I Bodø selges Norge til verden – neste år står Lofoten for tur
Denne uken pågår Norwegian Travel Workshop (NTW) 2025 i Bodø. Her møtes nesten 800 personer fra 36 ulike land for å selge og kjøpe Norge som reisemål.

– Norwegian Travel Workshop (NTW) er en effektiv arena for norsk reiseliv til å vise frem hva Norge har å by på, og til å selge reiselivsproduktene internasjonalt, sier Aase Marthe J. Horrigmo, reiselivsdirektør i Innovasjon Norge.
NTW fungerer som en salgs- og nettverksplattform for reiselivsbransjen i Norge, og er en årlig begivenhet organisert av Innovasjon Norge sammen med en eller flere lokale destinasjonsselskaper. I år arrangeres det i Bodø sammen med Visit Bodø. Neste år er det Lofoten sin tur.
Unik mulighet for vertskapsbyen
– Å være vertskap for en så viktig begivenhet for norsk reiseliv, gir arrangørbyen og regionen en unik mulighet til å vise seg frem for en global reiselivsbransje, sier reiselivsdirektøren.
NTW har blitt arrangert i over 50 år, og rullerer mellom byer som søker om å være vertskap.
– Vi er stolte over at Lofoten igjen blir vertskap for NTW, sist gang var i 2009. Dette er en stor anerkjennelse og mulighet til å styrke Lofoten som en helårsdestinasjon i det internasjonale markedet, sier Line Renate Samuelsen, reiselivssjef i Lofoten.
Viktig for norsk reiseliv
Reiselivsarrangører fra hele verden kommer til NTW for å knytte kontakter, bygge nettverk, gjøre avtaler og bli informert og inspirert av norske reiselivsaktører.
– Arrangementet er utrolig viktig for norske reiselivsbedrifter. Derfor deltar bedriftene igjen og igjen, forteller Horrigmo.
Målet for de norske reiselivsaktørene er å promotere og selge sine reiselivsprodukter til reisearrangører verden over.
I år var det ca. 350 påmeldte selgere (reiselivsaktører) og ca. 365 påmeldte kjøpere (reisearrangører) fra 36 ulike nasjoner.
Norske reiselivsaktører på speed date
– Det er ca. 8300 forhåndsbookede én-til-én-møter mellom norske reiselivsaktører og internasjonale reisearrangører i år. Formatet fungerer på samme måte som speed dating, og det er 15 minutter satt av til hvert enkelt møte, sier Horrigmo.
Reisearrangørene kommer hovedsaklig fra land i Europa, men også fra land i andre verdensdeler som arrangerer reiser til Norge, som Kina, USA og Australia.
Gleder seg til å vise frem Lofoten
Første gang Norwegian Travel Workshop ble arrangert, var i 1973 i Oslo. NTW nr. 53 i rekken skal altså være i Lofoten, fra 13. - 16. april 2026.
– Vi gleder oss enormt til å både inspirere og bli inspirert – og til å ønske hele reiselivsverden hjertelig velkommen til Lofoten! Dette er en fantastisk mulighet til å vise fram både naturen, kulturen, maten og bærekraftsarbeidet vårt på en internasjonal scene, sier Samuelsen.
Utflukter og aktiviteter
I tillegg til selve workshopen og møtene, arrangeres det utflukter og aktiviteter både før og etter arrangementet, sånn at reisearrangørene kan få en smakebit på hva vertskapsbyen, regionen og Norge har å tilby deres kunder som drømmer om å feriere i Norge. I år har blant annet ribsafari og fiske stått på programmet.
– Det har vært tre helt fantastiske dager for Bodø og hele regionen rundt, der vi har fått vist oss frem både som arrangementsby og opplevesesregion for et internasjonalt marked. Vi er utrolig stolte over reiselivsaktørene som har levert til terningkast seks, og vi ser allerede verdien av å være vertskap for Norwegian Travel Workshop 2025, sier Ann-Kristin Rønning Nilsen, Reiselivssjef i Visit Bodø.
Nøkkelord
Kontakter
Siri-Ann RoskaAnsvarlig bransjeformidling reiseliv
Tel:97794511Tel:97794511siri-ann.roska@innovasjonnorge.noBilder





Lenker
Vårt mål er å bidra til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Blant våre oppdrag er profilering av Norge som reisemål gjennom Visit Norway og utvikling av en bærekraftig reiselivsnæring gjennom våre tjenester.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Sterkt reiselivsår i 202529.12.2025 15:18:51 CET | Pressemelding
Norsk reiseliv legger bak seg et svært sterkt år i 2025, med kraftig vekst i utenlandske overnattinger. Utsiktene for 2026 vurderes som gode, men veksten må i større grad komme hele landet og hele året til gode.
Garanti for suksess19.12.2025 12:15:00 CET | Pressemelding
Bedrifter i en tidlig fase får lån de ellers ikke ville ha fått gjennom samarbeid mellom bankene og Innovasjon Norge. Mange bedrifter har mulighet til å betjene lån, men kan ikke stille sikkerhet. Da garanterer Innovasjon Norge 75 prosent av lånet og kreditten.
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom