Kasakhstan opprettholder veksten i BNP
Kasakhstan opprettholder veksten i BNP
Ifølge foreløpige tall fra det nasjonale statistikkbyrået vokste Kasakhstans bruttonasjonalprodukt (BNP) med seks prosent i perioden januar til mai sammenlignet med samme periode i fjor, melder Tengrinews.kz.
Økonomidepartementet peker på at denne veksten er mulig takket være en akselerasjon i tempoet i sentrale næringer – fra industri og bygg til handel, kommunikasjon og transport.
Tall og regioner
Industriproduksjonen økte med 6,4 prosent, med vekst i 17 regioner. Zjambyl-regionen leder med en økning på 22,9 prosent, drevet av aktiv gruvedrift, produksjon av gjødsel, portlandsement og sukker. Turkestan og Zjetysu-regionene økte produksjonen med 14,8 prosent, Almaty med 14,1 prosent, og Sjymkent med 18,9 prosent.
Landbruket viste en vekst på 4 prosent, opp fra 3,9 prosent i perioden januar til april. Størst vekst ble registrert i Atyrau-regionen (+10,4 prosent), Nord-Kasakhstan-regionen (+7,5 prosent) og Akmola-regionen (+6,5 prosent), hovedsakelig på grunn av økt slakting av storfe og fjærkre. Turkestan-regionen økte med 6,3 prosent, Abai-regionen med 3,6 prosent og Kostanaj-regionen med 4,8 prosent.
Byggebransjen viser sterk utvikling, med en vekst på 15,4 prosent. Totalt rapporterte 18 regioner vekst. Mangystau-regionen doblet aktivitetsnivået, takket være store prosjekter som skolebygging, vannrenseanlegg, rehabilitering av olje- og vannledninger, utbygging av lokalsykehus og veiarbeid.
Kyzylorda-regionen økte med 64,5 prosent, Kostanai-regionen med 57,8 prosent, Akmola-regionen med 51,8 prosent og Turkestan-regionen med 46,6 prosent.Boligbyggingen fortsetter å øke og over seks millioner kvadratmeter boligareal ble tatt i bruk i løpet av fem måneder – 5,7 prosent mer enn året før. Høyest vekst er det i Turkestan (+25,5 prosent), Sjymkent (+23,4 prosent) og Almaty-regionen (+20,4 prosent).
Investeringer i fast kapital økte med 18,2 prosent, drevet av satsinger på transport, produksjons- og sosial infrastruktur, samt nytt utstyr og industriprosjekter.
Handelen økte omsetningen med 7,8 prosent, opp fra 7 prosent i januar–april. Engroshandel utgjør rundt 68 prosent av innenlandske handelaktiviteten, og vokste med 8,3 prosent, mens detaljhandelen økte med 6,5 prosent. Størst vekst ble registrert i Turkestan-regionen (+66,2 prosent), Akmola-regionen (+48,9 prosent) og Sjymkent (+23,1 prosent).
Kommunikasjon og telekomtjenester økte med 2,8 prosent, som følge av utvidet tilgang til av internettjenester via både kablede og trådløse nettverk. Disse utgjør henholdsvis 58,3 og 15,3 prosent av markedet.
Transportsektoren vokste med 23,1 prosent, hovedsakelig drevet av økt godstransport med jernbane og rørledning, som står for 20,8 og 19,3 prosent. Høyest vekst ble registrert i Zjetysu-regionen (+39,1 prosent), Abai-regionen (+17,7 prosent) og Aktobe-regionen (+11,3 prosent).
– Regjeringen fortsetter å ha personlig kontroll med gjennomføringen av presidentens oppdrag for å sikre bærekraftig sosial og økonomisk utvikling i landet, heter det i en uttalelse fra økonomidepartementet.
Hva er BNP og hvorfor er det viktig?
Bruttonasjonalprodukt (BNP) er et mål på den samlede markedsverdien av alle ferdige varer og tjenester som produseres innenfor et lands grenser i løpet av ett år. Det omfatter produksjon i alle sektorer og til ulike formål – konsum, eksport og investeringer – uavhengig av hvem som eier produksjonsmidlene.
Enklere sagt: BNP viser alt som blir produsert i landet i løpet av et år, uavhengig av hvem som produserer det.
BNP gjør det mulig å vurdere et lands økonomiske vekst. Når BNP øker, betyr det at produksjonen av varer og tjenester stiger. Det indikerer økt etterspørsel, som igjen kan føre til høyere skatteinntekter og styrket statsbudsjett. Når BNP faller, er det ofte et tegn på økonomisk nedgang eller begynnende krise.

Kasakhstan opprettholder veksten i BNP
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan og Tyrkia styrker strategisk partnerskap under toppmøte i Ankara31.7.2025 11:49:48 CEST | Pressemelding
ANKARA – President Kassym-Jomart Tokayev og Tyrkias president Recep Tayyip Erdoğan møttes i Ankara 29. juli for å styrke det bilaterale samarbeidet og ledet det femte møtet i Det høyeste rådet for strategisk samarbeid, ifølge presidentkontoret Akorda.
Kasakhstan går opp på global passliste – best i Sentral-Asia28.7.2025 10:22:56 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har styrket sin plassering på den internasjonale passlisten fra Henley & Partners, og går opp tre plasser til en 63. plass – den høyeste blant landene i Sentral-Asia. Oppgangen henger sammen med landets økte diplomatiske kontakt med andre land og et styrket omdømme som et trygt og enkelt reisemål.
Hvorfor verdenskongressen for religiøse ledere bygger broer i en splittet verden25.7.2025 12:31:20 CEST | Blogginnlegg
ASTANA – I en tid preget av økende globale spenninger og svekket internasjonal tillit, blir behovet for bærekraftige humanitære plattformer som kan tilby konstruktive løsninger stadig mer prekær. Internasjonale agendaer er nå dominert av spørsmål om interreligiøs dialog, harmoni, gjensidig respekt og globalt samarbeid.
Kasakhstan kan bli verdens tredje største innehaver av sjeldne jordmetaller24.7.2025 09:28:10 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan kan bli en av verdens største innehavere av reserver for sjeldne jordmetaller, melder Kazinform 21. juli.
Lotusfestival arrangeres i Atyrau-regionen22.7.2025 16:33:00 CEST | Pressemelding
En av Kasakhstans mest etterlengtede kulturbegivenheter i år, Lotus Fest 2025, arrangeres 26. juli i landsbyen Tengiz i Atyrau-regionen. Det opplyser regionens avdeling for intern politikk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom