Espen Marthinsen blir ny SVP Supply Chain Management & Development i XXL.
Den ledende sportskjeden i Norden, XXL, annonserer i dag at Espen Marthinsen er ansatt som ny Senior Vice President for Supply Chain Management & Development. Marthinsen tiltrer stillingen 3. februar 2025.

– XXL har startet på en spennende og viktig reise, og jeg gleder meg til å bli en del av den. Sammen skal vi utvikle løsninger som møter dagens behov og setter en ny standard for fremtidens varehandel, sier Marthinsen.
Vil lede viktige endringer i XXL
Simen Swanstrøm Helly-Hansen, EVP Category, Buying & Supply i XXL, har stor tro på hva Marthinsen vil tilføre selskapet.
– Espen er en svært sterk rekruttering for XXL. Han bringer med seg bred erfaring fra flere bransjer og vil spille en nøkkelrolle i å forbedre tilgjengeligheten hos XXL – en av våre Must Win Battles. Espen vil sørge for at vi møter kundens forventninger samtidig som han styrker samarbeidet på tvers av organisasjonen. Jeg vi spesielt nevne som avgjørende arbeidet med å optimalisere bruken av RELEX, vårt integrerte forsyningssystem, for å drive viktige endringer i avdelingen, sier Simen.
Erfaring og lønnsomhet
Med over 30 års erfaring fra bransjer som elektronikk, dagligvare og bygg, bringer Marthinsen med seg solid kompetanse innen logistikk og forsyningskjeder. Han kommer til XXL fra Elkjøp Nordic AS, hvor han de siste fire årene har vært Supply Chain Director. Der ledet han utviklingen av strategier, optimalisering av forsyningsmodeller og forbedring av last mile-leveranser.
Blant hans mange leveranser trekkes særlig arbeidet med å øke lønnsomheten og kundeservicenivået på tvers av mange produktkategorier. Marthinsen er en forkjemper for kunde- og markedsdrevne tilnærminger, differensierte løsninger og bruk av solide måleparametere for å sikre lønnsomhet og gjennomføringsevne.
En strategisk visjon for fremtiden
Ansettelsen av Marthinsen er en del av XXLs strategi for å styrke sin markedsposisjon ved å gjøre forsyningskjeden mer smidig, responsiv og tilpasset kundenes skiftende behov.
– Min ambisjon er å skape enda sterkere koblinger mellom strategier, verdikjeder og kundeopplevelser, forklarer Marthinsen. – Det er viktig å ta vare på det som allerede fungerer godt i XXL, samtidig som vi innoverer der det trengs. Jeg ser frem til å samarbeide med de dyktige teamene i XXL for å utvikle løsninger som setter en ny standard i varehandelen.
Om Espen Marthinsen
Marthinsen har en økonomiutdanning og en Master of Management in Supply Chain fra BI Handelshøyskolen. Han er også styremedlem i Logma, en interesseorganisasjon for logistikk og forsyningskjeder, der han bidrar til å videreutvikle fagområdet.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Christian ThommesenKommunikasjonsdirektør / SVP Corporate Communications
Tel:+47 918 21 387Jan.thommesen@xxl.noBilder


Sports unite all
Siden starten i 2001 har XXL vokst frem som en ledende destinasjon for sport og friluftsliv i Norden. XXL har idag over 80 varehus i Norge, Sverige og Finland og Nordens største sportsbutikk på nett. Vi tilbyr kjente merkevarer til de laveste prisene.
Følg pressemeldinger fra XXL
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra XXL på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra XXL
XXL utvider samarbeidet med norske BikeFolder17.3.2025 12:30:00 CET | Pressemelding
XXL tar sykkelservice til et nytt nivå med en omfattende oppgradering av sitt bookingsystem. Fra og med denne måneden har alle de 85 (snart 86) XXL-butikkene i Norden tatt i bruk BikeFolder – et norskutviklet skreddersydd system for sykkelbransjen.
Historisk utbetaling fra XXL til idretten – Teie IF med på laget17.3.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
XXL har gjort en rekordutbetaling til det nordiske idrettsforeningslivet i februar. Det bekrefter Jakob Gustafsson, Teamsales Manager i XXL, som på bare noen få år som ansvarlig har økt volumet med hele 26 prosent. Økningen for Norden mot fjoråret endte på 12 prosent, og den totale tilbakeføringen til idrettsforeningene er på 7 435 333 NOK – et steg mot en mer aktiv og inkluderende idrettsbevegelse for alle.
XXL inngår ny treårig avtale med BUA19.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
For tre år siden ble XXL bærekraftpartner med BUA. Samarbeidet har vært så vellykket at avtalen nå er forlenget med nye tre år. – Dessverre er det i dag mange barn og unge som faller utenfor aktivitetstilbudet, og ofte handler det om økonomi. Med BUA på laget senker vi terskelen og sammen sørger vi for at stadig flere opplever gleden av aktivitet, sier Malin Skulstad Driveklepp, bærekraftsjef i XXL.
Verdens største skismørekurs arrangeres i XXL-butikker over hele Norden27.1.2025 11:17:58 CET | Pressemelding
Den 26. februar starter Ski-VM i Trondheim, og som en oppladning til dette inviterer XXL og Swix til det som trolig er verdens største skismørekurs.
XXL lanserer M25, et nytt jaktvåpen fra Mauser.20.1.2025 13:37:57 CET | Pressemelding
Den 28. januar klokken 10:30 inviterer XXL til eksklusiv produktlansering av Mauser M25 på XXL Alna i Oslo. Dette er den norske lanseringen av det nye jaktvåpenet fra legendariske Mauser – samme dag som den globale avdukningen på Jagd & Hund-messen i Dortmund, Tyskland.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom