Norges sjømatråd satser på sky og sikkerhet med Atea
Norges sjømatråd har inngått en ny IT-avtale med Atea for drift og videreutvikling av sine skytjenester. Avtalen omfatter også IT-sikkerhet, drift av servere og nettverk, lisenshåndtering og konsulenttjenester. Avtalen har en varighet på tre år, med mulighet for forlengelse i ytterligere to år.

– Digitale IT-tjenester av høy kvalitet er vesentlig for oss som jobber for å fremme sjømat fra Norge i hele verden. Etter en grundig anbudsprosess var det Atea som leverte det beste tilbudet, og vi ser fram til samarbeidet, sier IT Manager i Norges sjømatråd, Are Sivertsen.
Lokal skykompetanse
Gjennom avtalen får Norges sjømatråd bistand til drift og utvikling av sine skytjenester. Atea skal blant annet bidra med administrasjon av skyplattformen, håndtering av lisenser, samt rådgivning knyttet til kostnadskontroll og effektiv bruk av skyressurser.
– Vi er stolte over å få tilliten fra Norges sjømatråd og å kunne bidra med vår skykompetanse i Tromsø, hvor vi er lokalt til stede. Vår erfaring med drift og utvikling av IT-plattformer gjør oss godt rustet til å støtte en organisasjon med et viktig internasjonalt samfunnsoppdrag, sier Kjetil Robertsen, direktør for Atea i Troms og Finnmark.
Styrker IT-sikkerheten
Cybertruslene mot norske virksomheter har økt kraftig de siste årene. Både i omfang, hyppighet og kompleksitet. Både nasjonale og internasjonale sikkerhetsmyndigheter advarer om et skjerpet, komplisert og alvorlig trusselbilde.
For Norges sjømatråd er det avgjørende med en samarbeidspartner som kan bidra til å styrke den digitale beredskapen. Et sentralt element i avtalen med Atea er å sikre døgnkontinuerlig overvåking, hendelseshåndtering og rådgivning på IT-sikkerhet.
– Vi er spesialister på hendelseshåndtering, godkjent av Nasjonal sikkerhetsmyndighet, og har solid forståelse og innsikt i dagens trusselbilde. I tillegg gir våre teknologipartnere oss tilgang til den nyeste sikkerhetsteknologien. Det gjør oss i stand til å levere sikkerheten som norske virksomheter trenger i et krevende trusselbilde, forteller Robertsen i Atea.
Nøkkelord
Kontakter
Peter TryggestadKommunikasjonssjefAtea Norge
Tel:99236957peter.tryggestad@atea.noBilder
Om oss
Atea er et ledende IT-selskap i Norden og Baltikum med mer enn 8000 medarbeidere. I Norge er vi rundt 1800 medarbeidere fordelt på 23 kontorer fra Alta i Nord til Kristiansand i Sør. Sammen med våre kunder og teknologipartnere, bygger vi Norge med IT.
Følg pressemeldinger fra Atea
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Atea på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Atea
Atea og Consto inngår avtale om IT-driftstjenester19.12.2025 09:01:29 CET | Pressemelding
Bygg- og anleggskonsernet Consto har valgt IT-selskapet Atea som leverandør av IT-driftstjenester, med en estimert verdi på 15 millioner kroner i året.
Laerdal Medical velger Atea som teknologipartner for nytt hovedkvarter18.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Atea er valgt som teknologipartner av Laerdal Medical for det nye hovedkontoret i Stavanger sentrum. Avtalen markerer en viktig utvidelse av det langvarige partnerskapet mellom selskapene.
Atea inngår milliardavtale med helse-Norge11.11.2025 09:09:42 CET | Pressemelding
Avtalen gjelder leveranse og forvaltning av Microsofts programvare og skytjenester til hele helse-Norge. Den har en varighet på to år, med opsjon på ytterligere to år, og en estimert verdi på 2,5 milliarder kroner, hvis alle opsjoner utløses.
Petter M. Tømmeraas fra Aker kåret til «Årets digitaliseringsleder» 20256.11.2025 10:25:38 CET | Pressemelding
Petter M. Tømmeraas, Managing Director Data Center Services i Aker Nscale, er kåret til «Årets digitaliseringsleder» under Atea Community – Norges største IT-konferanse. Utmerkelsen hedrer ledere som har gjort en betydelig forskjell for digital transformasjon i Norge.
Velkommen til Stavangers viktigste møteplass for teknologi4.11.2025 08:00:00 CET | Presseinvitasjon
6. november inviterer Atea til en av Norges største teknologikonferanser, Atea Community, i Stavanger. Her skal vi kåre Årets digitaliseringsleder, få besøk av Anders Meland fra Oljefondet, møte IT-eksperter, lokalt næringsliv og verdensledende teknologiselskaper.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
