Lysere tider for møbelbransjen
For norsk møbelbransje har 2024 gitt et sårt etterlengtet vendepunkt. Det viser en fersk rapport fra Hovedorganisasjonen Virke.

Møbel- og interiørbransjene hadde en samlet vekst på 3,2 prosent, og utgjør totalt 52,2 milliarder kroner i 2024.
– Det kan nå se ut til å trenden har snudd, og folk tør igjen å bruke noe mer penger på møbel og interiør til hus, hjem og hytte, sier bransjedirektør hus og hjem i Virke, Ingrid Thinn Bjerke.
Møbel- og interiørbransjen opplevde rekordår under pandemien, men har i årene i etterkant hatt fallende omsetning. Det er delvis drevet av høyt rentenivå og svekket kjøpekraft hos norske forbrukere.
For butikkhandel med møbel økte omsetningen med fire prosent i 2024, sammenlignet med året før. Det er det første positive utviklingen siden rekordåret 2020. Thinn Bjerke påpeker at antall konkurser er stabilt, med 15 konkurser i 2024 - én mer enn i 2023.
– Det har vært tøffe år for bransjen, og mange har så vidt klart seg. Nå ser vi tendenser til at det snur, og det er gode nyheter for bransjen. Bransjen har vært preget av sterk prisøkning de siste årene, men nå er prisene på vei ned – og endte i 2024 med en prisstigning på 2,7 prosent, sier Thinn Bjerke.
Det er IKEA som har størst markedsandel i Norge, med 41,4 prosent. Deretter følger Bohus og Jysk.
Butikkhandel med interiør økte med 2,2 prosent i 2024, sammenlignet med året før. Netthandel med møbel og interiør økte med 9,3 prosent sammenlignet med 2023.
Rapporten kan lastes ned her: https://www.virke.no/analyse/statistikk-rapporter/mobel-interiorbransjene/
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Om oss
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Kulturutsikter 2025: – Museene går for ny publikumsrekord20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vil i 2025 ha stort behov for kulturelle opplevelser, som både skaper samhold og gir et etterlengtet pusterom i hverdagen.
Ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke19.6.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Martina Pohjanen, Direktør for JYSK i Norge, er valgt som ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag5.6.2025 12:31:43 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
Norsk film vant Grand Prix i Cannes24.5.2025 19:41:18 CEST | Pressemelding
Den norske filmen «Affeksjonsverdi» vant lørdag kveld Grand Prix under Filmfestivalen i Cannes, en av de mest høythengende og prestisjefylte prisene en film kan oppnå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom