
FINN.no er en del av
Vend
Jobbmarkedet våkner til liv
I mars ser vi at det er en sterkere volumutvikling enn det har vært på starten av året, med flere stillinger på markedet.

Hovedårsaken til at mars måned har en relativt sterk utvikling i antall stillinger i år er effekten av påsken. Til tross for en positiv påskeeffekt er det likevel 6 prosent færre stillinger i mars i år enn samme måned i fjor, og hittil i år er stillingsmarkedet ned ca 10 prosent totalt.
Vi ser imidlertid en kraftig økning i antall søknader som ble sendt inn i mars med hele 28 prosent økning antall klikk på “søk her” i stillingsannonsene. Antall sidevisninger er også opp med 10 prosent denne måneden, så det er stor interesse for de stillingene som ligger ute nå. Kombinasjonen av færre stillinger og flere kandidater gjør det enklere for arbeidsgiverne å løse sine rekrutteringsbehov på markedsplassen.



Det er én bransje som skiller seg tydelig ut denne måneden og det er Forskning, utdanning og vitenskap som har en vekst på hele 47 prosent, her er det mange stillinger innen Universitet og Høyskoler landet rundt. Det er to bransjer som peker seg ut i negativ retning, nemlig Håndverkstjenester og IT. Nedgangen i IT-bransjen, som tidligere har vært vekstorientert, har vart over tid og er ned 16 prosent hittil i år.

Det er interessant å se at veksten er størst i nord, spesielt i Troms, som skiller seg ut med en oppgang på 16 prosent i løpet av årets tre første måneder. Der ser vi at høy aktivitet innen havbruk og reiseliv skaper et positivt moment i regionen.
Alle siater er fra Christopher Ringvold, jobbanalytiker og leder i FINN jobb.
Nøkkelord
Kontakter
Christopher RingvoldJobbanalytiker og leder i FINN jobb
Tel:+47 982 19 446christopher.ringvold@finn.noLinda GlomlienSchibsted Marketplaces/FINN
Tel:+47 92647693linda.glomlien@finn.noBilder
Om FINN
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Tar grep: lanserer nytt utleieskjema for private utleiere16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
FINN senker terskelen og gjør det enklere for private utleiere å annonsere bolig til leie.
FINN jobb; Færre stillinger, men rekordhøy interesse i september2.10.2025 09:27:30 CEST | Pressemelding
Stillingsmarkedet er fortsatt kjølig, med nærmere 11 prosent færre publiserte stillinger enn i september i fjor. Olje og gass og Offshore har størst nedgang, mens Politi og sikkerhet har størst økning i publiserte stillinger. Samtidig er jobbsøkere mer aktive enn på lenge.
FINN reise: hit vil vi i høstferien29.9.2025 11:49:22 CEST | Pressemelding
Høstferien 2025 står på trappene, og FINN reise deler innsikt, tall og søketrender om nordmenns ferievaner.
Pristips på FINN eiendom når 10 000 adressesøk19.9.2025 12:02:23 CEST | Pressemelding
Boligselgere elsker nylanserte Pristips på Finn.no - nå sjekker nesten 1000 mennesker hver eneste dag hva boligen deres er verdt.
FINN jobb: Høy jobbsøkeraktivitet, men færre stillinger3.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
– August viser et delt arbeidsmarked. Noen bransjer vokser, mens andre opplever tydelig tilbakegang, sier Christopher Ringvold i FINN jobb.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom