Victor Sotberg og Odin Helgheim er endelig klare med mer Edelmot!
Hvordan er det når vennene dine kjenner deg best inne i et dataspill, men ikke i virkeligheten? Dette er et sentralt tema i bestselger-serien Edelmots tredje bind, «Skyggene».

Victor Sotberg (forfatter) og Odin Helgheim (tegner) har vært høyt oppe på bestselgerlistene med begge de første bindene av tegneserien.
– Tilbakemeldingene fra leserne av de to første bøkene, er at det er en serie de elsker å lese, sier Victor. – Og ikke bare leser de bøkene én gang, men også to og tre ganger, fordi de er så glade i dem. Så det er en ære.
Edelmot er et spill, en virtuell fantasiverden der man lever akkurat som man vil. Spillerne drar ut på eventyr, slåss mot monstre og lever ut alle sine drømmer.
– Det er mange lesere som har sagt at de skulle ønske Edelmot-spillet var et ekte VR-spill, kommenterer Odin. – Da må Victor og jeg ha gjort noe riktig, tenker jeg!
Om «Skyggene» sier Victor:
– I bok 3 står våre venner overfor utfordringer både i spillet Edelmot og utenfor, på skolen. I tillegg til å måtte godta seg selv og hvem man er, må de navigere i kjærlighetens verden. Første kjærlighet er aldri enkel. Spesielt ikke når den kommer fra et ukjent sted. Ellers vil jeg jo nevne, at vi i en tid hvor verden dessverre har begynt å bevege seg bakover, så velger vi fortsatt å fortelle historier som er viktige å fortelle. I Edelmot 3 er også kjærlighet mellom to gutter en stor del av plottet, noe som gjøre at denne boken sikkert hadde blitt ulovlig i flere land.
– Dette er en emosjonell bok, istemmer Odin, – de skal slåss mot andre boss! Victor har virkelig puttet sjelen sin inn i skrivingen. Det som skjer i siste kapittel, er ... Nei da! Jeg kan ikke spoile mer. Dere må nesten lese og finne det ut selv.
Sagt om Edelmot
«Det å begynne å lese kan være en kneik, men redningen ble en tegneseriebok fra en norsk YouTube-stjerne.» ⚅
– Pål Nisja-Wilhelmsen, Nettavisen
«Etter barneboken Edelmot går det ikke an å si at gaming er hjernedød pausefiskunderholdning.» ⚄
– Kristine Isaksen, VG
Nøkkelord
Kontakter
Atle Ose
Tel:+47 476 48 948atle.ose@bonnierforlag.noBilder


Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
En bok for mer fakta og mindre følelser i debatten om skjerm i skolen19.5.2025 10:27:46 CEST | Pressemelding
Hvordan gir vi barna det beste læringsmiljøet – i en tid preget av skjermer, algoritmer og kunstig intelligens? 77 elever, lærere, foreldre og fagpersoner samles i én bok som inviterer til en mer kunnskapsbasert samtale om teknologi og læring i norsk skole.
Det jeg vet om kvinner på hester14.5.2025 09:37:53 CEST | Pressemelding
Pernille Stensgaards kritikerroste skjønnlitterære debut er endelig klar i norsk oversettelse!
En bok om bordtennis. Og om alt det andre.9.5.2025 11:53:46 CEST | Pressemelding
Etter førti år uten racket står Øystein Lie igjen på den andre siden av bordet – denne gangen med dypere pust, artrose og et behov for å forstå hva som gikk tapt underveis. Bordtennisdagbøkene er en underfundig fortelling om å vende tilbake til noe man aldri helt forlot, om underskrudde baller og overstyrte liv. Gjennom turneringer, tap og sporadiske triumfer vikles et liv ut – fylt av minner, skam, kjærlighet og en far som blir stadig sykere. Med varm humor skriver Lie fram et portrett av en mann som forsøker å spille seg fri fra både fortid og forestillinger. Dette er en bok om bordtennis. Og om alt det andre. Øystein Lie bor på Frosta. Han debuterte med romanen Løp (2014), og har blant annet skrevet boka Skjerpings om Olaf Tufte (2021) og Tronds Hjem - en fortelling på innsiden av Nidaros Sosialdemokratisk Forum (2023). Bordtennisdagbøkene lanseres 9. mai. Ta kontakt for et anmeldereksemplar eller intervju.
Jubileumsutgivelse og millionopplag for Detektivbyrå nr. 29.5.2025 07:04:02 CEST | Pressemelding
Jørn Lier Horst og Hans Jørgen Sandnes lanserer Jakten på samuraisverdet, bok 40. i den populære serien om Tiril, Oliver og Åtto.
Birgitte Larsen bokdebuterer!8.5.2025 12:10:50 CEST | Pressemelding
To kolleger får øynene opp for hverandre når de møtes som klimaaktivister. En kommunikasjonsrådgiver mister synet, men utvikler en sjette sans. En fortvilet mor på familieferie må reddes fra en eksistensiell tvil som overskygger alt. Som i en ny jord er en samling uforutsigbare noveller om mennesker som sliter med tilværelsen, men som er villige til å gi virkeligheten en siste sjanse. Novellene beveger seg mellom det dagligdagse og det mirakuløse, det håpløse og det poetiske, og handler om kjærlighet, ensomhet, himmellegemer og lengselen etter noe helt, helt annet. – Selve idéen til boka er en videreutvikling av en romanidé jeg jobbet med da jeg gikk på Skrivekunstakademiet, forteller Birgitte Larsen. – Jeg var gravid da, og syntes det var problematisk å skulle sette barn til en verden som føltes så slitt og utrygg, og jeg ville skrive om en gruppe gravide kvinner som evakuerte inn i fjellet for å føde barna sine i en grotte hvor de skulle skape en ny verden fra scratch. Idéen til Som
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom