Ny rapport: Små skoler sliter med å finne kompetente lærere
En kartlegging viser at 20 til 40 prosent av skolene sliter med å få tak i lærere med riktig kompetanse. Utfordringene er størst på små skoler, i distriktene og på de laveste trinnene.

Lærerutdanningene for grunnskolen har tradisjonelt hatt et bredt utvalg av fag. Men dette kan endres i fremtiden.
– Det er færre lærerstudenter som nå velger fag som kunst og håndverk, mat og helse, og kristendom, religion, livssyn og etikk (KRLE). I tillegg har få nyutdannede lærere undervisningskompetanse i språkfag som fransk, tysk og spansk, sier Merete Helle, seniorrådgiver i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir).
Flere høyskoler og universitet vurderer å kutte i fagtilbudene sine på grunn av færre søkere og strammere økonomi. Dette kan gjøre det enda vanskeligere for skoler å få tak i lærere med den kompetansen de trenger.
– Når færre studenter velger disse fagene, blir det vanskeligere å skaffe lærere som kan undervise i dem. Skolene risikerer å stå uten nødvendig kompetanse, særlig i språkfag og praktisk-estetiske fag, sier Helle.
Trenger lærere som kan undervise i flere fag
Nyutdannede grunnskolelærere har færre fag de underviser i enn før, men små skoler trenger lærere som kan undervise i flere fag.
– Siden utdanningen som grunnskolelærer ble femårig i 2017, har flere valgt å spesialisere seg i de store skolefagene som norsk, matematikk, samfunnsfag, kroppsøving og engelsk. Dette gjør det vanskelig for skolene å dekke behovet i andre fag, sier Helle.
Lærerstudent Axel Stenstadvold fra Høgskulen på Vestlandet har valgt en klassisk fagkombinasjon med samfunnsfag, kroppsøving, norsk og matematikk.
– Jeg valgte fag ut fra interesse, men noen studenter tenker nok mer strategisk på jobbmuligheter, sier han.
Tror ikke det blir vanskelig å få jobb
Selv om Stenstadvold har valgt en vanlig kombinasjon av fag, er han ikke særlig bekymret for å finne seg en jobb etter endt utdanning.
– Jeg kommer nok til å søke jobb i en av de store byene. Jeg er åpen for å jobbe på alle trinn på barneskolen, så jeg tror ikke det blir vanskelig å få en jobb, sier Stenstadvold.
Han er også åpen for å undervise i flere fag, også utenfor sin spesialisering:
– Selv om jeg ikke har engelsk som undervisningsfag, er jeg åpen for å undervise i engelsk på de laveste trinnene på barneskolen. Der er det ofte viktigere med god pedagogikk enn dyp fagkompetanse, sier han.
Det er nok flere lærere enige i. Hele 60 prosent av lærerne som underviser i engelsk på 1.-4. trinn på grunnskolen, mangler formell kompetanse i form av 30 studiepoeng.
Nøkkelord
Kontakter
Nikolas Dale SkjerpingRådgiverKommunikasjon
Pressekontakt HK-dir (09.00 - 16.00)
Pressekontakt Samordna opptak
Bilder


Lenker
Om oss
Direktoratet for høgare utdanning og kompetanse (HK-dir) vart etablert 1. juli 2021, og er underlagt Kunnskapsdepartementet. Direktoratet er eit resultat av samanslåinga av Diku, Kompetanse Norge, Universell og deler av Unit og NSD. Direktoratet vil også få oppgåver frå NOKUT.
Direktoratet har eit samla, nasjonalt ansvar for forvaltningsoppgåver innan høgare utdanning, høgare yrkesfagleg utdanning og kompetansepolitikk. Vi er fagleg rådgjevar for Kunnskapsdepartementet, set i verk politikken og samordnar verkemidla.
Direktoratet skal bidra til å utvikle kvaliteten i utdanning og opplæring, styrke det internasjonale samarbeidet og bidra til digital omstilling av universitet og høgskolar. Vi jobbar for å løfte kompetansen i befolkninga, gjere utdanning og opplæring av høg kvalitet tilgjengeleg for alle heile livet, og sikre arbeidslivet tilgang på kompetent arbeidskraft.
Følg pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir)
Flere studenter velger Kina igjen17.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Studentutveksling mellom Norge og Kina har tatt seg opp igjen etter pandemien. I 2024 reiste 172 norske studenter på utveksling til Kina, mens 217 kinesiske studenter kom til Norge. Det viser et notat fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
IKT-studier: Første nedgang på bachelor, men rekordtall på master16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
For første gang på ti år går antallet nye IKT-bachelorstudenter ned. Det viser tall fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
– Eit førebilete for andre institusjonar27.11.2025 09:46:32 CET | Pressemelding
Høgskulen i Volda er tildelt prisen som Årets Erasmusinstitusjon 2025.
Ni av ti elever på utveksling anbefaler andre å dra25.11.2025 11:00:22 CET | Pressemelding
– Det er bra at elevene som reiser på utveksling i videregående opplæring, kommer hjem med positive opplevelser i bagasjen. Samtidig skulle vi gjerne sett at enda flere elever valgte å dra.
Millionpris til Fagskulen Vestland for tett samarbeid med industrien5.11.2025 14:40:15 CET | Pressemelding
Fagskulen Vestland vinner Utdanningskvalitetsprisen for høyere yrkesfaglig utdanning 2025 for sitt arbeid med Stordmodellen – et samarbeid mellom fagskole og industri som kombinerer arbeid og utdanning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom