Første spadetak for nytt kontorbygg på Linderud leir
24.1.2025 13:15:30 CET | Forsvarsbygg | Pressemelding
Forsvarsbygg er i gang med å oppgradere Linderud leir i Oslo, som en del av forsvarsløftet. Nå får Krigsskolen nytt kontorbygg.

Sjef FHS Krigsskolen, oberst Geir Pettersen, trosset i går snøværet da han tok det første spadetaket for det nye kontorbygget i Linderud leir.
—Det nye kontorbygget er et resultat av godt samarbeid mellom Forsvarets høgskole sentralt, Forsvarsbygg og oss her på Krigsskolen. Bygget vil gi de ansatte på FHS Krigsskolen moderne og tidsriktige lokaler. FHS som utdanningsinstitusjon vokser med flere kadetter og ansatte i årene som kommer, og dette bygget er et viktig bidrag i veksten fremover. Linderud leir har et stort potensiale for videre utvikling av infrastruktur for hele forsvarssektoren, sa Pettersen.
—Tidsriktig og funksjonell eiendom, bygg og anlegg er en forutsetning for å bygge opp Forsvaret. Det nye kontorbygget svarer ut behovet for flere kontorplasser etter hvert som antall kadetter og ansatte ved Krigsskolen øker, sa Mari Ålerud, prosjektleder i Forsvarsbygg.
Bygget vil romme 87 kontorarbeidsplasser, med tilhørende fellesfunksjoner som møte- og grupperom. Verdien på kontrakten for kontorbygget er 79 millioner kroner. Entreprenør er AF-gruppen.
Det satses på Linderud leir
Totalt har Forsvarsbygg så langt inngått kontrakter for prosjekter i Linderud leir til en samlet verdi på over 200 millioner kroner. I tillegg til kontrakten for nytt kontorbygg omfatter disse:
- Rehabilitering og utbygging av messebygget i leiren gjennom en samspillentreprise med J.I. Bygg. Anslått verdi kontrakt: 80 millioner kroner.
- Rehabilitering av forlegning til verdi av 38 millioner kroner. Entreprenør: Park og anlegg AS
- Oppføring av midlertidig løsning for kontorer og undervisningsrom til verdi 27 millioner kroner. Entreprenør: Hibas AS
Miljøvennlige løsninger er prioritert
—Klima- og miljøarbeid er et satsningsområde i ny langtidsplan, og er også stadfestet i forsvarssektorens felles klima- og miljøstrategi. På Linderud har vi aktivt brukt tildelingskriteriene for å premiere ulike former for tiltak som vil være bra for klima og miljø. Vi er glade for å se at dette har gitt resultater, sier Marit Kristiansen, avdelingsdirektør anskaffelser i Forsvarsbygg.
Dette har blant annet ført til at entreprenørene på Linderud er forpliktet til å levere svært høy sorteringsgrad på byggavfall og en betydelig reduksjon i utslipp fra materialer i byggeprosjektene. Det vil også være økt grad av gjenbruk av materialer, for eksempel skal teglsten til fasaden på det nye kontorbygget gjenbrukes. I tillegg vil det i ett av prosjektene bli brukt utslippsfrie- og fossilfrie maskiner.
Kontakter
Pressevakt
Tel:47 7777 47pressevakt@forsvarsbygg.noBilder


Følg pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forsvarsbygg på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forsvarsbygg
Tre nye mannskapsforlegninger bygges nå på Terningmoen leir23.6.2026 08:10:07 CEST | Pressemelding
De nye forlegningene i leiren i Elverum vil gi bosted til 576 soldater, og er en del av langtidsplanen «Forsvarsløftet». Terningmoen leir skal vokse som en del av styrkingen av Hæren og Forsvaret.
Forsvarsbygg signerte kontrakt for bygningsarbeider for nytt radaranlegg4.6.2026 11:20:17 CEST | Pressemelding
SR Entreprenør AS har fått oppdraget med å bygge det planlagte radaranlegget på Skykula i Bjerkreim kommune. Kontrakten har en verdi på 124 millioner kroner, inkl mva.
Forsvarsbygg har i dag mottatt Riksrevisjonens tilbakemelding for 2025-revisjonen1.6.2026 14:26:38 CEST | Pressemelding
Det er avdekket svakheter på flere områder.
To totalrenoverte kaserner på Bodin leir tas nå i bruk29.5.2026 08:52:08 CEST | Pressemelding
Torsdag ble to totalrenoverte kaserner på Bodin leir overlevert til Forsvaret. Et prosjekt som ivaretar Forsvarsbyggs bærekraftsmål, og samtidig sikrer gode boforhold for soldatene i Bodø.
Forsvarsministeren åpnet Camp Sleipner i Trøndelag26.5.2026 12:10:50 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg har, i tett samarbeid med Forsvaret, forberedt og etablert Camp Sleipner på Værnes garnison i Stjørdal kommune, Trøndelag. Fredag 22.mai ble mottakssenteret, som er viktig for alliert trening, mottak og forsterkning, formelt åpnet av statsråd Tore O. Sandvik (Ap).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom