Gaupe lever med kun tre bein
31.1.2025 09:45:47 CET | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
Flere viltkamera som tilhører Norsk institutt for naturforskning (NINA) fanget i fjor opp ei gaupe som mangler nedre del av høyre frambein. Utrolig nok ser den ut til å klare seg godt.

Gaupa med tre bein ble første gang fotografert av et viltkamera nordøst for Moss i Våler kommune 17.juli i fjor. Den er senere observert på et viltkamera i Vestby kommune 16. november. Deretter ble den fanget opp på to viltkamera i Våler 29. november og 4. desember, som er siste observasjon.
Avstanden mellom kameraene betyr at den har brukt et areal på mer enn tohundre kvadratkilometer, og det på kun tre bein.
Virker i fin form
– Gaupa har kun tre fungerende bein, men ser fra bildene ut til å være i fin form. Vi vet ikke hvorfor den mangler en fot. Det kan være fra en skuddskade, skader etter påkjørsel, eller den kan ha satt seg fast på et vis, sier John Odden, prosjektleder av Scandcam.
Viltkameraene i området er satt ut av prosjektet Scandcam, som eies og driftes av Norsk institutt for naturforskning (NINA). Prosjektet bruker viltkamera til å studere og overvåke store rovdyr og andre arter i norsk natur.
Kan leve med skader
Ved å studere flekkemønsteret på pelsen til gaupa, er forskerne rimelig sikre på at de også har bilder av den samme gaupa fra 2023 og tidligere i 2024, da med alle beina intakt. Gaupa har klart seg i minst fem måneder med kun tre bein.
– Vi vet at mange ville dyr klarer seg med store skader. Det finnes eksempler på jerver og rådyr som har levd lenge med tre bein og til og med fått unger. Det er likevel oppsiktsvekkende at en spurtjeger som gaupa klarer å drepe byttedyr med bare et forbein, sier Odden.
Bruker viltkamera til naturovervåking
Du kan følge med på dyrene som passerer NINAs viltkameraer ved å besøke viltkamera.nina.no.
Scandcam har siden 2010 bistått i arbeidet med å overvåke antall familiegrupper av gaupe ved hjelp av viltkamera, og har et stort antall viltkamera flere steder i landet. Observasjoner av hunngaupe med unger benyttes i den årlige overvåkingen av familiegrupper, i regi av Rovdata (lenke). Siden 2021 har prosjektet også vært en sentral del av overvåkingen av villsvin.
– Vi jobber også med å se om det store nettverket av viltkamera kan benyttes til å overvåke flere pattedyrarter i en verden som er i endring på grunn av klimaendringer og forringelse av leveområder på grunn av menneskelig aktivitet, avslutter Odden i NINA.
Kontaktperson i NINA:
Nøkkelord
Kontakter
John OddenSeniorforskerNINA Oslo
Tel:91897175john.odden@nina.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Å overvåke restaurert natur har stor verdi for framtidige prosjekter25.2.2026 15:43:58 CET | Pressemelding
På Hjerkinn er naturen gradvis i ferd med å ta de restaurerte områdene tilbake. Systematisk overvåking over tid gir oss kunnskap om hva som har fungert godt og hvorfor
Her ser du hvor mye laks og sjøørret det er i elvene våre24.2.2026 11:51:22 CET | Pressemelding
Hvor mange laks og sjøørret gyter i elvene langs kysten vår? Nå finner du bestandstall fra 149 vassdrag samlet på ett sted.
Villreinkalver dør allerede før fødselen17.2.2026 13:24:11 CET | Pressemelding
Har rovdyra skylda for at så få villreinsimler har kalv? Ny forskning tyder på at bildet er mer nyansert.
Har påvist 51-55 ulver i Norge hittil i vinter13.2.2026 09:30:29 CET | Pressemelding
Påfyll av snø etter nyttår har gitt bedre sporingsforhold etter ulv på Østlandet. Så langt i vinter er det påvist 51-55 ulver i Norge, hvorav 32-34 kun i Norge. I Østfold er det dokumentert en ulveflokk med valpekull i Boksjøreviret.
Slik kan naturen bli tilgjengelig for flere barn med funksjonsnedsettelser11.2.2026 13:21:43 CET | Pressemelding
Barn og unge med funksjonsnedsettelser deltar i enda mindre grad enn andre barn i friluftsliv. Fysiske hindringer er ikke den eneste barrieren, viser ny forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom