Enighet i forhandlingene mellom Parat og Virke
Det er oppnådd enighet i forhandlingene for helse, utdanning og kultur (HUK-området). Parats forhandlingsleder, Bjørn Are Sæther, sier resultatene korresponderer med resultatene i statsoppgjøret og beslutningen fra rikslønnsnemda.

Oppgjøret dekker følgende overenskomster:
* Landsoverenskomst for høyskoler.
* Landsoverenskomst for museer og andre kulturinstitusjoner.
* Landsoverenskomst for virksomheter (inkl. både paragraf 26 og 27).
Sæther sier oppgjøret har den samme rammen som oppnådd både i frontfaget og i staten.
– Det gis et sentralt generelt tillegg til alle på 0,75 prosent pr. dato av den faste årslønnen med virkning fra 1. mai 2024. Det er også avsatt midler til lokale lønnsforhandlinger, innenfor en ramme på 2,15 prosent pr. dato av lønnsmassen med virkning fra 1. mai 2024, sier han.
Forhandlingslederen sier det også er enighet om å gå over fra lønnstrinn til kronebeløp, slik man gjorde i statens tariffavtale.
– Videre har vi oppnådd en del forbedringer på bestemmelser i overenskomstene innen lønnspolitikk og livsfasepolitikk, sier Sæther.
Frist for gjennomføring av de lokale lønnsforhandlingene er satt til 15. mars 2025. Samtidig er virkningstidspunktet for lokale tillegg 1.mai 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn Are SætherRådgiver i Parat
Tel:959 77 054bas@parat.comTrygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
– Generell bevæpning er en tillitserklæring til norsk politi4.4.2025 18:37:57 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå Arbeiderpartiet, sammen med de andre større partiene på Stortinget, går inn for generell bevæpning av norsk politi.
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening blir en del av Parat31.3.2025 10:33:07 CEST | Pressemelding
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening (NML) med historie tilbake til 1914, er den nest største frittstående fagforeningen innen meieriindustrien. Landsmøtet har gjort vedtak om innmelding i Parat og blir en underorganisasjon med full virkning fra 1. september.
Fra Nav til fast jobb – modellen som kan løse mangelen på fagfolk?21.3.2025 14:48:04 CET | Pressemelding
Mangel på kvalifiserte tannhelsesekretærer er en utfordring over hele landet. Et nytt samarbeid mellom Nav, fylkeskommuner og tannhelsebransjen har gitt oppsiktsvekkende gode resultater i Trøndelag og Akershus. Nå ønsker Parat at lignende tiltak skal settes i gang også i andre yrker.
Ny rapport om generell bevæpning av politiet19.3.2025 09:50:41 CET | Pressemelding
Til redaksjonen: Rapporten finner du som vedlegg til denne saken Norges Politilederlag (NPL) i Parat har over tid endret standpunkt og går nå tydelig inn for generell bevæpning av norsk politi. Økt trusselbilde, erfaringene fra midlertidig bevæpning og internasjonal praksis er blant hovedårsakene. På oppdrag fra NPL har Pål Lagestad, professor ved Nord universitet, utarbeidet en ny rapport, som konkluderer med at det meste taler for bevæpning.
Kan vi styrke Forsvaret ved å forsterke politiet?12.3.2025 10:55:39 CET | Pressemelding
Norges Politilederlag i Parat støtter innsatsen for å styrke Forsvaret og mener en slik satsing kan kombineres med å styrke sivilsamfunnet. Forbundsleder i Norges Politilederlag (NPL), Kjetil Ravlo, sier vi kan forsterke politiets evne til å håndtere både fred og krise, med styrker som kan inngå i Forsvaret ved krig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom