Easee tar plass i strømkampen med ny strategi
Easee posisjonerer seg som en aktiv bidragsyter i kraftkampen. Med deres nye strategi vil selskapet bidra til å balansere strømnettet ved hjelp av over 850.000 4G-tilkoblede ladere i Europa.

Easee kunngjorde sin nye strategi på Power2Drive-messen i München i dag. Elektrifiseringen av samfunnet legger betydelig press på strømnettet. Uten tiltak kan både boliger, næringsliv, ladestasjoner og viktige samfunnsfunksjoner rammes av strømbrudd og kapasitetsproblemer i perioder med høy belastning.
– Dagens energiinfrastruktur er ikke bygget for omfattende elektrifisering, sier Anthony Fernandez, administrerende direktør i Easee.
– Lading kan enten bli en belastning for nettet eller en del av løsningen. Vi ønsker på sikt å bidra mer aktivt i energisystemet, ved å gjøre hver eneste ladeboks til en fleksibel og smart ressurs.
Gjennom blant annet dynamisk styring av ladehastighet og lastbalansering, kan strømforbruket flyttes til tidspunkt på døgnet med lav etterspørsel. Slik vil Easees nettverk av tilkoblede ladere bidra til å avlaste nettet, samtidig som det gir bedre forutsetninger for å bruke fra strøm fra fornybare kilder.

– En kald vinterettermiddag mellom kl. 17 og 20 er strømforbruket på sitt høyeste. Da kan Easees ladere automatisk redusere strømuttaket i tusenvis av hjem, og slik bidra til å lette presset på nettet. I Storbritannia har pilotprosjekter allerede vist at løsningen fungerer godt, uten at det går ut over ladeopplevelsen til brukerne, sier Fernandez.
Easees teknologi gjør det mulig å bygge et mer robust og effektivt energisystem. Blant funksjonene er Smart Charging, som tilpasser ladehastigheten etter forholdene i nettet, og tidsstyrt lading som gjør det mulig å lade billigere og renere. På sikt vil teknologien også kunne muliggjøre Vehicle-to-Grid (V2G), der elbiler ikke bare henter strøm fra nettet, men også overføre strøm tilbake når det er behov.
De over 850.000 installerte laderne utgjør en av Europas største samlinger av kontrollerbare, elektriske enheter. Easee samarbeider med nettselskaper, energiselskaper, kommuner, eiendomsaktører og bilprodusenter for å gjøre dette nettverket til en ressurs som kan bidra til å balansere strømnettet i sanntid. Ambisjonen er å støtte opp under Europas energipolitiske mål: Sikre energitilførsel, kutte utslipp og gjøre det mulig å elektrifisere samfunnet uten at nettet belastes unødig.
Les mer om Easees energistrategi og produkter på selskapets nettsider.
Kontakter
Marthe KindervaagMarkeds- og kommunikasjonsdirektørEasee
Tel:+47 404 65 189marthe.kindervaag@easee.comBilder
Lenker
Om Easee
Easee ble grunnlagt i Norge i 2018, og har på kort tid etablert seg som en ledende aktør innen smarte ladeløsninger for elbiler. Selskapet utvikler brukervennlige og fremtidsrettede løsninger som kan tilpasses både boliger og næringsbygg. I dag brukes Easees produkter over hele Europa, med et mål om å gjøre elektrifisering enkel for alle.
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Easee
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Easee på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Easee
Easee styrker kommersiell satsing – ansetter kommersiell direktør6.11.2025 11:14:14 CET | Pressemelding
Easee har ansatt Joris Hupperets som Chief Commercial Officer. Han får ansvar for selskapets samlede kommersielle utvikling og skal bidra til å styrke vekst og posisjon i det europeiske markedet.
Elbiler kan avlaste strømnettet, men få kjenner til teknologien5.11.2025 11:25:56 CET | Pressemelding
Ny undersøkelse avslører at 7 av 10 aldri har hørt om toveislading – teknologien som kan la elbilen hjelpe både lommeboken og strømnettet.
Sverige avslutter tilsynssaken mot Easee2.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det svenske elsikkerhetstilsynet, Elsäkerhetsverket, har varslet at tilsynssaken mot produktene Easee Home og Easee Charge nå er formelt avsluttet. Dette betyr at kravet om årlig rapportering fra Easee bortfaller.
Easee introducerer sin mest kraftfulde oplader6.6.2024 10:02:08 CEST | pressemeddelelse
– Dette vil levere en enestående opladningsoplevelse, og vi er ekstremt stolte af Charge Core, siger interim CEO Erik Fossum Færevaag efter at have lanceret det nye produkt på markedet.
Her er neste generasjons Easee-ladere: Charge Lite, Charge Core og Charge Max23.8.2023 12:00:00 CEST | Pressemelding
Enten du bare trenger en trofast og trygg hjemmelader, er ute etter avanserte skytjenester eller må ha helt nøyaktige målinger av strømforbruk i fellesanlegget, finner du det du trenger i den nye Easee-familien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


