømløst integrert med ny teknologi som AI og avanserte førerassistenter. XPENG har satset på en egen utviklingsavdeling og intelligent produksjon for å gi sine kunder en bedre mobilitetsopplevelse. I dag jobber ca. 50 % av de over 10.000 ansatte med utvikling og intelligente løsninger. Ledende eksperter fra internett-, bil- og teknologibransjen har gått sammen i ledelsen, med et åpent tankesett og en langsiktig sektorovergripende visjon. XPENG skal skape smarte elektriske biler bygd på teknologi og data, og forme fremtidens mobilitetsopplevelse. XPENG er tilstede med egen organisasjon i Norge og har lansert elbilene G3 og P7. Norge er det første markedet i Europa hvor XPENG har etablert seg.
Følg pressemeldinger fra XPENG Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra XPENG Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra XPENG Norge
Drømmebilen XPENG X9 starter salget med knallpris12.6.2025 12:02:58 CEST | Pressemelding
XPENG X9 har tatt Norge med storm etter Europapremieren tidligere i år. Etter en enorm forhåndsinteresse ble det raskt klart at bilen ville komme i salg i Norge, og nå er prisene endelig klare.
XPENG tar ladeteknologi til et nytt nivå med nye XPENG G6 og nye XPENG G912.6.2025 09:30:38 CEST | Pressemelding
Ledende teknologi med nye 5C-superbatteri og 800V SiC-plattform – standard på alle versjoner Lynrask lading: 10–80 % på kun 12 minutter Oppgradert interiør med førsteklasses komfort Nye valgmuligheter for eksteriør- og interiørfarger gir personlighet og særpreg
XPENG runder 5000 biler i Norge26.5.2025 15:18:24 CEST | Pressemelding
I tillegg til å være et av bilmerkene med sterkest salgsvekst hittil i år, markerte XPENG i dag nok en ny milepæl i det elektriske eventyret.
XPENG viser ny XPENG P715.5.2025 14:28:32 CEST | Pressemelding
• Konsernsjef He Xiaopeng uttaler: – XPENG P7 er mer enn en bil – det er vårt svar på KI-æraen (kunstig intelligens) i både form og funksjon. • Sjefsdesigner Rafik Ferrag Uttaler: – Første generasjon XPENG P7 var et vendepunkt for både XPENG og hele det kinesiske elbilmarkedet. Nå har vi laget en bil som vekker følelser fra alle vinkler.
XPENG inngår samarbeid med Plugsurfing13.5.2025 15:33:30 CEST | Pressemelding
XPENG inngår samarbeid med Plugsurfing – gir kundene enkel tilgang til over 940 000 ladestasjoner i Europa
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom