YS-lederen: - Forventer god reallønnsvekst
- Mange sliter på grunn av dyrtiden. Folk mangler ikke jobb, men lønna strekker ikke til. Derfor er det avgjørende at vi oppnår reallønnsvekst i årets mellomoppgjør, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.

I dag holder YS inntektspolitiske konferanse og i ettermiddag vedtas kravene foran årets mellomoppgjør. Dyrtid, mangel på arbeidskraft og en ustabil internasjonal situasjon griper rett inn i lønnsforhandlingene.
- Vi skal ivareta medlemmene våre, men også bidra til en sunn, norsk økonomi. Økt lønn er det viktigste tiltaket for de som rammes hardest av dyrtida, slår Skjæggerud fast.
- Arbeidstakerne må få sin del av overskuddet
De siste årene har lønnsomheten i industrien økt kraftig. Samtidig har stadig mindre av verdiskapingen gått til lønn til arbeidstakerne. Det har holdt lønnsutviklingen i hele arbeidsmarkedet nede. Siden 2021 har arbeidstakerne gått glipp av 62 milliarder kroner.
- Bedriftseierne skal naturligvis ha sin del av kaka, men når kaka blir større må også arbeidstakerne få det de har krav på. Det hadde ikke blitt noen produktivitetsvekst uten de ansatte, slår YS-lederen fast.
Mangler kompetent arbeidskraft
Over halvparten av oss har tatt grep for å håndtere dyrtida. Vi tar ekstravakter eller jobber overtid for å spe på inntekten, viser YS Arbeidslivsbarometer. Det har også vært en betydelig økning blant de som trenger økonomisk hjelp, ifølge Nav. Samtidig mangler bedriftene kompetent arbeidskraft.
- Mens landet mangler arbeidskraft, blir stadig flere syke eller uføre. Antallet som skyves ut av arbeidslivet øker. Psykiske lidelser er en av hovedårsakene. Sånn kan vi ikke ha det, sier Skjæggerud.
YS-lederen er svært bekymret over at stadig flere mottar uføretrygd eller arbeidsavklaringspenger.
- Senere denne uken kommer Nav med nye tall for sykefraværet. Jeg forventer dessverre at de vil bekrefte bildet. Vi må sette inn robuste tiltak for å snu utviklingen, sier Skjæggerud.
- Dette forteller også hvorfor det var så viktig for oss å inngå en ny IA-avtale. Nå vil det være mulig for partene å jobbe sammen om gode tiltak, sik at vi får redusert sykefraværet og skaffet mer kompetent arbeidskraft.
Nøkkelord
Kontakter
Hans-Erik SkjæggerudYS-leder
Tel:95 93 87 69hans-erik.skjeggerud@ys.noRolf A. VestvikKonstituert kommunikasjonssjef
Tel:48 89 33 13rolf.vestvik@ys.noFølg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Lønnsoppgjøret i Spekter: Enighet i innledende sentrale forhandlinger4.4.2025 15:06:18 CEST | Pressemelding
YS-medlemmene i tariffområde Spekter er sikret et lønnstillegg på minimum kr. 9 750 og et ytterligere lavlønnstillegg på kr. 3 900 før forhandlingene nå fortsetter i virksomhetene. Sykehusansattes lønnstillegg blir forhandlet senere i vår.
YS Spekter krever reallønnsvekst4.4.2025 10:39:02 CEST | Pressemelding
– Prisene, og spesielt matvareprisene, har fortsatt å stige. Samtidig lar den varslede rentenedgangen vente på seg. Våre medlemmer i offentlig tjenesteyting trenger et betydelig lønnsløft også i år, sier Trond Ellefsen, forhandlingsleder for YS Spekter. Fredag 4. april starter lønnsoppgjøret for ansatte i virksomheter tilsluttet arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Høyesterett: Seiling og vakt i Kystvakten er å regne som pensjonsgivende inntekt3.4.2025 12:22:34 CEST | Pressemelding
I en dom fra Høyesterett torsdag 3. mars slås det fast at vakt- og seiling er å regne som fast inntekt, og dermed også pensjonsgivende.
Enighet i meklingen mellom YS og NHO: - Et ansvarlig lønnsoppgjør i dyrtida31.3.2025 17:45:34 CEST | Pressemelding
Streiken er avverget etter at YS og NHO kom til enighet mandag ettermiddag, etter få timers mekling. - Resultatet vil sikre våre medlemmer økt kjøpekraft, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
Fare for YS-streik fra 2. april: Oljenæringen, transport og servicebransjen rammes hardt hvis det blir streik28.3.2025 12:00:04 CET | Pressemelding
Dersom YS og NHO ikke blir enige innen meklingsfristen 1. april, tas til sammen over ett tusen medlemmer ut i streik i første omgang: Bussjåfører, oljearbeidere og ansatte i hotell- og restaurant. - En streik vil ramme hardt, men våre krav er rettferdige fordi vi tar ansvar for de mange som rammes av dyrtid og høye renter, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom