Nye studieprogrammer i Mat, teknologi og helse ved NMBU
– Mat angår oss alle. Gjennom studieprogrammene i mat, teknologi og helse skal vi utdanne mennesker som vil være svært relevante for arbeidslivet i tiden framover, og som har en dyp forståelse for fagområdene matvitenskap, ernæring og prosessering av råvarer. Studentene våre skal ta med seg bred kunnskap om hvordan maten vi spiser er bygget opp, hvor den kommer fra, hvordan den best behandles, og hvordan den påvirker helse, miljø, klima og samfunn, sier NMBU-professor Harald Carlsen. Han er leder for programrådet for matvitenskap ved universitetet.

Fra og med våren 2025 blir det endringer i studietilbudet innen fagområdet matvitenskap ved NMBU. Det som i dag er en femårig mastergrad i matvitenskap og ernæring, gjøres om til en treårig bachelorgrad og en toårig mastergrad.
De nye studieprogrammene får også nye navn: Bachelor og Master i Mat, teknologi og helse.
Mer fleksibilitet i studiene
– Vi ser at studentene ønsker seg flere valgmuligheter og mer fleksibilitet i studieløpet, og det ønsker vi å gi dem med disse endringene, sier Carlsen.
Med den nye ordningen kan studenter gjøre seg ferdig med studiene etter tre år, og da gå ut med en bachelorgrad. Hvis de ønsker å studere videre til master, kan de fortsette med den nye, toårige mastergraden i Mat, teknologi og helse. Det vil også være gode muligheter for å søke overgang mellom bachelorprogrammene i kjemi, bioteknologi og mat, teknologi og helse de første årene, ettersom studieprogrammene har mange av de samme innføringsemnene.
I den nye bachelorgraden er det et åpent semester hvor studentene kan velge flere emner enten på utveksling i utlandet, ved andre fakulteter på NMBU eller ved andre utdanningsinstitusjoner i Norge. Dette gir dem muligheten til å fordype seg i temaer de er spesielt interessert i allerede på bachelor-nivå.
Nye opptakskrav
Opptakskravene til bachelorgraden i Mat, teknologi og helse vil være annerledes enn tidligere opptakskrav til studier i matvitenskap. Der du før måtte oppfylle realfagskravet i den kravkoden som heter REALFA for å søke graden i matvitenskap, må du nå oppfylle realfagskravet gitt i kravkoden som heter MATTEK.
Studieveileder Simon Gustafson Bruerberg forklarer hva dette betyr:
– Denne endringen åpner opp for en ny vei inn i disse studiene for kandidater med fagbrev som ønsker større faglig fordypning. Dette vet vi er en kombinasjon som er meget attraktiv for industrien!
Store jobbmuligheter
Matindustrien er en av Norges største industrier. Over 50 000 personer i alle landets fylker er ansatt i denne næringen.
Det er en stor og spennende industri med mange jobbmuligheter. To av tre bedrifter i NHO Mat og Drikke oppga i år å ha et udekket kompetansebehov. Kandidater med utdannelse innen matvitenskap er svært attraktive til disse jobbene.
– Våre undersøkelser viser at 9 av 10 av våre studenter i matvitenskap har fått en relevant jobb innen seks måneder etter at de var ferdige med studiene, forteller Bruerberg.
Les karriereintervjuer med noen av våre tidligere studenter
Mat, helse og miljø
Studieprogrammene tar for seg de kjemiske byggeklossene i maten og hvordan de påvirker kroppen. Som student vil du tilegne deg kunnskap og ferdigheter om prosessering av råvarer og utvikling av nye matprodukter, og hvordan summen av det vi spiser påvirker folkehelsen og globale klimaendringer.
– Det er snakk om komplekse problemstillinger. Vi skal forstå hva mat egentlig er, hvordan den kjemisk er bygget opp og hvordan den påvirker oss, sier Carlsen.
Studentene lærer blant annet også om prosessering av råvarer, bruk av prosessutstyr, forbrukeradferd, emballasjeteknologi, hygiene, måling av kvalitet, næringsmiddelkjemi og mikrobiologi.
Krav til sunn og god mat
Professor Siv Skeie underviser i prosessfagene på studiene. Hun forklarer:
– Samfunnet vårt er bygget opp slik at matproduksjonen må skje på en industriell måte dersom alle skal få nok mat. Det er ikke slik at vi alle har vårt eget jordstykke der vi kan dyrke den maten vi trenger. I vår del av verden er også kravene fra forbrukerne varierte. I tillegg til nok og sunn mat, vil de ha variasjon, nye produkter, nye matopplevelser og av og til bare nytelse, hvilket kan bety usunn mat. Mange foretrekker også mat som krever lite tid til tilberedelse, sier hun.
Viktig for hele verden
– I et globalt perspektiv har matvareindustrien en utfordring med å skaffe nok mat til en stadig voksende befolkning. Maten skal helst også være både sunn og bærekraftig, sier Skeie.
NMBU-professorene mener klimaendringene og livsstilssykdommer gjør at vi må endre maten vi spiser i årene framover.
– Utfordringene innen klima og helse kan gjøre at vi må forandre på maten vi spiser framover. Da er det viktig at vi har sterke fagmiljøer som forstår og studerer disse problemstillingene, sier Carlsen.
Fakta om studieprogrammene
Bachelor i Mat, teknologi og helse
- Treårig bachelorgrad ved NMBU – Norges miljø og biovitenskapelige universitet
- Studentene får en grundig forståelse av hvordan maten vi spiser blir til – fra råvarer til ferdige produkter.
- De bruker prinsipper fra biologi, kjemi og fysikk til å utforske alt fra matens kjemiske oppbygning til hvordan produksjonsteknologi, mattrygghet, ernæring og helse henger sammen.
- Søknadsfrist er 15. april 2025 via Samordna Opptak
- Studiestart: August 2025
- Opptakskrav: Generell studiekompetanse + spesielle opptakskrav (MATTEK)
Master i Mat, teknologi og helse
- Toårig mastergrad ved NMBU – Norges miljø og biovitenskapelige universitet
- Masterprogrammet gir studentene dyp innsikt i produksjon, kvalitet og helseaspekter knyttet til trygg og bærekraftig mat.
- Studentene får delta i forskning og bruke moderne utstyr for matinnovasjon og -utvikling.
- Programmet tilbyr tre studieretninger for fordypning: 1) Produksjon og utvikling av næringsmidler, 2) Matvaretrygghet, -kvalitet og -hygiene og 3) Ernæring, biomedisin og helse.
- Søknadsfrist er 15. april 2025
- Opptakskrav: Bachelorgrad i mat, teknologi og helse, matvitenskap eller tilsvarende
Kontakter
Harald CarlsenProfessor NMBU
Tel:67232453harald.carlsen@nmbu.nowww.nmbu.no/om/ansatte/harald-carlsenTonje Lindrup RobertsenKommunikasjonsrådgiverFakultet for kjemi, bioteknologi og matvitenskap, NMBU
Tel:+47 67 23 29 48Tel:+47 95 27 30 77tonje.robertsen@nmbu.noBilder







Lenker
Om oss
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Nye FN-forpliktelser om bærekraftige og rimelige boliger15.10.2025 13:49:17 CEST | Pressemelding
Mer enn 30 europeiske ministre og representanter har forpliktet seg til å ta grep mot boligkrisen i Europa, inkludert Norge. Blant de lovede tiltakene er regulering av korttidsutleie til turister.
— Satser ikke nok på kunnskapsbasert beredskap15.10.2025 12:04:52 CEST | Pressemelding
Regjeringen legger i årets statsbudsjett stor vekt på beredskap. — Det er både riktig og viktig, men satsingen er for smal. Skal Norge rustes for framtidens kriser, må forskning og utdanning stå mer sentralt i beredskapsarbeidet, sier NMBU-rektor Solve Sæbø.
NMBUs eksperter på flom, overvann og skred3.10.2025 15:49:43 CEST | Pressemelding
Behov for å få en forsker til å kommentere saker om flom, overvann og skred? Se vår ekspertliste
Skogens planter koloniserer Arktis og kan endre tundraens landskap24.9.2025 12:58:19 CEST | Pressemelding
Planter fra sør er på vei nordover og forandrer Arktis. Nå advarer forskere om at denne grønne invasjonen kan få store konsekvenser for både klima, dyreliv og mennesker.
Biofilm: Risiko for sykdomsspredning og antibiotikaresistens17.9.2025 07:53:56 CEST | Pressemelding
Ny forskning fra 70-årsjubilant fra Bærum viser at bakteriesamfunn kalt biofilm kan bidra til utvikling og spredning av både sykdomsfremkallende og antibiotikaresistente bakterier i matproduksjonskjeden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom