
FINN.no er en del av
Vend
Jobbmarkedet våkner til liv
4.4.2025 08:53:03 CEST | Vend | FINN.no | Pressemelding
I mars ser vi at det er en sterkere volumutvikling enn det har vært på starten av året, med flere stillinger på markedet.

Hovedårsaken til at mars måned har en relativt sterk utvikling i antall stillinger i år er effekten av påsken. Til tross for en positiv påskeeffekt er det likevel 6 prosent færre stillinger i mars i år enn samme måned i fjor, og hittil i år er stillingsmarkedet ned ca 10 prosent totalt.
Vi ser imidlertid en kraftig økning i antall søknader som ble sendt inn i mars med hele 28 prosent økning antall klikk på “søk her” i stillingsannonsene. Antall sidevisninger er også opp med 10 prosent denne måneden, så det er stor interesse for de stillingene som ligger ute nå. Kombinasjonen av færre stillinger og flere kandidater gjør det enklere for arbeidsgiverne å løse sine rekrutteringsbehov på markedsplassen.



Det er én bransje som skiller seg tydelig ut denne måneden og det er Forskning, utdanning og vitenskap som har en vekst på hele 47 prosent, her er det mange stillinger innen Universitet og Høyskoler landet rundt. Det er to bransjer som peker seg ut i negativ retning, nemlig Håndverkstjenester og IT. Nedgangen i IT-bransjen, som tidligere har vært vekstorientert, har vart over tid og er ned 16 prosent hittil i år.

Det er interessant å se at veksten er størst i nord, spesielt i Troms, som skiller seg ut med en oppgang på 16 prosent i løpet av årets tre første måneder. Der ser vi at høy aktivitet innen havbruk og reiseliv skaper et positivt moment i regionen.
Alle siater er fra Christopher Ringvold, jobbanalytiker og leder i FINN jobb.
Nøkkelord
Kontakter
Christopher RingvoldJobbanalytiker og leder i FINN jobb
Tel:+47 982 19 446christopher.ringvold@finn.noLinda GlomlienSchibsted Marketplaces/FINN
Tel:+47 92647693linda.glomlien@finn.noBilder
Om FINN
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Antallet bilmerker eksploderer i Norge10.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Det norske bruktbilmarkedet har aldri vært mer mangfoldig. På seks år har antallet bilmerker blant nyere bruktbiler på FINN økt fra 63 til 90, en vekst på nesten 43 prosent. Likevel er det fortsatt de samme etablerte merkene som selger mest.
RETTELSE; oppdaterte tall: Formidabel søkerpågang på FINN jobb – finans og utanning er i oppsving2.9.2026 08:02:28 CEST | Pressemelding
August ga et kraftig oppsving i aktiviteten på FINN jobb. Selv om arbeidsgiverne publiserte færre stillinger enn på samme tid i fjor, var jobbsøkerne mer aktive enn noensinne. Stillinger innen finans og utdanning peker seg ut med tydelig vekst.
Rekordraskt boligsalg i Bergen: Nå kommer høstslippet27.8.2026 09:34:58 CEST | Pressemelding
Mens Oslo kjøler seg ned, har boligmarkedet i Bergen kokt i sommer. Eiendomsmegler Norge advarer selgere mot feilprising.
Leiepulsen 2026: Det norske leiemarkedet19.8.2026 12:45:00 CEST | Pressemelding
En ny rapport fra FINN eiendom og søsterselskapet Qasa viser hva utleiere egentlig tenker, med brennferske tall.
Elbilene tar en tredjedel av bruktbilmarkedet17.8.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Bruktbilmarkedet holdt seg stabilt gjennom juli, med jevne priser og god balanse mellom tilbud og etterspørsel. Samtidig fortsetter elbilene å ta en stadig større del av utvalget, ifølge nye tall fra FINN.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom



