Kraftig oppsving i boligprisforventningene
Boligprisforventningene nådde et nytt rekordnivå i januar, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer. Samtidig ble husholdningene kraftig styrket i troen på lavere renter fremover. – Dette peker mot økt temperatur i boligmarkedet, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.

Forventningene til boligprisene steg markant fra desember til januar, og nådde sitt høyeste nivå siden undersøkelsen startet i 2018. Hele 74 prosent av husholdningene forventer at boligprisene skal øke de neste 12 månedene, mens kun 4 prosent venter en nedgang.
Husholdningene tror på rentekutt
Andelen som forventer lavere renter det neste året økte kraftig i januar. Nå svarer 65 prosent at de tror boliglånsrenten vil være lavere om ett år, opp fra 51 prosent i desember. Til sammen svarte 86 prosent at de forventer enten uendrede eller lavere renter fremover.
–Rekordmange husholdninger venter boligprisvekst, og usikkerheten knyttet til lånekostnadene fremover er kraftig redusert. Dette gir liten grunn til å utsette boligkjøp, og dermed kan vi trolig vente oss høy etterspørsel i boligmarkedet fremover, forklarer Midsem.
Aldri målt høyere boligmarkedsbarometer
Optimistiske boligprisforventninger i kombinasjon med styrket tro på lavere renter fremover brakte boligmarkedsbarometerets totalindeks til et rekordhøyt nivå i januar, etter å ha holdt et høyt nivå gjennom hele 2024. Jobbtryggheten har avtatt litt i løpet av det siste året, til et nivå nær sitt historiske gjennomsnitt.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Karoline MidsemSjeføkonom
Tel:98488643hkm@nbbl.nowww.nbbl.noTonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nowww.nbbl.noBilder

Dokumenter
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Boligbyggelagene passerte 1,3 millioner medlemmer i 202411.4.2025 07:10:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av 2024 hadde norske boligbyggelag 1 330 000 medlemmer. Det er en kraftig vekst på nær 53 000 medlemmer det siste året.
Borettslagsprisene økte 5,9 prosent i første kvartal2.4.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 5,9 prosent fra fjerde kvartal i fjor til første kvartal i år, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger.
Husholdningene tror ikke lenger på rentekutt25.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Andelen husholdninger som venter rentekutt er halvert siden årsskiftet, og flertallet tror nå på uendrede boliglånsrenter de neste 12 månedene. Men nordmenn har fortsatt sterk tro på boligprisvekst, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for mars.
– Regjeringen villeder forbrukerne10.3.2025 15:33:53 CET | Pressemelding
Fjernvarmeboliger skal få bedre energikarakter enn boliger som varmes opp av strøm, varsler regjeringen. Det er å villede norske forbrukere, mener Norske Boligbyggelags Landsforbund.
Sterk tro på boligprisvekst25.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Husholdningene har fortsatt rekordhøy tro på boligprisvekst, og et flertall venter lavere renter fremover, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer. Men husholdningene er ikke like sikre på rentekutt som de var i januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom