Så mange rovdyrkull ble født i fjor
19.5.2025 09:24:06 CEST | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
Rovdata har oppsummert status for de store rovdyrene i Norge i sitt årlige brev til Miljødirektoratet.

I brevet som sendes til Miljødirektoratet 15.mai hvert år gir Rovdata en oppdatert oversikt over årlige ungekull som er påvist hos brunbjørn, ulv, jerv og gaupe i Norge.
Rovdyrovervåkingen har et spesielt fokus på å registrere ungekull, eller ynglinger, siden Stortinget har vedtatt bestandsmål for de store rovdyrene basert på årlige kull.
4,5 ulvekull
For ulv ble det i vinter dokumentert at det i 2024 var født valpekull i de tre helnorske revirene Julussa, Disenå og Setten, og i de tre grenserevirene Gråberget, Kynna og Kymmen.
Stortinget har fastsatt et nasjonalt bestandsmål på 4-6 årlige ulvekull (ynglinger) i Norge og grenserevir, hvorav minst tre kull skal være født i helnorske revir. Ulvekull som fødes i grenserevir mellom Norge og Sverige medregnes med en faktor på 0,5.
– Med denne regnemåten gir årets tall 4,5 ulvekull i Norge, som er innenfor bestandsmålet, sier Jonas Kindberg, leder i Rovdata.
Les mer i denne nyhetssaken: Antall ulv i Norge minker
11 bjørnekull
I 2024 ble det i den landsomfattende innsamlingen av DNA-prøver fra brunbjørn påvist totalt 191 brunbjørner i Norge, hvorav 106 hanner og 85 hunner. Dette er det høyeste antallet bjørner påvist siden den landsdekkende DNA-overvåkingen startet i 2009.
Bjørnene ligger i hi om vinteren, noe som gjør det vanskelig å påvise binner med unger. Det er også svært vanskelig å skille årsunger fra fjorårsunger i felt. Det anvendes derfor en modell til å beregne det sannsynlige antall årlige kull med unger i Norge. Beregningene tar utgangspunkt i antall påviste hunnbjørner og blant annet den geografiske fordelingen av disse i den årlige DNA-baserte overvåkingen av brunbjørn i Norge.
– Modellen anslår at det ble født mellom seks og sytten kull i fjor, men at det mest sannsynlig ble født elleve (11,4) kull i Norge i 2024. Antallet øker, men var under det nasjonale bestandsmålet på 13 årlige bjørnekull, sier Kindberg.
Les mer i denne nyhetssaken: Antall bjørner i Norge fortsetter å øke
61 jervekull
Statens naturoppsyn (SNO) gjennomfører årlig en omfattende registrering av jervekull over hele landet, i kjente og nye jervehi. I 2024 ble det registrert 61 kull, som var en nedgang på 3 kull sammenlignet med året før.
– Bestanden er over det nasjonale bestandsmålet på 39 årlige jervekull som Stortinget har bestemt, sier Kindberg.
Etter vedtak av Miljødirektoratet er det foretatt hiuttak hvor tispe og/eller valp(er) har blitt avlivet på 9 av de 61 ynglelokalitetene.
Det nasjonale bestandsmålet på 39 årlige kull er fordelt på fem av landets åtte rovviltregioner. Alle fem regioner er over målet både når vi ser på årets resultat, og når vi ser på gjennomsnittlig antall kull for de tre siste årene.
Det brukes et treårig snitt for å utjevne årlige variasjoner i antall tisper som føder valper, jakt og uoppdagede kull. Det er også snittet som har betydning for overføring av forvaltningsmyndighet til rovviltnemdene.
Les mer i denne nyhetssaken: Stabil jervebestand i Norge
Årets registreringer av jervekull er allerede godt i gang og du kan følge arbeidet i jervetelleren. (lenke)
78 familiegrupper av gaupe
Siden den årlige statusrapporten for gaupe i Norge kommer 1. juni hvert år, rapporterer Rovdata i brevet til Miljødirektoratet status fra forrige vinter, altså vinteren 2023/2024.
Ei familiegruppe består av ei hunngaupe som går sammen med en eller flere årsunger.
– Vinteren 2023/2024 ble det påvist 78 familiegrupper i Norge før kvotejakta startet. Det var en oppgang på 6.5 familiegrupper fra året før, og bestanden var over det nasjonale bestandsmålet på 65 familiegrupper som Stortinget har bestemt, avslutter Kindberg.
Når vi ser på treårig snitt, som har betydning for overføring av forvaltningsmyndighet, ligger rovviltregion 2, 3, 5, 6 og 7 over målet.
Les mer i denne nyhetssaken: Høyeste antall gaupefamilier på 14 år
Du kan finne DNA-resultater og andre overvåkingsrelevante data på alle artene i Rovbase. (lenke)
Kontaktpersoner i Rovdata:
- Jonas Kindberg, leder, tlf. +47 404 51 540, E-post: jonas.kindberg@rovdata.no
- Henrik Brøseth, fagansvarlig, tlf. +47 934 66 773, E-post: henrik.broseth@nina.no
Nøkkelord
Kontakter
Jonas KindbergLederRovdata
Tel:+47 404 51 540jonas.kindberg@rovdata.noBilder

Dokumenter
Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Foreslår flytting av rovdyrmål fra nord til sør30.1.2026 10:23:45 CET | Pressemelding
For å redusere belastningen på reindriften i Nord-Norge foreslår forskere ved NINA å redusere bestandsmålene for gaupe og jerv i nord, og øke dem tilsvarende sør i landet.
Villrein trues av innavl og gener fra tamrein27.1.2026 13:25:27 CET | Pressemelding
Små og isolerte bestander gir mer innavl, som gjør villrein mer sårbar. Det viser nye DNA-analyser. I tillegg er den genetiske innblandingen fra tamrein høy.
Små endringer i antall jerv i Norge22.1.2026 16:17:32 CET | Pressemelding
Det ble i fjor påvist noen færre jerver på DNA i Norge, og en betydelig nedgang i Hedmark. En statistisk beregning som tar hensyn til at ikke alle jerver påvises på DNA, viser likevel at bestanden på landsbasis ligger omtrent på samme nivå som i 2024.
Bli med på årets innsamling av jervskit!6.1.2026 14:29:24 CET | Pressemelding
1. januar startet den DNA-baserte overvåkingen av jerv i Norge. Du kan bidra i registreringene av jerv ved å melde fra om funn av skit og hår til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO).
Vil knytte fjellrevene i Norge tettere sammen19.12.2025 13:47:12 CET | Pressemelding
Pilene peker riktig vei for fjellreven, men innavl og lavere kullstørrelser vekker bekymring hos forskerne. Framover blir det derfor viktig med en mer målrettet utsetting av fjellrev og økt støttefôring for å styrke bestandene genetisk og legge til rette for økt vandring av rever mellom landets delbestander.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
