YS krever reallønnsvekst i forhandlingene med Virke
I dag startet det sentrale lønnsoppgjøret mellom YS og Virke. - Vi forventer reallønnsvekst for våre medlemmer, på linje med resultat fra oppgjøret mellom YS og NHO, sier YS’ forhandlingsleder, Eirik Bornø.

- Vi krever at våre medlemmer får lønnstillegg som bidrar til å øke kjøpekraften og sikre deres rettmessige andel av verdiskapningen i virksomhetene, sier Bornø.
Resultatet fra NHO-oppgjøret danner utgangspunkt for YS’ krav, men må tilpasses tariffavtalene med Virke. Oppgjøret mellom YS og NHO resulterte i en samlet lønnsvekst på 4,4 prosent.
Arbeidstakernes del av verdiskapingen synker og lønnsforskjellene øker. Det bekymrer YS.
- Derfor krever vi reallønnsvekst for alle våre medlemmer, pluss tillegg som fremmer likelønn og motvirker lavlønn, opplyser Bornø.
YS forhandler på vegne av om lag 6 000 medlemmer, ansatt i virksomheter tilsluttet arbeidsgiverorganisasjonene Virke. Disse YS-forbundene omfattes av forhandlingene med Virke: Parat, Negotia, Yrkestrafikkforbundet og Delta.
YS og Virke har satt av to dager til forhandlingene. Forhandlingsfristen går ut torsdag 24. april. Kommer ikke YS og Virke til enighet går oppgjøret til mekling.
Nøkkelord
Kontakter
Eirik Bornø
Tel:480 31 321eirik.borno@negotia.noFølg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
Priv. til red.: Presseinvitasjon til YS-konferansen 21. oktober14.10.2025 16:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 21. oktober. Kl.: 10.00 – 16.45 Sted: Hotell Scandic Helsfyr (adresse Innspurten 7)
YS' kommentar til Nobels Fredspris: - En viktig pris i en urolig tid10.10.2025 11:34:54 CEST | Pressemelding
YS gratulerer Maria Corina Machado med tildelingen av Nobels Fredspris. Dette er en viktig pris til en verdig mottaker. Gjennom det internasjonale fagforeningssamarbeidet har YS kjempet aktivt i mange for å styrke demokratiet i Venezuela. Demokratiske rettigheter er også arbeidstakerrettigheter.
YS Arbeidslivsbarometer for 2025: Unge etterlyser mindre tidspress og bedre arbeidsmiljø12.8.2025 08:34:36 CEST | Pressemelding
YS Arbeidslivsbarometer for 2025 viser flere urovekkende utviklingstrekk: Fler enn noen gang frykter at dårlig helse vil føre til nedsatt arbeidskapasitet, troen på fremtiden er svekket blant de unge og mange tror de ikke vil kunne stå i arbeid om fem år.
Presseinvitasjon: YS legger frem Arbeidslivsbarometeret for 20254.8.2025 09:47:01 CEST | Presseinvitasjon
YS og AFI (Arbeidsforskningsinstituttet AFI – OsloMet) går gjennom de viktigste funnene i Arbeidslivsbarometeret for 2025 under et arrangement på Arendalsuka.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom