382 000 lette kjøretøy med bremsefeil på EU-kontroll
15.1.2025 12:21:09 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Fersk statistikk fra Statens vegvesen viser at 676 000 kjøretøy hadde mangler som måtte utbedres før godkjenning i 2024. Totalt 1,4 millioner kjøretøy ble kontrollert.

- Mange av disse manglene kunne vært unngått om bileier hadde fulgt opp vedlikeholdet av bilen bedre før EU-kontrollen, sier Leif Magne Halvorsen i Statens vegvesen.
Hele 27 prosent av de kontrollerte kjøretøyene hadde mangler ved bremsene. Det kan være for slitte bremseklosser og bremseskiver, rust på bremseskiver eller bremserør, eller for svak bremseeffekt.
- Vi ser også at elektriske kjøretøy har en høyere andel feil på bremsene enn fossildrevne kjøretøy. Dette kan skje fordi elbilersjåfører på grunn av regenerering bruker bremsene mindre slik at bremsene ruster. Det er viktig for trafikksikkerheten å avdekke slike feil, sier Leif Magne Halvorsen.
346 000 med feil på lykter, reflekser og elektrisk utstyr
En annen gjenganger er feil på lykter, reflekser og annet elektrisk utstyr. Hele 25 prosent av de kontrollerte kjøretøyene hadde feil innenfor denne kategorien. Dette er tilsvarende andel som i 2023.
- Vi oppfordrer alle til å jevnlig sjekke om lysene på bilen fungerer. Dette er spesielt viktig nå i den mørke årstiden. Ta en ekstra sjekk av lys og få rettet eventuelle feil før EU-kontrollen. Da slipper du krav om etterkontroll for å få bilen godkjent, hvis den ellers er i forskriftsmessig stand, sier Halvorsen.
Bytt slitte slitedeler
Den tredje største feilkategorien er aksler, hjul, dekk og hjuloppheng. 22 prosent av kjøretøyene hadde feil med dette.
–Deler som er i bevegelse blir slitt på alle biler. Ved å følge bilens vedlikeholdsprogram, sjekke mønsterdybden på dekkene jevnlig, og å oppsøke et godkjent verksted ved unormale lyder fra bilen på ujevnt underlag, kan man oppdage slike feil fortløpende. Slik unngår du å kjøre med alvorlige feil mellom kontrollene, og får samtidig mindre risiko for at bilen ikke blir godkjent i EU-kontrollen, sier Halvorsen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Rv. 9 nord for Vennesla åpner i morgen19.3.2026 14:55:48 CET | Pressemelding
I morgen, fredag 20. mars kl. 14 er det slutt på omkjøring via Vennesla sentrum for reisende langs rv. 9. Forbi anleggsstedet ved Hornskilen blir det enveiskjøring og lysregulering.
E6 i Rosten er åpen igjen etter et steinskred i går kveld19.3.2026 12:43:42 CET | Pressemelding
E6 i Rosten sør for Dombås er åpen for trafikk igjen etter at et nytt steinskred traff vegen seint onsdag kveld. Statens vegvesen har sprengt bort steinen og ryddet E6.
Økt trafikksikkerhet på E18 ved Songe – starter strekningsmåling19.3.2026 07:27:03 CET | Pressemelding
Fredag 20. mars kl.11 åpnes automatisk gjennomsnittsfartsmåling av fart på E18 gjennom Songe. Målet er færre ulykker og økt trygghet for alle som ferdes på strekningen.
Mandag 23. mars: Militære kolonner fra Åndalsnes til Rena18.3.2026 16:53:25 CET | Pressemelding
Øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Søndag 23. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Åndalsnes og Rena.
Søndag 22. mars: Militære kolonner fra Orkanger til Værnes18.3.2026 16:42:09 CET | Pressemelding
NATO-øvelsen Cold Response 2026 er nå avsluttet. Lørdag 22. mars fra kl. 08.00 og gjennom dagen blir det militære kolonner på E39 og E6 mellom Orkanger og Værnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom