Første spadetak for nytt kontorbygg på Linderud leir
Forsvarsbygg er i gang med å oppgradere Linderud leir i Oslo, som en del av forsvarsløftet. Nå får Krigsskolen nytt kontorbygg.

Sjef FHS Krigsskolen, oberst Geir Pettersen, trosset i går snøværet da han tok det første spadetaket for det nye kontorbygget i Linderud leir.
—Det nye kontorbygget er et resultat av godt samarbeid mellom Forsvarets høgskole sentralt, Forsvarsbygg og oss her på Krigsskolen. Bygget vil gi de ansatte på FHS Krigsskolen moderne og tidsriktige lokaler. FHS som utdanningsinstitusjon vokser med flere kadetter og ansatte i årene som kommer, og dette bygget er et viktig bidrag i veksten fremover. Linderud leir har et stort potensiale for videre utvikling av infrastruktur for hele forsvarssektoren, sa Pettersen.
—Tidsriktig og funksjonell eiendom, bygg og anlegg er en forutsetning for å bygge opp Forsvaret. Det nye kontorbygget svarer ut behovet for flere kontorplasser etter hvert som antall kadetter og ansatte ved Krigsskolen øker, sa Mari Ålerud, prosjektleder i Forsvarsbygg.
Bygget vil romme 87 kontorarbeidsplasser, med tilhørende fellesfunksjoner som møte- og grupperom. Verdien på kontrakten for kontorbygget er 79 millioner kroner. Entreprenør er AF-gruppen.
Det satses på Linderud leir
Totalt har Forsvarsbygg så langt inngått kontrakter for prosjekter i Linderud leir til en samlet verdi på over 200 millioner kroner. I tillegg til kontrakten for nytt kontorbygg omfatter disse:
- Rehabilitering og utbygging av messebygget i leiren gjennom en samspillentreprise med J.I. Bygg. Anslått verdi kontrakt: 80 millioner kroner.
- Rehabilitering av forlegning til verdi av 38 millioner kroner. Entreprenør: Park og anlegg AS
- Oppføring av midlertidig løsning for kontorer og undervisningsrom til verdi 27 millioner kroner. Entreprenør: Hibas AS
Miljøvennlige løsninger er prioritert
—Klima- og miljøarbeid er et satsningsområde i ny langtidsplan, og er også stadfestet i forsvarssektorens felles klima- og miljøstrategi. På Linderud har vi aktivt brukt tildelingskriteriene for å premiere ulike former for tiltak som vil være bra for klima og miljø. Vi er glade for å se at dette har gitt resultater, sier Marit Kristiansen, avdelingsdirektør anskaffelser i Forsvarsbygg.
Dette har blant annet ført til at entreprenørene på Linderud er forpliktet til å levere svært høy sorteringsgrad på byggavfall og en betydelig reduksjon i utslipp fra materialer i byggeprosjektene. Det vil også være økt grad av gjenbruk av materialer, for eksempel skal teglsten til fasaden på det nye kontorbygget gjenbrukes. I tillegg vil det i ett av prosjektene bli brukt utslippsfrie- og fossilfrie maskiner.
Kontakter
Pressevakt
Tel:47 7777 47pressevakt@forsvarsbygg.noBilder


Følg pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvarsbygg på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Ny kaserne åpner på Madla: – Dette er en god start på styrkingen av rekruttutdanningen vår4.6.2025 11:09:22 CEST | Pressemelding
Nå i juni vil en splitter ny kaserne stå klar for å ta imot nye rekrutter ved rekruttskolen KNM Harald Haarfagre i Madlaleiren i Stavanger. Dette er det første bygget som tas i bruk av en rekke planlagte byggeprosjekter i leiren årene som kommer.
Storsatsing på naturmangfold: Forsvarsbygg inngår rammeavtale verdt 70 millioner20.5.2025 14:43:28 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg styrker innsatsen for natur og miljø gjennom en ny rammeavtale for rådgivningstjenester innen naturmangfold, konsekvensutredning, klimatilpasning og naturrestaurering.
Nå starter anleggsarbeidet på Jan Mayen-første båt har gått20.5.2025 09:00:55 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg skal i praksis bygge et nytt samfunn ved at det etableres nytt stasjonsbygg, nye garasjer, nye båtnaust og ny nødforlegning på den vulkanske øya. Det aller meste av det som trengs for å fornye øysamfunnet må transporteres og losses fra båt, i et område med arktisk og krevende klima. Byggingen innebærer en stor logistikkoperasjon, som nå har startet.
Ny utbygging for Forsvaret i Troms19.5.2025 10:45:45 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg skal bygge ny garnisonshall på Camp Akkasæter i Målselv kommune. Storegga Entreprenør AS i Målselv har fått oppdraget, til ein verdi av over 160 millionar kroner. Utbygginga styrker Forsvarets evne til alliert øving og trening i Indre Troms.
Nye boliger styrker beredskapen13.5.2025 12:18:16 CEST | Pressemelding
På Skjold i Målselv kommune ruster Forsvarsbygg opp med nye boliger og oppgraderte fasiliteter. Bedre boforhold for personellet er ikke bare et trivselstiltak – det er et strategisk grep for å øke forsvarsevnen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom