Når grønt møter grill, skjer det noe magisk
Grillsesongen er i gang, og det er ikke bare kjøttet som fortjener plass over glørne. Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) oppfordrer flere til å legge grønnsaker – og gjerne frukt – på grillen i sommer.

– Før trodde jeg at grønnsaker på grillen bare var pynt, men nå så oppdaget jeg hvor mye deilig umami- og røyksmak de får, sier Torjus Bredvold, matfaglig rådgiver i OFG, som har gjort frukt og grønt til en stor del av grillmåltidet.
Grillen forvandler smaken
Grønnsaker som paprika, mais, squash og nykål får masse dybde når de får godgjøre seg på grillen. Sukkeret i grønnsakene karamelliseres, de får røyksmak og en deilig, saftig tekstur.
– Jeg lager ofte spyd med mais, rødløk og paprika, eller griller hjertesalat og river over parmesan. Og frukt – det er kanskje det beste trikset, sier Bredvold.
Søte kontraster med frukt
Frukt som ananas, vannmelon, fersken og plomme tåler høy varme og gir søte kontraster til salt og røkt grillmat. Perfekt som tilbehør, i salater – eller som en enkel dessert.
– Grillet frukt som vannmelon eller ananas er sykt undervurdert fordi varmen karamelliserer sukkeret i frukten. Kjør på med litt honning, kanskje noen urter og et dryss lime eller chili – det blir alltid spist opp, avslutter Bredvold.
OFGs grilltips for frukt og grønt:
- Pensle lett med olje før grilling for å unngå at det setter seg fast.
- Bruk grillspyd for mindre biter, eller grill i foliepakker.
- Frukt med mye sukker (som fersken og ananas) får ekstra god smak med litt sitrus eller urter etter grilling.
- Prøv hjertesalat, nykål, aubergine og blomkål som grønnsaksfavoritter.
- Topp gjerne med en enkel dressing eller en neve hakkede nøtter etter grilling.
Nøkkelord
Kontakter
Torjus Lunder BredvoldOpplysningskontoret for frukt og grønt- matfaglig rådgiver
Tel:48 21 74 54torjus@frukt.noLenker
Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Rekord på rekord for norske epler19.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Det har aldri vært høstet så mye norske epler – og aldri vært solgt så mye. Per 1.november var det omsatt over 1500 tonn mer norske epler enn på samme tidspunkt i fjor.
Tydelige sosiale forskjeller i hvor mye frukt og grønt barn spiser18.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
En ny forbruksundersøkelse viser klare forskjeller i hvor mye frukt og grønt barn får i seg. Inntaket varierer etter foreldrenes inntekt og utdanning. Opplysningskontoret for frukt og grønt og Nasjonalforeningen for folkehelsen etterlyser tiltak som kan sikre like muligheter for god helse.
Nordmenn kaster 9 kilo frukt og grønt i året10.11.2025 07:37:41 CET | Pressemelding
Hver nordmann kaster rundt ni kilo frukt og grønt i året – tre fulle handleposer med spiselig mat. For en familie på fire blir det over 35 kilo rett i søpla. Opplysningskontoret for frukt og grønt forklarer hva som bør kastes – og hva som kan reddes.
Vinnere av NM i frukt og grønt dagligvare 202523.10.2025 15:36:40 CEST | Pressemelding
Under Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) sin fagdag i Bjørvika i dag, ble vinnerne av NM i frukt og grønt dagligvare 2025 kåret. Her er årets vinnere.
Nye forbrukstall på frukt og grønt: De som spiser lite syns de spiser nok23.10.2025 09:46:53 CEST | Pressemelding
På Opplysningskontoret for frukt og grønt sin fagdag i Bjørvika i dag ble resultatene fra forbruksundersøkelsen 5 a day Europe lagt frem. Tallene viser at nordmenn i snitt spiser 3,3 porsjoner frukt og grønt hver dag, samme nivå som i fjor, men de som spiser minst, ser fortsatt ikke behovet for å spise mer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom