Feil om stenging av E10 to netter i mai
E10 ved Sæter mellom Lødingen og Tjeldsundbrua må stenges helt natt til 15. og natt til 16. mai grunnet vegarbeid. Altså ett døgn senere enn tidligere varslet.

Statens vegvesen beklager at vi ved et uhell varslet feil datoer for stenging av E10 ved Sæter.
Rett tidsrom for stenging
Vegen stenges fra kl. 22:00 onsdag kveld (14 mai) til 05:00 15. mai og i samme tidsrom fra kl. 22:00 torsdag kveld (15. mai) til 05:00 fredag 16 mai.
Ingen omkjøring
– Vegen må graves helt over og det er ingen omkjøringsmuligheter lokalt på stedet. Dette betyr at vegen også vil være stengt for utrykningskjøretøy, forklarer Lisbeth Edvardsen i Statens vegvesen.
Hus tett inn på vegen gjør det umulig å lage omkjøring på øversiden av dagens E10, og på nedsiden er det så bratt og høyt at en omkjøring her ville blitt uforholdsmessig kostbar å etablere.
– Dersom en større krise skulle oppstå er det klargjort masser for å raskt kunne bygge en nødpassasje for utrykkningskjøretøy, sier Edvardsen.
Dette skal gjøres
I dette tidsrom skal Presis Vegdrift AS legge ned midlertidige stikkrenner gjennom dagens E10 for å ta unna overvann fra den nye Hålogalandsvegen som er under bygging. Permanent løsning for håndtering av overvann vil bli bygd etter at ny E10 er åpnet. Statens vegvesen beklager ulempene arbeidet vil medføre, men ber om forståelse for at dette må gjøres for å unngå at overvannet gjør alvorlig skade på dagens veg.
Varsling
Stengingen vil bli skiltet og varslet i appen Vegvesen trafikk.
Kontaktpersoner
Lisbeth Edvardsen, Statens vegvesen – Telefon: 46962557
Håvard Hausmann Eriksen, Presis Vegdrift – Telefon: 90478541
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Strindheimtunnelen: Trenger mer tid20.6.2025 14:51:45 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen trenger mer tid enn forutsatt på arbeidene i Strindheimtunnelen.
Bilferie er populært – 2 millioner nordmenn velger veien20.6.2025 14:30:17 CEST | Pressemelding
Hver tredje nordmann planlegger bilferie i Norge i år, og over to tredjedeler av de som valgte bilferie i fjor, planlegger å gjøre det igjen i sommer. Bilferie er stadig populært, viser en undersøkelse om nordmenns sommerferieplaner utført for Statens vegvesen.
Sjå video: Tok ned steinblokk i samband med skredsikring på rv. 1320.6.2025 13:20:43 CEST | Pressemelding
Slik såg det ut då Vegvesenet tok ned ei steinblokk i samband med skredsikringa på rv. 13 Ylvisåker natt til måndag denne veka.
Øvde på totalforsvar20.6.2025 11:12:52 CEST | Pressemelding
Forsvaret og Statens vegvesen har hatt felles øving.
Nappstraumtunnelen blir snart nattestengt19.6.2025 14:22:12 CEST | Pressemelding
Mandag 18.august 2025 starter arbeidet med å oppgradere Nappstraumtunnelen på E10 i Lofoten. Fra da av vil tunnelen bli stengt hver natt fra kl. 23.00 til kl. 06.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom