Tilsyn på Svalbard: Flere feil og mangler i innkvartering
Arbeidstilsynet avdekket en rekke feil og mangler under tilsyn på Svalbard i forrige uke uken. -Særlig fant vi mangler knyttet til sikkerhet i innkvartering, sier seksjonsleder.

– Vi har dessverre avdekket en del mangler ved innkvartering av arbeidstakere. Vi fant til dels store mangler når det gjelder brannsikkerhet. Dette er alvorlig med tanke på de som bor der, men som også spesielt alvorlig på et sted som Svalbard, sier seksjonsleder Øystein Andersen i Arbeidstilsynet.
Arbeidstilsynet har gjennomført tilsyn i Longyearbyen og omegn, med fokus på seriøse og anstendige arbeidsvilkår, og da særlig forsvarlig innkvartering av arbeidstakere. Det er mange tilreisende arbeidstakere som jobber på Svalbard og som er avhengige av innkvartering.
Brannfare
Innkvartering som arbeidsgiver stiller til rådighet for arbeidstaker, skal være forsvarlig utført, innredet og vedlikeholdt og forsvarlig med hensyn til brann og elsikkerhet.
– Vi har sett grove mangler knyttet til brannvarslingsutstyr, slokkeutstyr og rømningsveier. Videre er det løsninger knyttet til installasjon og bruk av elektrisk anlegg, som åpenbart gir stor fare for overbelastning, varmgang og dermed brannfare. Longyearbyen El-tilsyn er varslet om dette, sier seksjonslederen.
Arbeidstilsynet avdekket under tilsynene tilfeller der det var nærmest total mangel på fungerende brannvarslingsutstyr, utdatert slokkeutstyr kombinert med manglende eller mangelfulle rømningsveier.
– Tidlig deteksjon av branntilløp og mulighet for slokking og rømning, er kritisk viktig under de klimatiske forhold vi har på Svalbard. Da vi var på stedet, var det -18 og frisk vind. En brann under slike forhold vil være svært alvorlig. Vi har måtte gi pålegg om utbedring på stedet med svært korte frister, som alternativ til å stanse innkvarteringen med umiddelbar virkning, sier Øystein Andersen.
Mange utenlandske arbeidstakere
Tilsynsaktiviteten har vært rettet mot virksomheter innen overnatting, servering, renhold og turisme. Dette er bransjer med mange ansatte og ofte stor andel utenlandske arbeidstakere. Erfaringsmessig er disse mer utsatt og sårbar for useriøse arbeidsforhold.
– Vi har også forhold knyttet til oppbevaring av våpen som ansatte har fått utlevert fra arbeidsgiver, til beskyttelse mot isbjørn for seg og gjester. Disse var ikke oppbevart forsvarlig og her må arbeidsgiver gjøre tiltak for å hindre skader eller ulykker.
Ved tilsyn på innkvarteringssteder har vi også hatt et tett og godt samarbeid med Longyearbyen brann og redning, sier Andersen.
Veien videre
– Vi har også hatt fokus på om arbeidstidsbestemmelsene overholdes i de virksomhetene vi har hatt tilsyn. Vi vil nå tilskrive virksomhetene og be om ytterligere dokumentasjon knyttet til blant annet arbeidstid og arbeidsavtaler, sier seksjonslederen.
Videre oppfølgning og eventuelle reaksjoner, vil skje etter at Arbeidstilsynet har fått vurdert innsendt dokumentasjon.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt ArbeidstilsynetPressekontakt
Tel:40031788presse@arbeidstilsynet.noFølg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Kravene til psykososialt arbeidsmiljø utdypes i nye forskriftsbestemmelser19.12.2025 13:56:37 CET | Pressemelding
Når arbeidsmiljølovens krav til psykososialt arbeidsmiljø presiseres fra 1. januar, kommer det samtidig nye forskriftsbestemmelser. Bestemmelsene konkretiserer hvordan virksomhetene skal jobbe systematisk og forebyggende med det psykososiale arbeidsmiljøet.
Flerspråklig chatbot skal gi bedre vern for utenlandske arbeidstakere19.12.2025 11:54:32 CET | Pressemelding
Arbeidstilsynet lanserer flerspråklig chatbot. Den nye løsningen kan svare på 12 språk og gjøre det enklere for utenlandske arbeidstakere å få korrekt og tilgjengelig informasjon på eget språk – et viktig tiltak for å forebygge sosial dumping og arbeidslivskriminalitet.
Bygningsplatene som er solgt i Norge inneholdt rundt fem prosent asbest19.12.2025 09:04:52 CET | Pressemelding
Analyser av de asbestholdige platene som er solgt i Norge, viser at platene inneholder mer asbest enn først antatt.
Disse regelverksendringene gjelder fra 1. januar18.12.2025 13:08:27 CET | Pressemelding
1. januar 2026 trer flere endringer i arbeidsmiljøregelverket i kraft. Endringene gir krav om HMS-kort i varebilbransjen og tydeliggjør reglene om psykososialt arbeidsmiljø. I tillegg kan jordbruksforetak leie inn avløsere og regel om bedriftsinterne aldersgrenser avvikles.
Snart blir reglene for psykososialt arbeidsmiljø tydeligere11.12.2025 14:18:11 CET | Pressemelding
Fra 1. januar presiseres arbeidsmiljølovens krav til et fullt forsvarlig psykososialt arbeidsmiljø. Endringene skal gjøre det enklere for arbeidsgivere å forstå hva psykososialt arbeidsmiljø kan handle om, og hvordan de kan sikre et godt og trygt arbeidsmiljø for sine ansatte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom