Styrka samarbeid bidrar til kortare ventetider
Helse Vest har styrkt samarbeidet med avtalespesialistar innan øyre, nase, hals og auge for å redusere ventetidene. No blir dette arbeidet utvida til fleire fagområde.
I tråd med regjeringas Ventetidsløfte har Helse Vest sett i verk fleire tiltak for å korte ned ventetidene. Eitt av tiltaka har vore å få eit tettare og betre samarbeid mellom helseføretaka og avtalespesialistane. Hensikten er å rute pasientane til behandling på riktig nivå. Dei pasientane som ikkje treng behandling på eit sjukehus, bør få den hos ein avtalespesialist. På den måten blir køen hos sjukehusa kortare, og dei som berre kan behandlast der, vil få raskare hjelp.
Gode resultat for ØNH og auge
Hausten 2024 har helseføretaka i Helse Vest, saman med avtalespesialistane og Praktiserende Spesialisters Landsforening (PSL), revidert samarbeidsavtalane innan faga øyre, nase, hals (ØNH) og auge. Det har vore møte i Stavanger, Bergen, Haugesund og Førde. Å forbetre samarbeidet på denne måten har gitt gode resultat.

– Det er gledeleg å sjå at dette arbeidet har gitt resultat. No ønskjer vi å bruke dei gode erfaringane frå ØNH og auge, og gjere tilsvarande på andre store fagområde for å få same effekt der, seier Bjørn Egil Vikse, fagdirektør i Helse Vest RHF.
Helse Vest ønsker å revidere samarbeidsavtalane mellom avtalespesialistane og helseføretaka innan alle fag, og neste ut er lunge og hjarte/kar der planen er å gjennomføre møter før påske.
Avtalespesialistane har også ventelister
I samarbeidsmøta har dei blant anna blitt einige om korleis helseføretaket kan overføre pasientar til avtalespesialistar som har kapasitet til å ta imot dei.
– Avtalespesialistane jobbar effektivt, men har sjølv ventelister og dermed begrensa kapasitet til å hjelpe til med pasientar som ventar i helseføretaka, seier Vikse.
Pasientar overført frå helseføretak til avtalespesialist 01.11.24-18.12.24
Øyre, nase, hals | |
Helse Bergen | 235 |
Helse Stavanger | 40 |
Helse Fonna | 11 |
Helse Førde | 9 |
Sum | 295 |
Auge | |
Helse Bergen | 0 |
Helse Stavanger | 27 |
Helse Fonna | 148 |
Helse Førde | 0 |
Sum | 175 |
Denne oversikta visar kor mange pasientar helseføretaka overførte frå sine ventelister til avtalespesialist fram til jul i fjor haust.
Andre tiltak for å ta ned ventetidene
Helse Vest har hatt særleg merksemd på dei varige tiltaka for å korte ned ventetidene. I tillegg til samarbeidet med avtalespesialistane, inkluderer dette godt prioriteringsarbeid, å digitalisere prosessar for å avlaste klinikarane, stabil og føreseieleg drift i dei kliniske einingane, høg kvalitet i ventelister, gode kunnskapsgrunnlag og regionale rapportar, og arbeid med oppgåvedeling.
FAKTABOKS:
Samarbeidsavtalar med avtalespesialistar
Samarbeidsavtalane mellom helseføretaka og avtalespesialistane er ulike, men dei handlar i stort om mellom anna:
- kva typar oppgåver knytte til utgreiing og behandling som skal gjennomførast hos avtalespesialist
- pasientflyt
- utveksling av informasjon om kapasitet, fråvær, felles prosedyrar og kliniske retningslinjer
I haustens møter blei det bedt om at helseføretaka og avtalespesialistane innanfor fagområda ØNH-sjukdomar og augesjukdomar har samarbeidsmøte 2-4 gonger i året.
Helse Vest har avtale med om lag 230 avtalespesialistar i regionen. Særskilt for faga øyre-nase-hals sjukdommar (ØNH), augesjukdommar, psykisk helsevern og kvinnesjukdommar utgjer avtalespesialistane ein stor del av tilbodet i regionen.
Nøkkelord
Kontakter
Linn HerredsvelaSenior kommunikasjonsrådgiver / Helse Vest RHF
Tel:99517661linn.herredsvela@helse-vest.noBilder


Følg pressemeldinger fra Helse Vest RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Vest RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Vest RHF
Tar for mange prøvar: Ni tiltak mot overforbruk1.7.2025 11:58:49 CEST | Pressemelding
I heile landet har talet på laboratorieanalysar auka kraftig dei siste åra. Mange av desse analysane vert gjort utan at det er god medisinsk grunn. Ni tiltak skal få ned overforbruket.
Helse Vest satsar på ombruk i byggeprosjekt16.6.2025 13:25:28 CEST | Pressemelding
Helse Vest og fleire offentlege aktørar går nå saman for å gjere byggebransjen meir miljøvennleg. Målet er å bruke meir av det som allereie finst – i staden for å kjøpe nytt.
Dette forska sjukehusa på i 202410.6.2025 13:50:56 CEST | Pressemelding
Fjernstyrt CT, betre demensomsorg og genetisk risiko for sjukdom – i 2024 blei det gjort mykje god og viktig forsking i norske sjukehus, og tysdag 10. juni blei den årlege rapporten om forsking og innovasjon i spesialisthelsetenesta overrekt til statsråd Jan Christian Vestre. Helse- og omsorgsministeren fekk samstundes presentert eit prosjekt frå kvar region som døme på det spennande forskings- og innovasjonsarbeidet i sjukehusa.
DBT-team vann pris4.6.2025 13:48:06 CEST | Pressemelding
Gjennom 20 vekers intens terapi med DBT-A-teamet på Haukeland, får fortvilte ungdommar ein ny kvardag. Frå 75 prosent som sjølvskadar før dei byrjar kurset, er 96 prosent skadefrie når dei går ut.
Grep mot overforbruk av radiologiske tenester15.5.2025 13:00:51 CEST | Pressemelding
Talet på radiologiske undersøkingar aukar i Noreg, og mange pasientar blir undersøkt utan at det er nødvendig. Ved å redusere berre ein type unødig undersøking, kan vi frigjere kapasiteten til 15 MR-maskinar på eitt år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom