Tar initiativ til en eldreboligallianse
Regjeringen tar initiativ til en eldreboligallianse med NHO Byggenæringen, Husbanken og KS for å få fart på byggingen av nye og aldersvennlige eldreboliger, og bedre tilpassing av eksisterende boliger. Alliansen følger opp regjeringens eldrereform, og målsettingen om at folk skal kunne bo trygt hjemme så lenge som mulig.

– Jeg er glad for at vi nå kan starte denne alliansen. Vi vet at de fleste har lyst til å bo i eget hjem så lenge som mulig. Da må vi sørge for at det finnes boliger som er tilpasset nye faser i livet. Nå får vi på plass en allianse som kan forene brede interesser, slik at vi får opp tiltak som raskt kan iverksettes, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
– Det er for få boliger tilpasset eldre. Regjeringen har lansert et eldreboligprogram for å sikre at flere får en egnet bolig i et aldersvennlig miljø. Eldreboligalliansen er en del av dette arbeidet. Boligens utforming og plassering er avgjørende for både trygghet og selvstendighet, og for kommunenes evne til å levere gode helse- og omsorgstjenester, sier kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng.
Forener ulike interesser
Husbanken skal være sekretariat for arbeidet i alliansen, og både NHO Byggenæringen og KS inviteres inn i arbeidet. Målet er at man i arbeidet skal knytte til seg aktører som har interesser i å realisere flere og bedre tilpassede boliger for eldre. Like viktig er det å få med organisasjoner som forstår og representerer behovene til eldre selv. Seniororganisasjoner, arkitekter, byutviklere og eiendomsutviklere er naturlige interessenter i alliansens arbeid.
– Vi planlegger de fleste fasene i livet, og det burde ikke være noe unntak når vi blir eldre. Å planlegge hvor og hvordan du vil bo, er noe alle burde gjøre. Så skal jeg og denne alliansen gjøre vårt for at vi nå får alle forslag på bordet, slik at det faktisk er tilgjengelige og aldersvennlige boliger i hele landet, sier Vestre.
Alliansen skal raskt levere konkrete forslag til regjeringen. Målet er å jobbe frem konsepter og tiltak, som sammen med ulike virkemidler kan få fart på nybygging og tilpasningen av eksisterende boliger for eldre.
– Med deltakelse fra både næringen og kommunene kan vi forene ulike interesser og hensyn, og arbeide frem tiltak som det er bred enighet om og som vi kan iverksette raskt, sier Vestre.
– Det er positivt at flere vil bidra til å finne nye løsninger som kan sikre at vi får på plass flere boliger tilpasset eldre over hele landet. Vi vet at det er mangel på egnede boliger, særlig i distriktene. Flere tilpassede boliger kan gjøre at færre må flytte til et omsorgstilbud. Dette løser ikke kommunesektoren alene, og alliansen er et velkomment bidrag, sier Gunn Marit Helgesen, styreleder i KS.
– Byggenæringen er klare for å bidra til å finne de gode løsningene og peke på hvilke virkemidler vi trenger for at flere skal bo trygt hjemme lenger. Vi liker å være konkrete, og nå er det viktig at alle som har gode løsninger bidrar. Sammen med regjeringen har vi allerede foreslått 72 tiltak for raskere plan- og byggesak. Nå gjør vi det samme for at vi raskere kommer i gang med byggingen av alle eldreboligene vi trenger de neste årene, sier Nina Solli i NHO Byggenæringen.
Utfordringene fremover
Demografien vår er i endring. Veksten i antallet personer i alderen 20–66 år vil stoppe opp, veksten i aldersgruppen 75+ vil tilta, og allerede i 2030 vil det være flere eldre enn barn i Norge.
At stadig flere nordmenn lever lenger med friske leveår er positivt. Samtidig må samfunnet tilrettelegge for at flere da skal kunne bo trygt hjemme.
Regjeringen har satt et mål om å bygge 130 000 boliger. Eldreboligalliansen er en naturlig del av dette arbeidet.
Kontakter
Trond Cornelius BrekkeKommunikasjonssjef og samfunnskontaktNHO Byggenæringen
Tel:40241000trond@nhobyggenæringen.noOm NHO Byggenæringen
NHO Byggenæringen er en paraplyorganisasjon for 13 bransjer i byggenæringen som har over 3350 medlemsbedrifter og sysselsetter mer enn 73 000 ansatte. Vi ble etablert i 1997 og er i dag den tredje største landsforeningen i NHO.
NHO Byggenæringen organiserer industri og eiendomsbedrifter, samt utøvende håndverkere og entreprenører.
NHO Byggenæringen jobber for å bedre rammebetingelsene til medlemsbedriftene samt tilbyr veiledning i kollektiv og individuell arbeidsrett, tilgang på prognoser og annen rådgivning.
Følg pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NHO Byggenæringen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Byggenæringen er klar for fire nye år!9.9.2025 14:36:49 CEST | Pressemelding
Valget ga en klar rødgrønn seier, men med et svakt parlamentarisk grunnlag. Det betyr at den kommende perioden vil preges av forhandlinger og kompromisser – noe som gir byggenæringen både utfordringer og muligheter. Vi er klar for et konstruktivt samarbeid for å løse de store samfunnsutfordringene Norge står overfor!
- "Alle" i Arendal pratet om raskere plan- og byggesak15.8.2025 14:08:27 CEST | Pressemelding
Arendalsuka er avsluttet og administrerende direktør i NHO Byggenæringen, Nina Solli, er meget godt fornøyd etter en intens uke.
Fire grep for økt boligbygging8.8.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen presenterte i dag fire konkrete grep for å forenkle planprosessene og få fart på boligbyggingen. Tiltakene er en direkte oppfølging av anbefalingene fra arbeidsgruppen ledet av NHO Byggenæringen, som før sommeren foreslo 72 tiltak for å gjøre plan- og byggesaksprosessen raskere og mer effektiv.
RNB monner ikke på boligkrisen17.6.2025 10:52:29 CEST | Pressemelding
Regjeringen og budsjettpartnerne SV og SP la i dag frem revidert nasjonalbudsjett. Der kommer det blant annet én ekstra milliard til Husbankens utlånsramme.
72 tiltak for raskere boligbygging2.6.2025 13:35:06 CEST | Pressemelding
Kommunaldepartementets arbeidsgruppe, ledet av NHO Byggenæringen har levert sin bruttoliste til kommunalministeren med 72 konkrete tiltak for økt boligbygging.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom