Kommunalpolitisk toppmøte 2025: Valg og virkelighet
27.3.2025 12:57:23 CET | KS | Presseinvitasjon
Landets ordførere og toppledere i kommuner og fylkeskommuner samles i Oslo 1. april. Den alvorlige sikkerhetspolitiske situasjonen og endringene kommuner og fylker står i med flere oppgaver og færre ressurser er tema for toppmøtet.

2024 ble det største kriseåret i kommuneøkonomien på mange år. Tøffe prioriteringer i kommuner og fylkeskommuner er for alvor kommet på dagsorden. Samtidig er det usikre tider – der alle land i Europa ruster opp og setter av penger til eget forsvar.
Til Kommunalpolitisk toppmøte kommer flere statsråder, blant dem justis- og beredskapsministeren, utenriksministeren og kommunalministeren. I tillegg til tidligere forsvarsminister i Finland, Stefan Wallin og tidligere helse- og omsorgsminister, Ingvild Kjerkol (Ap).
Tid: Tirsdag 1. april kl. 0900 - 1500. Det er mulig å følge konferansen digitalt.
Sted: Radisson Blu Scandinavia Hotel, Holbergsgate 30, Oslo
På årets toppmøte, kalt "Valg og virkelighet" skjer blant annet dette:
- Vi kårer Norges mest næringsvennlige kommuner
- Vi diskuterer samfunnssikkerhet og beredskap
- Vi spør hvorfor det blir rabalder og kritikk når tøffe valg må tas
- Vi lufter bekymringer rundt demografiendringene som nå skjer
Pressen inviteres til å delta fysisk, men kan også delta digitalt. Ta kontakt med oss så får du lenke.
Kontakter
Tonje TorsgardKommunikasjonsrådgiver
Tel:95961067Tonje.Torsgard@ks.noLenker
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
9 av 10 lokalpolitikere frykter svakere rekruttering12.3.2026 08:39:09 CET | Pressemelding
9 av 10 lokalpolitikere er bekymret for om færre vil stille til valg. Særlig er ordførere og varaordførere bekymret. Det viser en ny undersøkelse fra KS blant landets folkevalgte om hva som motiverer dem til å ta gjenvalg, eller ikke.
Støre på KS’ toppmøte om beredskap og omstilling11.3.2026 14:53:00 CET | Pressemelding
Statsminister Jonas Gahr Støre, Nuuk-borgermester Avaaraq Olsen og flere hundre ordførere og kommunedirektører samles for å diskutere beredskap og omstilling på Kommunalpolitisk toppmøte i regi av KS. Pressen er velkommen.
Kommuneøkonomien tilbake i pluss, men KS advarer: Krisa er ikke over6.3.2026 07:51:28 CET | Pressemelding
Kommunesektoren snudde et stort underskudd til et samlet overskudd i fjor. Forklaringen på snuoperasjonen er en kombinasjon av tøffe prioriteringer, omstillingsarbeid og ekstra bevilgninger.
KS Vestfold inviterer til strategikonferanse i Larvik2.3.2026 09:34:58 CET | Presseinvitasjon
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Vestfold møtes på Quality Hotel Grand i Larvik 6. mars. Mediene er velkommen til å delta. På konferansen tar vi opp noen av de viktigste temaene for Vestfold og kommunesektoren.
KS Nordland inviterer til strategikonferanse i Bodø16.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Nordland møtes på Quality Hotel Ramsalt i Bodø 18. og 19. februar. Mediene er velkommen til å delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom