EUs vedtak om å la 17-åringer kjøre lastebil møter motstand i Norge
9.12.2024 08:51:28 CET | Yrkestrafikkforbundet | Pressemelding
EU-parlamentet har nylig vedtatt å åpne for at ungdom ned til 17 år kan kjøre tunge kjøretøy under oppsyn av en erfaren sjåfør, med mulighet for å kjøre alene fra fylte 18 år. Forslaget, som er ment å avhjelpe sjåførmangel i Europa, møter sterk motstand fra Yrkestrafikkforbundet (YTF). Forbundet frykter at en senking av aldersgrensen vil gå på bekostning av sikkerheten på veiene og advarer norske myndigheter mot å følge EU i dette spørsmålet.

Et kontroversielt forslag
Forslaget fra EU legger opp til at unge sjåfører kan begynne opplæring på lastebil allerede som 17-åringer. Etter ett år med oppsyn av en erfaren sjåfør, vil de kunne kjøre alene fra fylte 18 år. Selv om dette regelverket i utgangspunktet gjelder EU-land, kan slike vedtak påvirke også norske regler.
YTF er skeptiske til hvorvidt så unge sjåfører er modne nok til å håndtere tunge kjøretøy. Forbundsleder Jim Klungnes peker på at lastebilkjøring ikke bare handler om tekniske ferdigheter, men også om erfaring og dømmekraft i krevende trafikksituasjoner:
– Sjåførmangel er en utfordring vi må ta på alvor, men løsningen ligger ikke i å senke aldersgrensen. I stedet må vi rette innsatsen mot å gjøre yrket mer attraktivt gjennom bedre lønns- og arbeidsvilkår, tryggere arbeidsmiljø og en styrking av utdanningsløpene, påpeker Klungnes.

Sjåførmangelen krever langsiktige løsninger
YTF anerkjenner utfordringene med sjåførmangel både i Norge og Europa, men understreker at løsningen ikke ligger i å senke aldersgrensen. I stedet peker de på tiltak som kan gjøre yrket mer attraktivt for voksne og erfarne sjåfører:
- Forbedrede arbeidsvilkår: Konkurransedyktige lønninger og trygge arbeidsforhold kan bidra til å rekruttere og beholde kvalifiserte sjåfører.
- Tilrettelegging av arbeidstid: Mindre belastende arbeidstidsordninger og bedre turnuser kan gjøre yrket mer attraktivt og redusere helsebelastningen knyttet til skiftarbeid og lange arbeidsdager.
- Bedre utdanning: Mer omfattende og grundig opplæring vil sikre at nye sjåfører er godt forberedt.
- Bedre infrastruktur: Flere døgnhvileplasser med gode fasiliteter er nødvendig for å styrke sikkerheten og arbeidsmiljøet.
YTF oppfordrer til å opprettholde dagens aldersgrense
I brevet YTF nylig oversendte til samferdselsminister Jon-Ivar Nygård, anbefaler forbundet at Norge beholder dagens aldersgrense på 21 år for lastebilkjøring. Forbundet vil følge opp saken og jobbe for at sikkerhet og kvalitet fortsatt står i sentrum for norsk transportpolitikk.
– Vi må ikke la kortsiktige løsninger på sjåførmangel gå på bekostning av trafikksikkerheten. Yrkessjåfører har et stort ansvar, og dette ansvaret krever både modenhet og erfaring, avslutter Klungnes.
Nøkkelord
Kontakter
Adrian PraconKommunikasjonssjefYrkestrafikkforbundet
Tel:+4793404436adrian@ytf.noBilder


Lenker
For en arbeidsdag å leve med og en lønn og leve av
Yrkestrafikkforbundet er et landsdekkende fagforbund bestående av 13.000 medlemmer i mange ulike deler av transport- og logistikkbransjen. Våre medlemmer jobber innen buss, gods, lager og logistikk, bane, funksjonærer, taxi, bilbergere, anleggstransport, kran, miljøtransport, mobilitetsbransjen og parkering. YTF er en del av Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund – YS

Følg pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Yrkestrafikkforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Yrkestrafikkforbundet
Enighet i meklingen: Streik i PostNord avverget18.5.2026 23:24:15 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) og NHO Logistikk og Transport er blitt enige i meklingen på logistikk-, havn- og speditøroverenskomsten. Dermed blir det ingen streik ved PostNord-terminalene, og pakke- og vareleveringer går som normalt.
YTF varsler streikeuttak i PostNord: Kan ramme pakkeleveringer i hele landet13.5.2026 17:06:52 CEST | Pressemelding
Yrkestrafikkforbundet (YTF) varsler streikeuttak i PostNord dersom meklingen med NHO Logistikk og Transport ikke fører fram mandag 18. mai. En streik kan få konsekvenser for pakkeleveringer og vareflyt flere steder i landet.
43 prosent vet ikke om de får lovpålagt norsk minstelønn30.4.2026 12:22:41 CEST | Pressemelding
YTFs ferske grenseundersøkelse avdekker stor usikkerhet om lønn blant utenlandske lastebilsjåfører på norske veier. Bare én av fem svarer at de får norsk minstelønn når de kjører innenlands i Norge.
Enighet i bussoppgjøret24.4.2026 08:30:57 CEST | Pressemelding
Det er enighet i lønnsforhandlingene for bussjåførene. Forhandlingene for bussjåførene startet kl 10 torsdag 24.04. Tidlig fredag morgen kl 07.30 ble partene enige i oppgjøret for Bussbransjeavtalen.
YTF krever høyere lønn i bussoppgjøret17.4.2026 10:10:03 CEST | Pressemelding
YTF går inn i årets bussoppgjør med krav om et høyt generelt tillegg. Medlemmene skal få bedre råd. Samtidig krever YTF en ny gjennomgang av deltskift og at ansatte som blir syke ikke skal miste ansiennitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom