Kassakontroller: Skatteetaten fant feil hos 20 av 26
Kontroll av kassaapparat og personalliste ga nedslående resultater i Tromsø. Skatteetaten avdekket brudd på regelverket hos 20 av 26 kontrollerte virksomheter.

I forrige uke gjennomførte Skatteetatens skattepatrulje kontroll av 26 virksomheter innen skjønnhetspleie, servering, bilverksted, dagligvare og turisme i Tromsø. Felles for alle kontrollerte var at dette er virksomheter som driver salg av varer og tjenester og derfor plikter å ha kassaapparat, og enkelte skal også føre personalliste.
Av 26 kontrollerte vil foreløpig 20 av virksomhetene få en reaksjon i form av overtredelsesgebyr og/eller bokføringspålegg med varsel om tvangsmulkt. Totalt ligger virksomhetene an til gebyr på til sammen 273.312 kroner.
At etterlevelsen blant de kontrollerte er så lav, er alvorlig.
- Dette er rett og slett ikke godt nok. Feil på dagsoppgjøret kan medføre feil i regnskapet, feil rapportering av omsetning til Skatteetaten og gir økt risiko for underslag og kan bidra til skattekriminalitet og økonomisk kriminalitet. Vi vil derfor gjennomføre flere slike kontroller i tiden fremover, sier skattekrimsjef Erik Nilsen.
Hadde kassaapparat, men ikke i bruk
Hos 20 av de kontrollerte virksomhetene avdekket Skatteetaten regelverksbrudd knyttet til dokumentasjon av kontantsalg og kassasystemer. Dagsoppgjøret ble ikke avstemt hos flere av de kontrollerte og enkelte benyttet heller ikke godkjent kassasystem. Disse ligger an til å motta overtredelsesgebyr på til sammen 223.380 kroner.
I tillegg vil Skatteetaten gi flere av virksomhetene pålegg om å innrette bokføringen etter loven. Dersom virksomhetene ikke innretter seg, vil det påløpe daglig tvangsmulkt.
- Hos en av de kontrollerte kom vi over en virksomhet der kassaapparatet sto på bakrommet og tydelig ikke var i drift. Hos en annen avdekket undersøkelser at daglig leder mottar betalinger knyttet til hens virksomhet direkte til sin personlige Vipps, noe som muliggjør svart omsetning eller underslag av virksomhetens penger, sier Nilsen.
Brudd på personalliste-regelverket
Hos fem av de kontrollerte stedene gjennomførte Skatteetaten også personallistekontroll hvor tre av virksomhetene hadde feil, mangler eller ikke førte listen i det hele tatt. Disse ligger an til å måtte betale 49.932 kroner i gebyr.
Under kontrollene hentet Skatteetaten inn 431.409 kroner i ubetalte skatte- og avgiftskrav. Både gjennom frivillige innbetalinger og utleggspant.
Fakta Skattepatruljen
Skatteetatens Skattepatrulje er mobile kontroll-team over hele landet. Deres oppdrag er å kontrollere, veilede og bygge kunnskap om ulike bransjer med mål om å redusere handlingsrom for useriøse aktører og avdekke brudd på skatte- og avgiftsregelverket. Skattepatruljen utfører i hovedsak kontroller innen bransjene bygg- og anlegg, servering, bilpleie, transport og fisk.
Om kassasystemer
Alle som driver med kontantsalg der det foregår salg av varer eller tjenester hvor kunden gjør opp umiddelbart ved bruk av kontanter, betalingskort eller betalingsløsninger på mobil er pliktige til å ha et godkjent kassasystem og dokumentere salget daglig med et dagsoppgjør.
Mer om regelverket for kassasystem og personalliste.
Kontaktinfo:
Mads Kvernen Kleppe, seniorrådgiver i kommunikasjonsavdelingen i Skattedirektoratet
Tel: 945 01 000
presse@skatteetaten.no
Vedlagt er bilder fra kontrollen. Disse kan fritt benyttes av media.
Nøkkelord
Bilder


Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Klarspråkprisen til Skatteetaten6.5.2025 15:50:55 CEST | Pressemelding
Skatteetatens arbeid med klarspråk er viktig for både demokratiet og velferdsstaten, sier juryen om vinneren av klarspråkprisen 2024.
I dag går leveringsfristen ut: Dette skjer om du ikke leverer skattemeldingen30.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Ved midnatt onsdag 30. april går fristen ut for å levere skattemeldingen. Skattedirektør Nina Schanke Funnemark gir deg svaret på de vanligste spørsmålene som blir stilt til Skatteetaten.
Under en uke til leveringsfristen går ut: Hvis du ikke har sjekket skattemeldingen, begynner du å få dårlig tid24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Tall fra Skatteetaten viser at knappe 2,7 millioner har levert skattemeldingen og 1,3 millioner har fått skatteoppgjøret sitt. – Hvis du ikke har åpnet og sjekket skattemeldingen din, oppfordrer jeg deg på det sterkeste til å gjøre dette så snart som mulig, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.
Storkontroll av transportbransjen på Østlandet11.4.2025 14:35:29 CEST | Pressemelding
En tverretatlig kontroll i transportbransjen gjennomført av Skatteetaten, Statens vegvesen og politiet avdekket en rekke lovbrudd. Indikasjoner på skatteunndragelse, bruksforbud, førerkortbeslag og bøter var blant resultatene.
Alle skattemeldingene sendt ut – 1,1 millioner har allerede fått skatteoppgjøret sitt9.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har nå sendt ut alle skattemeldingene for inntektsåret 2024. 2,2 millioner har allerede levert skattemeldingen sin og 1,1 millioner har fått skatteoppgjøret sitt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom