Syv milliarder bompengekroner skal brukes i byene
3.3.2025 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Totalt skal over syv milliarder bompengekroner brukes på prosjekter i byvekstavtalene i Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø i år.

Nylig gikk Samferdselsdepartementet ut med hvor mye staten skal bidra med inn i byvekstavtaler i år. Totalt er det satt av 7,5 milliarder kroner i statlige tilskudd, som blir matchet av 7,2 milliarder kroner i bompenger.
– Til tross for enorme summer både i statlige midler og bompenger er det faktisk slik at biltrafikken i storbyene går lite ned, og andelen som reiser kollektivt er knapt endret fra før pandemien, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF
Bompenger skal skaffe inntekter og få ned trafikken
Byene som har byvekstavtale har forpliktet seg til at biltrafikken ikke skal øke, og bompengene settes både for å finansiere prosjekter og for å få ned trafikken. I 2023 tok bomringene rundt disse fem byene inn 7,6 milliarder kroner fra bilistene.
– Hvor mye av bompengene som stilles til rådighet fra staten hvert år vil variere, og er ikke nødvendigvis det samme som inntektene i bomringene år for år. I år skal altså syv milliarder innbetalte bompenger brukes på prosjekter for å fremme at flere skal sykle, gå og reise kollektivt, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Oslo-bilister må betale dyrt
Det er store forskjeller i hvor mye penger som skal brukes i de ulike byene. Oslo mottar 3,4 milliarder statlige kroner, og skal også bruke 5,6 milliarder kroner i bompenger. Bidraget fra bilistene utgjør totalt 57 prosent av midlene som stilles til disposisjon i år.
I Bergen bidrar bilistene derimot med kun 18 prosent av pengene som er satt av til prosjekter innenfor byvekstavtalen. Se tabell nederst i saken.
– Byene med slike avtaler har alle samme mål, men veldig ulike behov. Det er også store forskjeller mellom hvilken type prosjekter som ligger inne i avtalene og hvordan midlene skal brukes, påpeker Handagard.
Hun peker på at i Stavanger bruker de penger på å fjerne rushtidsavgiften, mens i Oslo vil store summer gå til bygging av Fornebubanen.
NAF stiller nå spørsmål ved om nullvekstmålet fortsatt er et godt verktøy å styre etter.
– Prosjektene der midler i form av bompenger nå pøses inn, vil ikke gi et forbedret tilbud for trafikantene før de står ferdige om flere år. I mellomtiden ser vi bompengeregningene øke gang på gang, blant annet som følge av kostnadsoverskridelser eller stadige nye politiske ønsker. Vi etterlyser et nytt fokus på folks hverdagsreiser, sier Handagard.
|
Millioner kroner |
Andel bompenger av totale midler 2025 |
||||
|
Statlige midler |
Lokale midler |
Bompenger |
Totalt |
||
|
Oslo |
3396 |
760 |
5557 |
9713 |
57 % |
|
Bergen |
975 |
300 |
287 |
1562 |
18 % |
|
Trondheim |
1325 |
436 |
1761 |
25 % |
|
|
Stavanger |
1557 |
244 |
586 |
2387 |
25 % |
|
Tromsø |
209 |
121 |
297 |
627 |
47 % |
|
Totalt |
7462 |
7163 |
|||
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noLenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Brukte elbiler er mer attraktive enn noensinne29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Høye priser på bensin og diesel gjør brukte elbiler populære. - På landets største markedsplass for bruktbiler er det like mange elbiler som dieselbiler, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Krever robust beredskap og ansvarlig energipolitikk25.4.2026 13:55:59 CEST | Pressemelding
Resolusjon fra NAFs landsmøte 2026: Norge står i en mer uforutsigbar sikkerhetssituasjon enn på mange tiår. Når krig, ekstremvær og digitale angrep treffer, testes samfunnets evne til å holde folk og varer i bevegelse, og til å stille opp når det haster.
Få de piggfrie dekkene av bilen når veiene har blitt bare17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Våren har festet grepet og det er tid for å få sommerdekkene på bilen. - Mange velger å kjøre lenger med piggfrie dekk, men det er ikke en god idé, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Slik frakter du vårens avfall sikkert til gjenvinningsanlegget10.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå er sesongen for rydding i boder, i garasjer, på loft og i hagen i gang. - Når du skal frakte avfallet til gjenvinningsanlegget, er det livsviktig at du sikrer lasten skikkelig. Selv i lave hastigheter kommer usikret last med stor kraft ved en bråstopp, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Slik unngår du bilkø og ladekø i påskeferien31.3.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Onsdag før skjærtorsdag er den store kø-dagen i påskeferien. - Det er enkelt å unngå både bilkø og ladekø om du tenker litt alternativt på når du reiser avgårde, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom