Mekling og fare for streik blant redningsmenn i Bristow Norway
Parat mekler på vegne av redningsmenn i Bristow Norway, tirsdag. Fra arbeidstidens start onsdag morgen kan det bli streik som i første omgang rammer redningshelikopter (SAR-Offshore) fra selskapets base i Bergen dersom Parat og NHO ikke blir enige om ny tariffavtale for redningsmenn.

Lars Petter Larsen leder forhandlingene på vegne av Parat, og sier utfordringen i meklingen er selskapets manglende vilje til å gi redningsmennene et lønnstillegg som er i samsvar med øvrige ansatte i selskapet.
– Vi forventer at redningsmennene får den samme prosentvise lønnsøkningen som andre kolleger i SAR-crewet allerede har fått i sitt tariffoppgjør. Under forhandlingene var ikke selskapet villige til å møte oss på et så opplagt krav, et krav det fra vår side ikke er mulig å fire på, sier Larsen.
Redningsmennene krever også kompensasjon for reiser til tjenestestedene
Forhandlingslederen sier at alle som er tilknyttet SAR-tjenesten (search and rescue, er forkortet SAR, red.anm.) i Bristow, med unntak av redningsmennene, har tariffestet en kompensasjonsordning for reiser til tjenestested på fritid. Av en eller annen grunn mener selskapet at redningsmennene skal være unntatt slik kompensasjon. Konkurrende selskap har allerede inkludert slike ordninger for sine redningsmenn, noe vi mener Bristow Norway nå også må gjøre, sier Larsen.
Han håper det skal være mulig å bli enige under meklingen slik at streik kan unngås.
– Vi håper konflikt kan unngås, og at selskapet sammen med NHO, har benyttet tiden godt fra brudd i forhandlingene og frem til vi nå er i mekling. Fra vår side skal vi være kreative og bruke tiden frem til midnatt godt, slik at vi forhåpentlig kan enes om en rettferdig avtale for våre redningsmenn, sier Larsen.
Nøkkelord
Kontakter
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Fra Nav til fast jobb – modellen som kan løse mangelen på fagfolk?21.3.2025 14:48:04 CET | Pressemelding
Mangel på kvalifiserte tannhelsesekretærer er en utfordring over hele landet. Et nytt samarbeid mellom Nav, fylkeskommuner og tannhelsebransjen har gitt oppsiktsvekkende gode resultater i Trøndelag og Akershus. Nå ønsker Parat at lignende tiltak skal settes i gang også i andre yrker.
Ny rapport om generell bevæpning av politiet19.3.2025 09:50:41 CET | Pressemelding
Til redaksjonen: Rapporten finner du som vedlegg til denne saken Norges Politilederlag (NPL) i Parat har over tid endret standpunkt og går nå tydelig inn for generell bevæpning av norsk politi. Økt trusselbilde, erfaringene fra midlertidig bevæpning og internasjonal praksis er blant hovedårsakene. På oppdrag fra NPL har Pål Lagestad, professor ved Nord universitet, utarbeidet en ny rapport, som konkluderer med at det meste taler for bevæpning.
Kan vi styrke Forsvaret ved å forsterke politiet?12.3.2025 10:55:39 CET | Pressemelding
Norges Politilederlag i Parat støtter innsatsen for å styrke Forsvaret og mener en slik satsing kan kombineres med å styrke sivilsamfunnet. Forbundsleder i Norges Politilederlag (NPL), Kjetil Ravlo, sier vi kan forsterke politiets evne til å håndtere både fred og krise, med styrker som kan inngå i Forsvaret ved krig.
Regjeringen griper inn mot redningsmenn i streik9.3.2025 22:22:00 CET | Pressemelding
Søndag kveld har regjeringen valgt å gripe inn i streiken mellom redningsmenn og ledelsen i Bristow Norway med tvungen lønnsnemd. Parats forhandlingsleder, Lars Petter Larsen, mener dette er et eksempel på hvordan arbeidsgiver misbruker lønnsnemd i en lovlig streik.
Redningsmenn i Bristow Norway frykter arbeidsgiver spekulerer i tvungen lønnsnemnd8.3.2025 15:40:45 CET | Pressemelding
Parat tok fredag ut ytterligere én redningsmann i streik og det er nå to, av totalt 20 redningsmenn som er i streik. Parats forhandlingsleder Lars Petter Larsen registrerer at Bristow Norway på bakgrunn av dette siste streikeuttaket har valgt å inntil videre suspendere all SAR-tjeneste på alle baser i hele landet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom