Opplysningskontoret for frukt og grønt

Nye forbrukstall på frukt og grønt: De som spiser lite syns de spiser nok

Del

På Opplysningskontoret for frukt og grønt sin fagdag i Bjørvika i dag ble resultatene fra forbruksundersøkelsen 5 a day Europe lagt frem. Tallene viser at nordmenn i snitt spiser 3,3 porsjoner frukt og grønt hver dag, samme nivå som i fjor, men de som spiser minst, ser fortsatt ikke behovet for å spise mer.

Det er bekymringsverdig at de som spiser lite frukt og grønt mener de spiser nok.
Det er bekymringsverdig at de som spiser lite frukt og grønt mener de spiser nok. Opplysningskontoret for frukt og grønt/frukt.no

– 39 prosent av dem som bare spiser én porsjon grønnsaker daglig eller mindre, mener likevel at de får i seg nok, og ser ikke behovet for å spise mer, forteller analysesjef Tore Angelsen fra OFG. 

De som spiser minst, har mest å vinne 

Anbefalingen fra helsemyndighetene er minst fem, og helst åtte porsjoner frukt og grønt daglig. Likevel spiser 1 av 4 kun én porsjon eller mindre om dagen. 

– Nettopp de som spiser minst, har mest å vinne på å øke inntaket. Å spise i tråd med kostrådene reduserer risikoen for flere typer kreft og for hjerte- og karsykdommer. I tillegg gir frukt og grønnsaker fiber som metter godt, gir langvarig energi og tilfører viktige vitaminer og mineraler, sier ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra OFG. 

Hun understreker at et høyere inntak også gagner samfunnet: 
– Beregninger viser at Norge kunne spart 250–300 milliarder kroner årlig dersom alle fulgte kostrådene. 

Manglende vane og inspirasjon - større barriere enn pris 

Ifølge Angelsen viser årets undersøkelse at tidspress, manglende vane, smakspreferanser og lav metthetsfølelse pekes ut som de største barrierene for å spise mer grønnsaker – særlig blant dem som spiser minst fra før. Undersøkelsen viste også at pris i liten grad påvirker hvor mye grønnsaker eller salat folk spiser. 

Sagen mener dette tyder på at mange som spiser lite, mangler både kunnskap om tilberedning og erfaringer som gjør grønnsaker mer fristende i hverdagen. 
De som spiser mye grønnsaker, syns det metter godt – og de opplever heller ikke at det er tidkrevende. Vi må fortsette å inspirere med fristende retter og vise hvor enkelt, godt og mettende det faktisk er, sier hun. 

Et felles grønt løft 

Gjennom initiativet Grøntløftet samarbeider produsenter, leverandører, handel og offentlig sektor for å få flere til å spise mer frukt og grønt. Under fagdagen i Bjørvika ble det også diskutert hvordan offentlige innkjøp kan bidra til å fremme grønne valg. 

– Vi ser mye positiv utvikling og stort engasjement i hele verdikjeden. Skal vi lykkes, må alle fortsette å dra i samme retning. Et felles grønt løft er avgjørende for å få nordmenn til å spise mer frukt og grønt, avslutter Sagen. 

Flere funn fra forbruksundersøkelsen 

  • Barn spiser mer enn voksne: I snitt 3,5 porsjoner frukt og grønt hver dag.

  • Barn fra 14-17 år har lavere forbruk enn barn fra 2 til 13 år. 

  • Pris er ikke den største barrieren: Selv om økonomi fortsatt påvirker hverdagen, viser undersøkelsen at pris ikke er avgjørende når folk velger frukt og grønt. 

  • Kvalitet teller mest: Utseende, smak og konsistens veier tyngst når nordmenn handler frukt og grønnsaker. Mange er også villige til å betale mer for god kvalitet. 

  • Norsk opprinnelse verdsettes: Flere foretrekker norske produkter, selv om nivået har sunket noe siden pandemien, da kortreist mat fikk et ekstra løft. 

  • Positive holdninger: Til tross for utfordringene viser tallene at flere enn tidligere ønsker å spise mer frukt og grønt – og mange ser verdien av et grønnere kosthold både for helse og miljø. 

Nøkkelord

Kontakter

Om oss

Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.

Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.  

Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye