Sopra Steria

Gassco velger Sopra Steria som strategisk IT-partner

Del

Gassco sørger for at naturgass fra Norge fraktes til millioner av europeere. Sikre og effektive digitale løsninger er avgjørende for dette oppdraget. 

Gassco og Sopra Steria
Fra venstre: Heidi Ravndal, direktør for Digital Platform Services i Sopra Steria Stavanger, Kjell Rusti, administrerende direktør i Sopra Steria, Frode Leversund, administrerende direktør i Gassco og Randi Viksund, direktør for stab og forretningsstøtte i Gassco. Foto: Gassco Gassco

Naturgass fra Norge brukes til matlaging, oppvarming, transport og produksjon i hele Europa, og dekker rundt 30 prosent av naturgassforbruket i EU. Gassco mottar naturgass fra omtrent 60 felt på norsk sokkel og transporterer den til markeder i Europa via et 8600 kilometer langt rørledningssystem på havbunnen. Lengden på rørene tilsvarer avstanden fra Oslo til Bangkok! Fra de nordligste feltene tar det fem døgn for gassen å nå Tyskland. 

Forbereder seg på fremtiden 

Gassco har ansvaret for at naturgass fra norsk sokkel alltid kommer fram til det europeiske markedet i riktig mengde, kvalitet og tid. Nå har de valgt Sopra Steria som strategisk partner for å utvikle fremtidens IT-løsninger. 

– Vi sikrer gassens reise fra felt til marked og planlegger samtidig for fremtiden. Vår oppgave er å finne nye effektive løsninger. Vi skal ivareta dagens energiforsyning og samtidig rigge gassinfrastrukturen for energiomstillingen som kommer. Derfor er det viktig at IT-løsningene bygges og tilpasses fremtiden. Vi er glade for at Sopra Steria vil samarbeide med oss om dette, sier Frode Leversund, administrerende direktør i Gassco. 

Innovasjon, drift og infrastruktur 

Sopra Steria er valgt som leverandør på tre områder: IT-infrastruktur, sikkerhet og applikasjonsdrift, -utvikling og -forvaltning. Dette samarbeidet skal sikre fortsatt sikker drift, vekst og innovasjon. 

Kjell Rusti, administrerende direktør i Sopra Steria er takknemlig for at Gassco velger Sopra Steria som digital transformasjonspartner. 

– Gassco leverer en av de mest samfunnskritiske funksjonene i Europa, spesielt med dagens geopolitiske situasjon. Vi ser fram til å skape verdi for selskapet ved å bidra til deres digitale strategi. Dette arbeidet vil også utvikle oss som selskap og styrke vår satsing på Haugalandet, sier Rusti.

Kort om Gassco 

  • Gassco er et statsaksjeselskap, heleid av den norske stat ved Energidepartementet. 
  • Selskapet er operatør for 8600 kilometer med rørledninger, prosessanlegg, stigerørplattformer og mottaksanlegg. 
  • Leverte 117,6 milliarder standardkubikkmeter naturgass i 2024, tilsvarende 1295 TWh til fire land.  
  • 400 ansatte i fem land. 
  • Hovedkontor i Karmøy kommune, med anlegg i Tyskland, Belgia, Frankrike og Storbritannia. Ansvarlig for daglig drift av mottaksterminalene i disse landene. 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Gassco og Sopra Steria
Fra venstre: Heidi Ravndal, direktør for Digital Platform Services i Sopra Steria Stavanger, Kjell Rusti, administrerende direktør i Sopra Steria, Frode Leversund, administrerende direktør i Gassco og Randi Viksund, direktør for stab og forretningsstøtte i Gassco.
Foto: Gassco Gassco
Last ned bilde
Gassco og Sopra Steria
Fra venstre: Kjell Rusti, administrerende direktør i Sopra Steria, Frode Leversund, administrerende direktør i Gassco, Heidi Ravndal, direktør for Digital Platform Services i Sopra Steria Stavanger og Randi Viksund, direktør for stab og forretningsstøtte i Gassco.
Foto: Gassco Gassco
Last ned bilde

Om Sopra Steria

Sopra Steria er Norges ledende konsulentselskap innen digitalisering, innovasjon og bærekraft. Selskapet har gjennom en årrekke vært rangert som en av Norges beste arbeidsplasser. Som et av Europas største konsulentselskaper, bistår Sopra Steria store private selskaper og offentlige virksomheter med deres omstilling.  

Selskapet er opptatt av å skape verdi for sine kunder og samfunnet, og har som mål å skape en bedre og mer bærekraftig fremtid. 

Sopra Steria har 56 000 medarbeidere i 30 land, og hadde en omsetning på € 5,8 milliarder i 2023. I Norge sørger 3300 medarbeidere for en årlig omsetning på over 5,2 milliarder kroner i 2023. Selskapet har kontorer i Oslo, Stavanger, Trondheim, Bergen, Drammen, Hamar, Fredrikstad, Kristiansand og Tromsø. 

Sopra Steria ble kåret til Årets konsulentselskap i 2023 og 2024.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye