Ferske tall: «Alle» nordmenn elsker norske jordbær!
Hele 95 prosent av nordmenn sier de gleder seg til å spise norske jordbær. Her er tipsene som gjør at smaken faktisk blir enda bedre – og som gjør at du unngår bløte og uappetittlige bær.

Norske jordbær står sterkt blant nordmenn i alle aldre og den gode smaken verdsettes høyt.
– Jordbærene har en helt spesiell plass i norske hjerter. Vi forbinder dem med sommer, sol og gode minner – og det er noe alle gleder seg til, sier Iselin Bogstrand Sagen i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
Forventningene er høye på tvers av både aldersgrupper og landsdeler – noe som understreker hvor sterkt norske jordbær står i den norske sommertradisjonen, viser en landsrepresentativ undersøkelse gjennomført i mai 2025 av Respons analyse på vegne av OFG.
Slik blir smaken enda bedre
Norske jordbær vokser saktere på grunn av det kjølige klimaet. Lange, lyse sommerdager kombinert med kjølige netter gir bærene tid til å utvikle en intens og naturlig sødme. Eksperten anbefaler å la jordbærene hvile i romtemperatur før du spiser dem.
– Vent ca. 15 minutter fra du tar bærene ut til du spiser dem. Da kommer aromaen bedre frem – og de smaker merkbart bedre enn iskalde bær rett fra kjøleskapet, tipser Sagen.
Slik forlenger du holdbarheten
Norske jordbær er best spist, og det er lite grunn for å oppbevare dem så lenge, men det er lite som er skuffende som bløte og kjipe bær etter bare en liten dag i kjøleskapet. Her er rådene for å holde dem friske frem til du skal spise dem:
-
Hold dem jevnt kalde
Ikke ta jordbærene frem og tilbake mellom kjøleskap og varme omgivelser. En tommelfingerregel: 1 time ute i sola er som én dag mindre i holdbarhet.
-
Fjern plastposen
Ikke oppbevar bærene i plastposen fra butikken. Det dannes lett kondens i posen, noe som gir fukt og perfekte forhold for mugg og bløte bær. Fjern posen så raskt som mulig etter kjøp.
– Med noen enkle grep kan man både bevare bærene lenger og få enda bedre smak. Norske jordbær fortjener å behandles med litt omtanke, sier Sagen.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noLenker
Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Rekord på rekord for norske epler19.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Det har aldri vært høstet så mye norske epler – og aldri vært solgt så mye. Per 1.november var det omsatt over 1500 tonn mer norske epler enn på samme tidspunkt i fjor.
Tydelige sosiale forskjeller i hvor mye frukt og grønt barn spiser18.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
En ny forbruksundersøkelse viser klare forskjeller i hvor mye frukt og grønt barn får i seg. Inntaket varierer etter foreldrenes inntekt og utdanning. Opplysningskontoret for frukt og grønt og Nasjonalforeningen for folkehelsen etterlyser tiltak som kan sikre like muligheter for god helse.
Nordmenn kaster 9 kilo frukt og grønt i året10.11.2025 07:37:41 CET | Pressemelding
Hver nordmann kaster rundt ni kilo frukt og grønt i året – tre fulle handleposer med spiselig mat. For en familie på fire blir det over 35 kilo rett i søpla. Opplysningskontoret for frukt og grønt forklarer hva som bør kastes – og hva som kan reddes.
Vinnere av NM i frukt og grønt dagligvare 202523.10.2025 15:36:40 CEST | Pressemelding
Under Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) sin fagdag i Bjørvika i dag, ble vinnerne av NM i frukt og grønt dagligvare 2025 kåret. Her er årets vinnere.
Nye forbrukstall på frukt og grønt: De som spiser lite syns de spiser nok23.10.2025 09:46:53 CEST | Pressemelding
På Opplysningskontoret for frukt og grønt sin fagdag i Bjørvika i dag ble resultatene fra forbruksundersøkelsen 5 a day Europe lagt frem. Tallene viser at nordmenn i snitt spiser 3,3 porsjoner frukt og grønt hver dag, samme nivå som i fjor, men de som spiser minst, ser fortsatt ikke behovet for å spise mer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom